A szülések közötti optimális időtartam

Sajnos némelykor még orvosi körökben is vitatkoznak azon, hogy a szülés után mennyi időt kell várni a következő gyermek fogamzásával, illetve világrahozatalával. Pedig egyértelműen megválaszolható kérdésről van szó.

Sajnos némelykor még orvosi körökben is vitatkoznak azon, hogy a szülés után mennyi időt kell várni a következő gyermek fogamzásával, illetve világrahozatalával. Pedig egyértelműen megválaszolható kérdésről van szó. Az Egészségügyi Világszervezet által közzétett adatok szerint, ha két éven belül születik meg a következő gyermek, nagyobb a terhesség és szülés alatti anyai és magzati kockázat. Orvosi szempontból a gyermekek születése között a kettő–öt év különbség a legjobb. Ha a következő gyermek egy éven belül születik, vagyis a szülés után három hónapon belül történt a fogamzás – hiszen kilenc hónap a terhesség, akkor a halvaszületés gyakorisága 4% (ötszöröse az átlagosnak!), és a születési súly is sokkal alacsonyabb a szokásosnál. Emiatt közel négyszeres a koraszületési gyakoriság, és ez fokozott csecsemőhalandósággal jár együtt. Ha két éven belül születik a következő gyermek, valamivel még mindig nagyobb a kockázat. (Két év=24 hónap, ebből le kell vonnunk a terhesség 9 hónapját: a fogamzás ilyenkor tehát az előző gyermek megszületését követő 15 hónapon belül történt.) A halvaszületés aránya ekkor 2%, a koraszületésé pedig 15%; ezek a gyakoriságok még mindig számottevően magasabbak a hazánkban szokásosnál (0,8% és 10%). A szülések között kétéves vagy ennél hosszabb időszak esetén viszont a később született gyermekállapota az átlagosnál valamivel jobb; a szokásosnál nagyobb a születési súlya és kisebb a születés körüli halálozás. A tizenöt hónapos terhességmentesség tehát jótékony hatású a következő magzatra, de az anyára nézve is.

A gyermeknevelés és testvérkapcsolat szemszögéből ugyanakkor 20-25 hónapnál több időt sem érdemes várni a felkészüléssel a következő fogamzásra. A testvérek három évnél nagyobb korkülönbsége ugyanis megnehezíti egymás közti kapcsolatukat. Hiszen a jó testvéreket nemcsak a „test” és „vér” hasonlósága, tehát rokonsága, hanem a legigazibb barátság is összefűzi. A szülés után minimum tizenöt hónapot tanácsos várni a következő terhességgel, de három évnél hosszabb időtartam lehetőleg ne legyen a testvérek között.

Az első gyermekvállalás után a második, majd a további fogamzások átlag három hónap alatt következnek be. A fogamzás optimális napjának „megcélzása“ ekkor is segíthet az előkészületi időszak rövidítésében.

A szülések közötti idő meghatározásakor mindig figyelembe kell venni az asszony egyéni adottságait és a család körülményeit. A magzat vagy a gyermek elvesztésekor például gondolni kell arra, hogy a családtervezőkben fokozott vágy él a meghiúsult remény újbóli valóra váltására. A magzat spontán elvetélése után ezért hat hónappal már veszély nélkül javasolható az újabb fogamzás elérése. Halvaszületés vagy az újszülött elhalálozása esetén az egyéves szünet is elégséges lehet. Van azonban még egy másik, ugyancsak nem lényegtelen kérdés, mely a következő terhesség időpontjának eldöntésében szerepet kell hogy játsszon. A terhesség alatt a testsúlynövekedés, de főleg a kötőszövetek víztartalmának növekedése miatt megváltozik a nők alakja. Ez a különben spirális alakú kötőszöveti rostok megnyúlásával és kiegyenesedésével jár együtt. Mintegy 15 hónapra van szükség e rugalmas rostok helyreállításához, vagyis hogy visszanyerjék eredeti spirális alakzatukat. A túl hamar bekövetkező újabb terhesség megakadályozhatja a regenerációt, és a nők alakjának megromlásához vezethet. Elég utalni az emlők lazulására, a hasfal kitágulására és a hüvely méretének növekedésére. Az előbbiek a női test esztétikai értékét, az utóbbi a házasélet örömeit ronthatja. A tartós nemi kapcsolat esetén a hüvely és a hímvessző összeillő méretei bizonyos fokig befolyásolhatják a nemi élet adta örömöket. A szülések közötti túl rövid idő okozta végleges hüvelytágulás miatt kedvezőtlenné válhat a későbbi házasélet, és ez a férfiak nemi aktivitásának csökkenésével járhat együtt. A potencia beszűkülése a férfiak egy részében lelki problémákat okozhat. Mindez egyik magyarázata lehet a fiatal nőkkel való találkozás önbizalom-ébresztő, és ezáltal gyakorta a házasság felbomlásához vezető folyamatának. A családtervezés nemcsak a gyermek vállalását, hanem a gyermekek felnevelésének hosszú távú biztosítását is jelenti. ĺgy a női szépség megőrzésére és a nemi kapcsolatban a zavartalan partneri viszony fenntartására is mindig gondolni kell. A terhességek közötti megfelelő időtartammal, egészséges életmóddal (táplálkozással, tornával) ez is biztosítható.

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?