Az étel a bűnös?

Keveset mozog, dohányzik, gyorséttermekben étkezik? Hízik és állandó stresszben él? Ha nem változtat minél előbb az életmódján, valószínűleg idő előtt meghal. Betegség, amelyet a lustaság és a túltáplálkozás okoz – így nevezik az orvosok a cukorbetegséget, amely az egész testet károsan befolyásolja, de elsősorban a szívet.

A cukorbajosok száma évről évre nő. Sokan későn mennek orvoshoz, gyakran azért, mert félnek az inzulininjekciótól. Pedig az időbeni és helyes kezeléssel néha teljesen el lehet kerülni ezt a betegséget. Második típusú cukorbajban 1996-ban 132 millióan szenvedtek, de 2010-re várhatóan 240 millióra emelkedik a számuk. Ha a negatív folyamat folytatódik, 2025-re a betegek száma eléri a 300 milliót. Szlovákiában gyorsabban növekszik a betegek száma, mint az európai átlag. 1980-ban 122 ezer cukorbajos volt, ám 2004-ben számuk már elérte a 287 ezret.

Az első típusú cukorbetegség, amikor egyáltalán nem képződik inzulin, lényegesen ritkább, mint a második típusú diabétesz. A betegek 90 százalékának második típusú cukorbetegsége van, amit sajnos sokan az egészségtelen életmóddal váltanak ki, de nagy szerepet játszik benne az örökletesség is. Gyakori ok a kövérség és a nyugati stílusú életmód, továbbá a magas vérnyomás. Kockázati tényező a 4000 g feletti születési súly. Egy statisztikai felmérésből kiderült, hogy az újonnan diagnosztizált második típusú cukorbajosok 95 százaléka semmilyen testmozgást nem végez, 87 százalékának pedig túlsúlya van.

Az utóbbi kezelésében létfontosságú az életmódváltozás, amelynek alapja az egészséges, változatos táplálkozás, a rendszeres mozgás, a túlsúly csökkentése. Ha ez nem hoz eredményt, tablettás kezeléshez kell folyamodni. Tudni kell, hogy nemcsak maga a betegség, hanem a szövődmények is veszélyesek.

Egyedülálló gyógyszer

Már Szlovákiában is hozzáférhető a sitagliptin hatóanyagú gyógyszer, amelynek lényege: arra serkenti a szervezetet, hogy normális határok között tartsa a glükózszintet.

A betegségre utaló jelek közül meg kell említeni a túl gyakori vizelést, az állandó szomjúságot, a kimerültséget, az alacsonyabb teljesítményt és az ok nélküli súlycsökkenést. Néha több évig is tart a tünetmenetes időszak, tehát csakl a vérvizsgálatból lehet felderíteni. Akkor beszélhetünk diabéteszről, ha az ember vércukorszintje éhgyomorra meghaladja a 7,0 mmol/l-t.

Minden negyedik cukorbetegségre nem derül fény. Pedig kezeletlenül súlyos egészségi problémákat okozhat, sőt halállal is végződhet. A diabétesz ugyanis a kis és nagy ereket, valamint az idegeket teszi tönkre. Minél hosszabb ideig magas a cukorszint, a veszély annál nagyobb.

A legsúlyosabb szövődmény a szív- és érrendszeri betegség. 2–4-szer gyakrabban fordul elő a cukorbetegek között, mint a normális cukorszintűek körében. Jelentősen megnő a szívinfarktus és az agyi érkatasztrófa veszélye. A diabéteszesek 10 százalékánál idővel veseelégtelenség fejlődik ki.

A diabétesz mellitusz leggyakoribb szövődménye a vakság. 15–20 százalékkal gyakoribb a cukorbetegek között. Az idegkárosodás a betegek 20–70 százalékát sújtja. Leggyakrabban az alsó végtagok károsodnak. A legsúlyosabb esetben amputálni kell a végtagot.

Fontos szem előtt tartani, hogy szövődmények nem szükségszerűen alakulnak ki. Ha idejében felfedezik, és helyesen kezelik a betegséget, egyáltalán nem kell kialakulnia. Azoknak, akik nem hajlamosak a cukorbajra, elég ötévente ellenőrizni a cukorszintjüket. Ám ha a családban előfordult már a betegség, akkor sokkal gyakrabban kell mérni a cukorszintet.

Csendes gyilkosnak is nevezik, mert jelentősen növeli más súlyos betegségek kialakulásának kockázatát. A páciensek felénél már az első diagnóziskor szív- és érrendszeri komplikációt fedeznek fel. Míg néhány évvel ezelőtt az 50 év felettiek betegsége volt, ma már egyre fiatalabbak betegszenek meg.

A cukorbeteg életmódja

Kockázatos a túltáplálkozás, a zsíros ételek fogyasztása, de a fehérjetúltengés és a mozgáshiány is káros. Minden betegnek tudnia kell, mi az, ami árt, mi az, ami használ. Az életmódon kell változtatni. Az élet végéig tartó betegség gyógyíthatatlan, s ha a gyógyszeres kezelés mellett nem változtat életmódján, akut és krónikus komplikációk jelenhetnek meg.

Minden betegnek ajánlott, hogy tájékozódjon a diétáról. Legfontosabb a zsír és a só mennyiségének csökkentése, és a fehérjék korlátozása.

Tiltott élelmiszerek

Zsíros tejtermékek

Tojássárgája

Füstölt termékek

Zsíros hús

Liba

Kacsa

Tömény alkohol

Cukor

Sütemény

Sós ínyencségek (ki)

Mit okozhat a diabétesz?

infarktust

agyi érkatasztrófát

ábszárfekélyt

üszkösödést és amputációt

merevedési zavart

veseelégtelenséget

gombás fertőzést

látásromlást

Gyógymódok

Diéta: változatos étrend, C- és B1-vitamin rendszeres szedés

Mozgás: turisztika, de soha nem szabad a betegnek túlterhelnie magát

Perorális antidiabetikum: akkor alkalmazzák, ha a hasnyálmirigy legalább egy kicsit működik

Inzulin: akkor indokolt, ha a perorális kezelés nem hoz eredményt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?