Az emésztőrendszer zavarai – I

A gyomor- és bélrendszerrel kapcsolatos panaszokról (gyomorégés, émelygés, hányás, felböfögés, hasmenés stb.) sokszor tévesen azt hisszük, hogy az elfogyasztott ételek okozzák.
A gyomor- és bélpanaszok nagyon gyakoriak. Minden tizedik beteg, aki orvoshoz fordul, gyomorpanasztól szenved.

A gyomor- és bélrendszerrel kapcsolatos panaszokról (gyomorégés, émelygés, hányás, felböfögés, hasmenés stb.) sokszor tévesen azt hisszük, hogy az elfogyasztott ételek okozzák.

A gyomor- és bélpanaszok nagyon gyakoriak. Minden tizedik beteg, aki orvoshoz fordul, gyomorpanasztól szenved. Viszont sokan, noha vannak panaszaik, felelőtlenül átsiklanak fölötte, és nem mennek el az orvoshoz.

E betegségek a férfiaknál négyszer gyakrabban fordulnak elő, mint a nőknél. A nyombél fekélyes megbetegedése gyakoribb, mint a gyomoré, de a pontos ok egyik esetben sem ismert. A fekélybetegség kialakulásában a Helicobacter pylori nevű baktériumnak tulajdonítanak döntő szerepet, de a neurovegetatív rendszer (stressz, nyugtalanság, stb.) szerepe sem elhanyagolható.

A gyomorfekélyek zöme a kisgörbület vonalában, annak alsó szakaszán, a gyomorcsukó közelében, máskor a nagygörbületen (ez többnyire kifekélyesedő gyomorrák), ritkán a gyomor más részén található. A nyombélfekély közvetlenül a gyomor kimeneti nyílása közelében, a patkóbél kezdeti szakaszán alakul ki, és rosszindulatú elfajulásra nem hajlamos.

A gyomor- és béltükrözés lehetővé teszi a korai diagnózist. A biopsziával az elváltozás szövettani vizsgálata is lehetséges.

A gyomor- és a nyombélfekély egyaránt okozhat szövődményeket. A gyomorvérzés rosszullétekkel, eszméletlenséggel, hideg verítékkel, szomjúságérzéssel, szurokszéklettel, ritkán vérhányással jelentkezik.

A gyomorfekély átfúródását jellegzetes gyomortáji, késszúrásszerű fájdalom, és az ezt követő sokkos állapot jellemzi. Néhány óra múlva a fájdalom – hányás kíséretében – az egész hasra kiterjed, széklet és gázok nem távoznak. Hat óra múlva hashártyagyulladás lép fel, ebben az esetben nagyon rossz a kórjóslata.

A fekély okozta szűkület miatt a fájdalom állandósul, a beteg mindent kihány. Sürgős sebészi beavatkozásra van szükség. A fekély kezelése gyógyszerek adásán vagy műtéten alapul.

Egyszeri (nyombél vagy gyomor) fekély esetén a heveny és az idült szak kezelése nagyjából megegyezik: többé-kevésbé szigorú nyugalom, diéta (minden izgató tényező – erős fűszerek, alkohol, kávé stb. – kiküszöbölése, gyakori étkezések), tejtermékek nagy mennyiségű fogyasztása, gyomornyálkahártya bevonó szerek, savlekötők, nyugtatók és fájdalomcsillapítók.

A sebészi beavatkozásra a gyógyszeres kezelés eredménytelensége vagy szövődmények fellépése esetén kerül sor, és a kóros terület kimetszéséből áll. Forrás: Család és Egészség

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?