Törések
Az arcot érő ütés hatására a szemüreget alkotó csontok bármelyike megsérülhet, eltörhet.
A szem betegségei – 3.
Az arcot érő ütés hatására a szemüreget alkotó csontok bármelyike megsérülhet, eltörhet. A törés bizonyos esetekben ronthatja a látást: a felgyülemlő vér nyomást gyakorolhat a szemre, az idegekre és az erekre; a szemmozgató izmok mozgása akadályozottá válhat, ami kettőslátást is okozhat; a letört csontdarab a szemgolyót hátrafelé nyomhatja, és becsíphet idegeket és izmokat.
Ilyen esetekben a törés műtéti helyreállítása szükséges.
A szaruhártya felszíni sérülései
A szaruhártya kisebb, felszíni sérüléseit okozhatja a szembe került idegen testek (pl. befelé növő szempilla, szél által szállított szennyeződések) okozta horzsolás, vagy amikor egy hirtelen mozdulattal véletlenül a szemünkbe kapunk.
A sérült részt néha szabad szemmel is látni lehet, a fluoreszcein-tartalmú szemcsepp segítségével pedig igen jól kimutathatóak a felszíni sérülések.
A szaruhártya-horzsolások általában csupán felszínes sérülések, de annál fájdalmasabbak. A horzsolás az érintett szem enyhe látászavarát, fényérzékenységet, bevörösödést, a szem felszíni ereiből származó vérzést, szem- és szemhéjduzzanatot is előidézhet. A kisebb szaruhártya-sérülések antibiotikus kezeléssel és a szem pihentetésével (fényszűrő szemüveg használata, olvasás mellőzése) pár nap alatt begyógyulnak, tapasz alatt pedig még a nagy horzsolások is 1–3 nap alatt rendeződnek. Megfelelő kezelés után a tünetek kiújulása ritka, a baleset után hosszú idő múlva váratlanul mégis újra jelentkezhetnek. Ilyenkor azonnal szemészorvoshoz kell fordulni. Még a legkisebb szaruhártya-karcolás is azzal a következménnyel járhat, hogy benne fekély keletkezhet. A felszínes szaruhártya-sérülések esetén a másik legnagyobb veszélyt a felülfertőződés lehetősége jelenti, ezért kell a helyi antibiotikus kezelést lelkiismeretesen végigcsinálni.
A szaruhártya mélyebb sérülései
A mélyebb sérülésekre természetesen sokkal nagyobb gondot kell fordítani, mint a felületes horzsolásokra, már csak azért is, mert a sérülés érintheti a szemgolyó mélyebb rétegeit és a környezetét (pl. a szemhéjakat) is.
A szaruhártya mély sérülései a különféle fertőzések forrásai, annál is inkább, mivel ilyenkor gyakran kerül szennyezett idegen test a szembe.
A sérülések létrejöhetnek egy erős ütés nyomán keletkező szemgolyó-roncsolódás következtében is. Az ütést követő tünetekből (látásvesztés, heves fájdalom) könnyen lehet következtetni a sérülés súlyosságára. Ezzel szemben, ha például a sérülést egy egészen apró idegen test befúródása okozza, nem könnyű megítélni annak következményeit: a sérülés majdnem fájdalommentes, nem vált ki azonnali panaszokat, de a következményei végzetesek is lehetnek, akár a látás elveszítéséhez is vezethetnek.
Az, hogy szemünk miképpen reagál a bele kerülő idegen testekre, az egyénenként nagyon változó. Általánosságban elmondható, hogy a sérüléssel a szembe kerülő kórokozók hatása sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint önmagában az idegen test. A kórokozók által megtámadott szem megfertőzheti a másik egészségeset is. Ebben az esetben is a szemészorvos azonnali felkeresése és az antibiotikumos készítmények használata bizonyul a legfontosabbnak.
Forrás: Család és Egészség
Égések
A szem égési sérüléseit erős hő vagy irritáló kémiai anyagok okozzák. A szemgolyót védő szemhéjak gyors becsukódása megvéd az ilyen jellegű sérülések egy részétől. Ilyenkor a legtöbb esetben csak a szemhéj sérül. Ha a magas hő megégeti a szemhéjat, kezeléskor fertőtlenítik a területet, majd antibiotikumos kenőcsöt kennek rá. A megégett területet steril kötéssel fedik, amit legtöbbször rugalmas pólya tart a helyén. A kémiai égéseket lúg (mosószer, oltatlan mész, stb.) vagy sav (pl. akkumulátorból származó folyadék vagy háztartási sósav) okozza. A nagy fájdalom miatt a sérült hajlamos arra, hogy a szemhéját görcsösen zárva tartsa, így még hosszabb ideig tartja a kémiai anyagot közvetlen érintkezésben a szemmel. Ha égést okozó anyag kerül a szembe, azonnal orvost kell hívni, de a kezelést már az orvos megérkezése előtt meg kell kezdeni: az érintett szem feltárásával a maró anyagot bő vízzel kell kiöblíteni. Az orvos a pupillát tágan tartó szert csepegtet, antibiotikumos kenőcsöt alkalmaz. Az égési sérülések szövődménye lehet az írisz károsodása, a szem perforációja, a szemhéjak torzulása, a látás romlása vagy teljes elvesztése.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.