Érdemes tisztázni, mikor kaptunk utoljára tetanusz elleni oltást

Életünk során rengeteg kisebb sérülést szerzünk, melyeket jól vagy rosszul el is látunk. Nyáron könynyebben megsérülünk, hiszen többet vagyunk a szabadban és a testünket sem védi annyi ruha, zárt cipő.

Életünk során rengeteg kisebb sérülést szerzünk, melyeket jól vagy rosszul el is látunk. Nyáron könynyebben megsérülünk, hiszen többet vagyunk a szabadban és a testünket sem védi annyi ruha, zárt cipő. Nézzük csak, hogy is kell rendesen ellátni a keletkező kis sebeket?

Sérült gyermekeinkkel sem rohanunk rögtön a sebészetre, megvigasztaljuk, majd megpróbáljuk gyógykezelni őket. A tökéletes gyógykezelés érdekében alábbi írásunkban a sebellátás három legfontosabb teendőjét, a tisztítást, a fertőtlenítést és a betakarást tárgyaljuk.

CSAK A TISZTA SEB GYÓGYUL

A seb tisztítását maga a szervezet kezdi meg; a vér kimossa a szenynyeződéseket a sebből. Hogy a belső tisztítás eredményes lehessen, a sebet nem szabad azonnal leragasztani. Az apróbb idegen testeket, például szilánkokat, kis csipesszel el kell távolítani. A nagyobbak kiszedését bízzuk orvosra, mert lehet, hogy ezek ereket sértettek meg. Végezetül a sebesült részt tisztítsuk meg vízzel vagy orvosi sóoldattal, felhígított infúziós oldattal. Utóbbi, a Ringerről elnevezett oldat kálium-kloridot és nátrium-bikarbonátot tartalmaz, gyógyszertárakban megvásárolható.

NE ADJUNK ESÉLYT A CSĺRÁKNAK!

A normális sebgyógyulást elfertőződések, gyulladások zavarhatják meg, ezért elengedhetetlen a sebek fertőtlenítése. Nagyon hatékonyak azok a kenőcsök, zselék, oldatok, melyek polivinil-pirrolidonjódot (pvp-jód) tartalmaznak.

Nagy sebeknél óvatosan bánjunk a jódkészítményekkel, mert a jód a bőrön keresztül a szervezetbe kerül, s megzavarhatja a pajzsmirigy működését. Megbízható fertőtlenítő szer még a klór-hexidin és az octenidin. A tirothricin gél már antibiotikumot is tartalmaz, emiatt fertőzött sebek esetén hasznos segítség lehet.

A SEBET VÉDENI KELL

Annak érdekében, hogy a sebesült szövet zavartalanul és csíramentesen gyógyulni tudjon, a sebet a fertőtlenítés után le kell fedni. Ügyelnünk kell arra, hogy a sebesült rész elegendő oxigénhez juthasson. Kisebb karcolásokat leragaszthatunk gyorstapasszal is. Ezek letépése sokáig nagyobb fájdalommal járt, mint maga a sebesülés, de a mai ragasztók már könnyen, fájdalommentesen lehúzhatók a bőrről. A nagyobb, vérző sebek betakarásához használjunk gézt, vagy mullpólyát, melyet kötéssel rögzíthetünk. Tekintve, hogy a géz könnyen beleragadhat a sebbe, azt előzőleg kenjük be krémmel úgy, hogy a kötés szívó ereje ne vesszen el. Nehezen, rosszul gyógyuló sebeket speciális sebtakarókkal kell befedni. Ezek felszívják a sebnedveket, ugyanekkor nedvesen is tartják azt, és így segítik a gyógyulási folyamatot.

KÜLÖNLEGES SEGĺTSÉGEK

A panthenoltartalmú krémek, oldatok hatékonyan támogatják a sebgyógyulást, javítják a bőr védekezőképességét.

A cinkpaszta, mely cink-oxidot és búzakeményítőt tartalmaz, segíti a sebfolyadék felvételét, s a szövet újraképződését.

A szaküzletekben vásárolhatunk olyan cinktartalmú készítményeket is, melyeket csukamájolajjal, A-vitaminnal és telítetlen zsírsavakkal kombináltak.

Az olyan krémek, amelyek árnikát, kamillát, fekete nadálytövet, körömvirágot, piros kúpvirágot tartalmaznak, szintén elősegítik a sebgyógyulást. Ugyanakkor azok a növényi készítmények, melyek nyílt sebre is felvihetők, allergiás reakciókat válthatnak ki. Óvatosan bánjunk velük.

Végezetül a biztonság kedvéért a sebesüléskor érdemes tisztáznunk, mikor kaptunk utoljára tetanuszoltást, védettek vagyunk-e még.

TERMÉSZETES MÓDSZEREK

A nyílt vágott sebet folyó vízzel mossuk le vagy sós vízzel, így nem károsodnak a szövetek és gyorsabb a gyógyulás.

A sebek sikeres kikezeléséhez elegendő, ami a háztartásban rendelkezésünkre áll: só, víz és levegő. Tehát mossuk ki, levegőztessük a sebet, és tartsuk felfelé, hogy csökkenjen a vérzés. Ha erősebb a vérzés, sózzuk meg (először kicsit csípni fog, de megéri). Külső vérzés esetén ne folyadékkal kezeljük a sebet, hanem alkalmazzunk nyomókötést egy tiszta kendő segítségével. Amennyiben túl nagy a seb, orvos varrja össze. A sebgyógyulást elősegíti a gyakori hideg vizes öblögetés is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?