DNS-vizsgálattal kiszűrhetjük

Térjünk vissza az orvosi genetikára, mely az önök szűkebb szakterülete.

Térjünk vissza az orvosi genetikára, mely az önök szűkebb szakterülete. Szükséges, hogy Szlovákiában is folyjék genetikai kutatás, vagy elegendő, ha átvesszük az új tudományos ismereteket?

Kovács László: – Ami a genetikai kutatást illeti, tekintve, hogy minden ország népessége egyedi s eltérő, a genetikai rendellenességek előfordulásának és gyakoriságának. Feltérképezése elengedhetetlen az egészséges népesség érdekében. Itt persze elsősorban úgynevezett alkalmazott, orvosi kutatásra gondolok, ami közvetlen egészségügyi jelentőséggel is bír. Például szolgálhat erre a ciprusiak tapasztalata. Ott nagyon gyakori volt a vérszegénység egy súlyos formája, amit az orvosok talaszémiának neveznek. Saját genetikai kutatásaik alapján intenzív felvilágosító munkát végeztek, a jövendő házastársak számára genetikai tanácsadást biztosítottak. Ezzel elérték azt, hogy mára a betegség már ritkaságszámba megy. Hasonló feladatok várnak ránk Szlovákiában is. Példa erre a romák körében nagyon elterjedt, veleszületett zöld hályog (kongenitális glaukóma), amelynek okát Kádasi doktor és Ferák docens munkacsoportja fedezte fel, ezzel lehetővé tette annak megelőzését is.

Kádasi Lajos: – Mi ezzel a problémával már 1975-ben kezdtünk foglalkozni. Az első eredmény az volt, hogy megállapítottuk, a romák között gyakori zöld hályog genetikailag nem ugyanaz a betegség, mint a nem romák közt előforduló. Míg a nem romákat érintő zöld hályogért valószínűleg több gén kisebb meghibásodása a felelős, addig a romák körében a zöld hályogot egyetlen gén mindkét kópiájának súlyos károsodása okozza. A kilencvenes évek végén sikerült megállapítani, melyik gén a felelős a kialakulásáért, s ezen a génen belül milyen károsodás van. Ez a vizsgálat elvégezhető DNS-vizsgálattal még a megszületés előtt, vagyis meg tudjuk mondani, ha a veszély 100 százalékos. Amikor a kutatást végeztük, végigjártuk a roma településeket, rengeteg vérmintát vettünk, s mikor elmagyaráztuk, hogy miért, nagyon pozitívan viszonyultak a kérdéshez. Elmondtuk, hogy kb. minden 10-15. roma hordozója ennek a hibának. Óriási a valószínűsége annak, hogy ha két olyan szülő találkozik, akinek hibás génje van, az utód is zöld hályogot kap. A másik ilyen betegség, amely viszont a nem romák között gyakori (valamennyi európai eredetű népességben), a mukoviszcidózis vagy cisztás fibrózis, amely minden kétezredik újszülöttet érint. Ezek az ún. sós gyereke

Ez milyen betegség?

Kovács László: – Az édesanyák gyakran azzal fordulnak az orvoshoz, hogy gyermeküknek kifejezetten sós ízű a bőre. Ez csak az első tünet, a valóságban nagyon súlyos betegségről van szó, amelynél a mai modern kezelés mellett is csak a betegek kisebb része éri meg a 20 éves kort. Itt is az a helyzet, hogy a hazai kutatások eredményeként lehetőség van a genetikai DNS-vizsgálatra. Ez akkor javasolt, ha a szűkebb vagy távolabbi családban már előfordult ilyen eset. Ilyenkor az elkövetkezendő terhességek kezdeti időszakában elvégzett DNS-vizsgálattal megállapítható, hogy beteg lesz-e a gyermek vagy sem. Pozitív eredmény esetén a családnak lehetősége van eldönteni, hogy vállalja-e a terhességet. (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?