Allergia – méh- vagy darázscsípéstől

Nemcsak a vérszívó élősködők, például a szúnyogok, hanem legyek, méhek, darazsak is okozhatnak kellemetlenséget csípésükkel. Az utóbbiak fájdalmas csípése egyeseknél allergiás tüneteket is előidéz, amelyek szerencsére gyógyíthatók. Sőt, hosszadalmas injekciókúrával az allergiás érzékenység is megszüntethető.

Nemcsak a vérszívó élősködők, például a szúnyogok, hanem legyek, méhek, darazsak is okozhatnak kellemetlenséget csípésükkel. Az utóbbiak fájdalmas csípése egyeseknél allergiás tüneteket is előidéz, amelyek szerencsére gyógyíthatók. Sőt, hosszadalmas injekciókúrával az allergiás érzékenység is megszüntethető.

A méh- vagy darázscsípés gyakori nyári ártalom. Sokan alig veszik észre, nem is tulajdonítanak neki különösebb jelentőséget, és leginkább a bevált népi „gyógymóddal” próbálkoznak: ecettel vagy vöröshagymával dörzsölik be a kipirosodott, égő-viszkető bőrfelületet. Viszont vannak olyanok, akiknél ezek a csípések súlyos allergiás reakciót váltanak ki, ami olykor – szerencsére elég ritkán – halálos kimenetelű is lehet.

Az első, második csípés rendszerint még nem okoz különösebb bajt, a szervezetbe kerülő méregfehérjék ugyanis csak később váltják ki az ellenanyagot, vagyis a kezdetben tünetmentes csípések után egyszer csak súlyos rosszullét következik be. Egyszerű és természetes reakcióról van szó. A szervezet specifikus immunglobulint termel a méhek és darazsak mérgében lévő enzimek ellen. A következő csípések során a bekerülő méreg-allergének kapcsolódnak a vérben lévő, méregellenes immunglobulinokkal. Ennek hatására a sejtekből hisztamin szabadul fel, ami a szervezetben kóros reakciót vált ki. A bőrön viszkető kiütések jelennek meg, bedagad a szem, az arc, a torok. Köhögés, fuldoklás, vérnyomáscsökkenés, sőt: eszméletvesztés is kialakulhat. A legsúlyosabb következmény, a halál azonban szerencsére nagyon ritka.

A méh- és darázscsípés allergia szerencsére nem gyakori, viszont súlyos tünetek esetén azonnali orvosi beavatkozásra van szükség. Ha a betegnek tudomása van ilyenfajta érzékenységéről, akkor állandóan magánál kell a nyári szezonban hordani azt az adrenalintartalmú injekciót, ami ilyenkor a bőr alá fecskendezve elsősegélyként szolgál, adott esetben életmentő lehet. Kezelése könnyű, már önbelövő fecskendők is kaphatók. Egyébként ez az egyetlen allergiafajta, amely garantáltan gyógyítható egy hosszabb injekciókúrával (ami havonként egy injekciót jelent). A „hosszabb” legalább 3 évet jelent, hogy a gyógyulás végleges legyen. Addigra kialakul a biztos védettség az úgynevezett méregspecifikus immunterápia következtében, ami méh- és darázsméregoldat tartalmú injekciókat jelent. Azt is tisztázni kell, hogy az illető méh- vagy darázscsípésre allergiás, mert nem azonos e rovarok méreganyaga, illetve más fehérjét tartalmaznak. A páciens véréből lehet biztonságosan kimutatni, hogy melyik rovar csípése váltotta ki az allergiás reakciót. Az injekciókúra során a méreganyagot fokozatosan növelik és a túlérzékenység ennek hatására végleg megszűnik. (MTI-Press)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?