A mellizom edzése – legyen szó akár hölgyekről, akár férfiakról – nagyon fontos részét képezi egy, a felsőtest erősítését célzó programnak. Az erősebb nem képviselői mindezt nem is vonják kétségbe, hiszen a férfierő egyik leglátványosabb kifejezője a domború, izmos mellkas.
Erősítse mellizmait!
A nők leggyakoribb félelme azon a tévhiten alapul, hogy a mellizom-erősítő tréningektől a mellük elveszti kerek formáját, lapos lesz, valamint a két mell között, a szegycsont alatt kidudorodnak az izmok. Ennek elrettentő példájaként előszeretettel emlegetik a testépítő hölgyek férfias mellkasát.
MI AZ IGAZSÁG?
Fogyás tréning nélkül: fogyókúráztak-e már úgy, hogy csak a kalóriabevitelük csökkentésével értek el jelentős testsúlyvesztést, tehát alig, vagy egyáltalán nem végeztek erősítő gyakorlatokat vagy kardiotréninget (illetve bármiféle testedzési formát, amely a mellizmaikat terhelte volna)? Ha igen, akkor biztos vagyok benne, hogy a testsúlycsökkenés egyben a mellbőségükre is hatással volt – negatív irányban. Ez törvényszerű dolog, hiszen a női mell méretét az emlőben található zsírpárnák mennyisége határozza meg, amely a fogyókúra hatására lecsökken, így a mell kisebbé, laposabbá válik, illetve megereszkedik. Megállapíthatjuk tehát, hogy a súlyzós tréninget végző nők mellméretének csökkenése nem kifejezetten az edzés, hanem inkább a testsúlyredukció (fogyás) eredménye.
A fogyasztótréning általános zsírbontó: sok fogyni vágyó hölgy keresi fel személyi edzőjét azzal a különleges igényével, hogy innen-onnan fogyni szeretne úgy, hogy mellbősége ne csökkenjen. Lehetetlen kérés! A testzsírmennyiség csökkenését nem lehet tetszés szerint irányítani. Magát az alakot eredményesen tudjuk formálni bizonyos testrészeket célzottan megdolgoztató erősítőgyakorlatokkal, aminek hatására az izmok tónusossá, formásabbá válnak, de a felettük elhelyezkedő zsírpárnáknak nem tudunk parancsolni, hogy honnan tűnjenek el, és hol maradjanak meg, mert ezek a tényezők öröklött tulajdonságoktól is függnek. ĺgy aztán a látványos fogyást elsők között a mell méretének csökkenésén fogjuk észrevenni (de lehet, hogy mindez csak azért van, mert azt szemléljük a legnagyobb aggodalommal).
Mellizom-erősítés: a kidudorodó mellizmok „növesztése“ általában az utolsó a női aggályok sorában, valószínűleg azért, mert aki már némi tapasztalatot szerzett az erősítőedzések terén, tisztában van vele, hogy az izmok nem nőnek „csakúgy“ oda a helyükre, hanem nagyon keményen meg kell dolgozni értük! ĺgy tehát a mellizmok heti egy-két edzésével nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy hobbisportolóként testépítőnők méretével vetekedő mellkasunk legyen. Kis és közepes súlyokkal való edzés esetén ez a veszély egyetlen hölgyet sem fenyeget
Kardioedzés és a mell: gyakori kérdés továbbá, hogy a kardiotréning (pl. futás) mennyire befolyásolhatja a mell alakját. Ha megfelelő tartású, erős anyagú, jó kiképzésű topban vagy sportmelltartóban edzünk (ami még az edzőteremben is az ízléses megjelenés fontos velejárója), a női mellet alkotó kötőszöveteket nem fenyegeti a megnyúlás veszélye. Ennek ellenére a rendszeres edzések hatására éppúgy előfordulhat a mellméret csökkenése, de ez ismételten a fogyás és nem a futás, szökdelés, gyaloglás közbeni „rázkódások“ eredményeképpen létrejövő változás.
MIÉRT FONTOS A MELLIZMOK EDZÉSE?
Felsőtestünk formáját, tartását nagyban meghatározó izmainkról van szó, amelyek minden egyes mozdulatunkban aktívan közreműködnek. Hétköznapi munkánk során állandó igénybevételnek vannak kitéve, és nagyban meghatározzák fizikai teherbírásunkat (többek között tőlük függ, milyen nehéz bevásárlószatyrot bírunk hazacipelni, le tudunk-e venni a szekrény tetejéről súlyos tárgyat, könnyedén fel tudjuk-e emelni cseperedő gyermekünket). Fizikális kondíciónk karbantartása vagy javítása érdekében heti egy alkalommal érdemes időt szánni a mellizmok edzésére! Ebben nyújtunk segítséget az alábbi, otthon és edzőteremben elvégezhető gyakorlatok bemutatásával.
MELLIZOM-ERŐSITÉS OTTHON
Fekvőtámasz könnyített (térdelésben történő) vagy szabályos végrehajtással
A végrehajtásnál figyeljünk arra, hogy hasunkat és farizmainkat megfeszítve, a gerinc természetes görbületét megtartva végezzük a karhajlításokat, tehát ne engedjük le hasunkat, és fenekünk se púposodhat felfelé! A kéztámasz a kezdőknek általában a vállakkal egy vonalban, de azoknál kissé szélesebb alátámasztásban a legkényelmesebb. Próbáljuk ki, nekünk melyik a megfelelő!
Áthúzás fej felett
Két kézzel fogjunk meg egy súlyzót! Feküdjünk le, és a kiinduló helyzetben a súlyt emeljük a mellkasunk fölé! Enyhén behajlított könyökkel lassan engedjük le a súlyt a fejünk mögé (hátrafelé és lefelé), majd lassan emeljük vissza!
Tipp: a mellizom fejlesztését célzó gyakorlatokat ajánlott a hát- és hasizmok erősítésével együtt végezni, mindegyik izomcsoporthoz 2-3 gyakorlatot válasszunk ki.
A sokoldalú mellizom
A nagy mellizom működése nagyon sokrétű:
a felemelt kart lefele húzza (pl. a favágás mozdulatánál, a széles hátizom közreműködésével),
a karokat a hát mögül a testhez közelíti (hanyatt fekvésből a karokra támaszkodva felülés mozzanata, a tricepsszel együttműködve),
rögzített felső végtag mellett a törzset emeli (mászások, húzódáskor),
oldalsó helyzetből a karokat előre, a test középvonala felé közelíti (pl. fekvőtámasz közben).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.