Egészség és hagyomány

A böjtölés – amit egyfajta diétának is felfoghatunk - kifejezetten jót tesz a szervezetnek. Tisztít, salaktalanít, serkenti a felgyűlt méreganyagok távozását, fokozva ezzel fizikai – szellemi teljesítőképességünket.

A böjtölés – amit egyfajta diétának is felfoghatunk - kifejezetten jót tesz a szervezetnek. Tisztít, salaktalanít, serkenti a felgyűlt méreganyagok távozását, fokozva ezzel fizikai – szellemi teljesítőképességünket.

A megszokott élvezetekről való önkéntes lemondás, a bizonyos időszakokhoz kötött testi-szellemi megtisztulás, a böjt az emberiség egyik legősibb tradíciója. A keresztény vallásban bizonyos élelmiszerek kerülését, akár az étkezésről való teljes lemondást jelentheti, amellyel a hívők a szenttel való találkozásra készülnek fel.

A böjtölésnek szigorú szabályai vannak. Ebben az időszakban tiltott az állati eredetű ételek - a hús, a tejtermékek, a tojás – fogyasztása. Ami megengedett: a gabonafélék, gyümölcsök, egyes főtt ételek, kásák és levesek, míg a karácsony előtti utolsó napokban már csak nyers, mindenféle zsiradékot nélkülöző táplálékot fogyaszthatnak a hívek. Vannak, akik az ünnep előtti utolsó napokban egyáltalán nem vesznek magukhoz szilárd táplálékot.

Az advent – nem úgy, mint a II. Vatikáni zsinat által kötelezőnek nyilvánított, februárban kezdődő és húsvétig tartó 40 napos „nagyböjt“ – a katolikus egyházi szabályai szerint nem böjti időszak; a négy adventi hét sokkal inkább lelki felkészülést kíván a hívőktől.

Ha nem fogyasztunk húst, ezzel megkönnyítjük emésztőrendszerünk működését. Az egyébként a zsíros ételek emésztésére fordított energia ilyenkor más szerveink kedvezőbb működését, a szervezet regenerálódását segíti elő, és fokozott szellemi-fizikai teljesítőképességet hoz magával.

A böjt tulajdonképpen mindenkinek hasznos, a fiataloknak és az idősebbeknek, de még a betegeknek is. A betegeknek előírt böjt a diéta valamelyik formája, amely a különböző betegségekhez alkalmazkodik.

Ám a böjt csak akkor használ, ha a koplalás, a táplálékmegvonás nem jár túl komoly megterheléssel. A böjtre fel kell készülni, és a fokozatosság elvét kell szem előtt tartani. Tanácsos előtte orvossal is konzultálni. A hirtelen elkezdett koplalás komoly egészségügyi veszélyeket rejt magában.

A sikeres böjt egyénre szabott, mindenkinek be kell tartania az erre az időszakra felállított szabályokat, és fel kell mérnie tűrőképességét. A beteg embereknek, az időseknek, a 14 éven aluliaknak, a terheseknek és azoknak, akik komoly fizikai munkát végeznek, nem szabad koplalniuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?