Annak a gyereknek, aki folyton elvörösödik, és hajlamos a dadogásra, ha megszólítják, vagy olykor nem is képes értelmes válaszokat adni, segítségre van szüksége félénksége leküzdésében.
Bátortalan a kicsi? Segítsünk rajta!
A gyermek fokozott félénksége különösen akkor érzékelhető, ha mások jelenlétében rá terelődik a figyelem, vagy ha idegenekkel kerül szembe. Az ezzel kapcsolatos veszélyek nyilvánvalók: a kicsi személyisége nem fejlődik zavartalanul, nehezen fog barátokat szerezni magának és nem lesz nyitott az élet olyan új dolgaira. Fontos, hogy a szülők és pedagógusok ne válasszák a könnyebb megoldást, azaz ne „hagyják békén” a gátlásos gyereket mondván, neki is könnyebb, ha nem kell magyarázkodni viselkedése miatt. Épp ellenkezőleg, a szülőknek törekedniük kell arra, hogy segítsék a gyermek beilleszkedését a közösségbe, legyen az iskolai, baráti vagy családi. Az is fontos, hogy a felnőtt – szülő, tanár – társa legyen a gyermeknek félénksége leküzdésében. Jó módszer erre, ha apró kihívásokkal szembesíti a gyereket: „Ma étterembe megyünk, és te fogod megrendelni az ételt!” Ám nem szabad megfeledkezni arról, hogy a felnőtt legyen tisztában a gyermek lehetőségeivel, és ne hozza számára megoldhatatlan helyzetbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.