A zsírsavak szerepe

Az összes betegség mintegy 70%-ában a táplálkozás központi szerepet játszik. A nyugati országokban a halálozási okok listáját a keringés-szervrendszeri megbetegedések vezetik.

Az összes betegség mintegy 70%-ában a táplálkozás központi szerepet játszik. A nyugati országokban a halálozási okok listáját a keringés-szervrendszeri megbetegedések vezetik. E betegségek kialakulásában a legfontosabb kockázati tényező a dohányzás, a magas vérnyomás, a zsíranyagcsere zavarai, a cukorbetegség, a köszvény és a túlsúly. A hajlam, a mozgáshiány és a fokozott stressz tovább rontja a helyzetet.

E népbetegségek visszaszorítása érdekében a kutatás számos lehetőséget keres. ĺgéretes kezdeményezésnek tűnik a táplálkozás megváltoztatása. Számos nemzeti és nemzetközi kutatóműhely egybehangzó ajánlása, hogy hetente többször fogyasszunk tengeri halat, pl. makrélát vagy heringet. Vajon mi az igazság ezzel kapcsolatban? Ami különlegesen értékessé teszi őket egészségünk megőrzése szempontjából, azok az omega-3 zsírsavak. A zsírok glicerinből és zsírsavból álló vegyületek. Azonban nem minden zsiradék egyforma. Egészségünk szempontjából különösen nagy jelentősége van a glicerinhez kapcsolódó zsírsavak minőségének. Ezek közül sok esszenciális, ami azt jelenti, hogy az életfolyamatok fenntartásához nélkülözhetetlen, és a táplálékokkal kell bevinni a szervezetbe. Más anyagokat testünk is képes előállítani.

Az esszenciális, tehát életfontosságú omega-3 zsírsavak közé tartozik az alfa-linolénsav, valamint a hosszabb láncú eicosapentaénsav (EPA) és a docosahexaénsav (DHA). A természetben az EPA és a DHA főként a hideg tengervízben élő algákban, valamint az ezekkel táplálkozó tengeri halak húsában fordul elő. Ezek főként a makréla, a hering és a lazac tartalmazza. Alfalinolénsav található azonban a len-, repce- és a dióolajban is.

Új ismeretek a dióolajról

E zsírsavak rendszeres fogyasztása jelentősen csökkenti a gyulladásos reakciókészséget a szívizomzatban, valamint a keringés szervrendszerében. Érdekes felismerést tettek a kutatók a dióval kapcsolatban: A dióolaj zsírsavait szervezetünk képes értékes omega-3 zsírsavakká alakítani. Ezzel a dióolaj ugyanolyan kiváló gyulladásgátló hatóanyagforrás, mint a tengeri halolajak bármelyike. A gyulladás gátlása révén az érelmeszesedés veszélye és az érfalakra lerakódó plakkok mennyisége is jelentősen csökkenthető.

Fontos a megfelelő arány

Egészségünk, valamint sok krónikus betegség megelőzése érdekében a hosszúláncú EPA és a DHA különösen értékes eszközök. A kísérletek eredményei szerint sokkal hatékonyabbak, mint a biokémiai előstádiumuknak tekinthető alfa-linolénsav. Az emberi szervezet alfa-linolénsavból képes EPA-t és DHA-t előállítani, de ez meglehetősen bonyolult folyamat, ezért az előállított mennyiség korlátozott. Ráadásul ha sok omega-6 zsírsavat fogyasztunk, azzal gátolhatjuk ezt a biokémiai folyamatot. Az omega-3 és az omega-6 zsírsavak ugyanis hasonló enzimrendszert vesznek igénybe működésükhöz. Márpedig a civilizált országok népessége általában túl kevés omega-3 zsírsavat tartalmazó tengeri halat, repce- és dióolajat fogyaszt, ugyanakkor elegendő mennyiségű omega-6 zsírsavat eszik. A táplálkozáskutatók szerint az omega-6 és omega-3 zsírsavak aránya 5:1 arányban a legmegfelelőbb. A zsírsavak fontosak a látás szempontjából is. Különösen a DHA fontos alkotóeleme a szem és az idegrendszer bizonyos területeinek. Mivel az idegrendszer egyik fontos „alapanyaga”, a szem ideghártyájában is nagy koncentrációban van jelen. Ezért a DHA alapvető fontosságú szemünk egészségének megőrzése szempontjából.

Az anyatej is fontos omega-3 zsírsavforrás. Amint korábban említettük, a civilizált ember tápláléka bővelkedik omega-6 zsírsavakban. Ezek természetes forrását különféle növények alkotják: magvakban, gabonafélékben és a szójababban fordul elő nagyobb mennyiségben. A borágó és a ligetszépe olaja szintén igen gazdag omega-6 zsírsavban, de a margarin alapanyagául szolgáló növényi olajak is nagy mennyiségben tartalmaznak linolsavakat.

A kutatók által ajánlott 5:1 arány (omega-6:omega-3) biztosítása érdekében rendszeresen fogyasszunk repceolajat, tengeri halat és dióolajat. Ezekkel az olajakkal helyettesíthetjük az omega-6 zsírsavakban bővelkedő napraforgó- és kukoricacsíra-olajat. Aki pedig idegenkedik ezektől az ételektől, étrendi kiegészítők formájában szedjen rendszeresen halolajkapszulát. (term)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?