AMIT TE ESZEL, ABBÓL TE LESZEL

Árt-e a zöldségnek a mikrohullám?
Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a párolás mellett az ételek mikrohullámú sütőben történő elkészítése során marad meg bennük a legtöbb tápanyag.

Árt-e a zöldségnek a mikrohullám?

Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a párolás mellett az ételek mikrohullámú sütőben történő elkészítése során marad meg bennük a legtöbb tápanyag. Főzéskor, sütéskor vagy grillezéskor az étel magasabb hőmérsékletnek van kitéve, hosszabb ideig készül, így sokkal több tápanyag vész kárba. A Cornell-egyetem kutatói kimutatták, hogy a gyümölcs és zöldség mikrohullámú sütőben történt elkészítése a többi módszerhez képest sokkal kíméletesebb a C-vitaminhoz. A C-vitamin azért jó fokmérője a tápanyag megtartásának, mert egyrészt vízben oldódik, másrészt erősen hőérzékeny. A mikrohullámú sütő elektromágneses hullámokat bocsát ki (ugyanazon a frekvencián, mint a legtöbb mobiltelefon), és az energiát az étel vízmolekulái nyelik el, amitől felmelegszenek. A hő ezután terjed ki az étel többi részére. Mivel a tápanyagoknak kicsi a víztartalmuk, nagy valószínűséggel túlélik a folyamatot. Nem kell attól félni, hogy a sütőből kijut a sugárzás, mert az energiát bent tartja az üvegajtón levő rácsozat. A lényeg, hogy ha mikrohullámú sütőben készítünk el gyümölcsöt vagy zöldséget, minél kevesebb vizet használjunk, a mélyhűtött élelmiszerekhez egyáltalán nem is kell vizet adni.

Fűszerezzük meg a szívelégtelenséget

Rágcsálókkal végzett állatkísérletekben kimutatták, hogy a curcumin, a curry-t alkotó kurkuma fűszer sárga színéért felelős festékanyag kedvező hatással van a szívre: lassítja a szívelégtelenség kialakulását. Ugyanakkor az eredmények emberre vonatkoztatása nem annyira kézenfekvő, mert a kurkuminnak korábban végzett állatkísérletekben más betegségekre gyakorolt, kedvező hatásai nem mutatkoztak meg a mindennapi gyakorlatban. Japán kutatók patkányokkal végzett, szívelégtelenséget modellező kísérletekben kimutatták, hogy a curcumin fogyasztásakor lassabban halad előre a szívelégtelenség folyamata. Kanadai kutatók hasonlóan kedvező hatásokat tapasztaltak, miután egereknek adagoltak szájon keresztül curcumint. Mindkét kutatócsoport felfedezte ugyanazt a mechanizmust, amellyel a curcumin kifejti a hatását: módosítja a szívizomsejtek genetikai anyagának elérhetőségét.

(Forrás: Newsweek, HealthDay News, Vital)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?