A székrekedést nem lehet pontosan meghatározni. Általában a napi egyszeri székelést tekintjük a normális bélműködés fokmérőjének, pedig vannak olyanok, akiknél 2-3 naponként következik be a székletürítés anélkül, hogy ez a legkisebb panaszt okozná.
A székrekedésről
A nem elegendő táp- és folyadékfelvétel, idült gyomor- és bélhurut, kedélyváltozás, de idegbaj, elhízás, májbetegség, pajzsmirigyelégtelenség, mész-, kálium-, valamint B-vitamin-hiány is előidézheti. Tünetei: fejfájás, szédülés, haspuffadás stb. Lényege, hogy a belek perisztaltikus mozgása lelassul, s ehhez társul még a hasizmok renyhesége. A béltartalom a perisztaltika által jut tovább és a feszítő inger a bélizmok összehúzódását váltja ki.
AZ OKOKAT KELLMEGSZÜNTETNI
Normális körülmények között a vékonybélben 3 és fél óra alatt halad végig a táplálék. A besűrűsödött béltartalom szakaszonként jut a vastagbélbe, itt pépes állagúvá válik és a végbélbe jutva váltja ki a székelési ingert.
Egészséges embernél a megszokás fejleszti ki azokat a feltételes reflexeket, melyek megindítják e folyamatokat. Ezért az életmód és a környezet megváltoztatása gyakran okoz heveny székrekedést. Ha hashajtókkal próbálunk segíteni a bajon, e szerek megzavarhatják a kialakult reflexeket, és akár idült székrekedést is kifejleszthetünk magunknak.
A székrekedést elsősorban a kiváltó okok megszüntetésével kell orvosolni. Kezelni kell a gyomor, a belek és a máj betegségeit, csökkenteni kell a testsúlyt. Emellett olyan ételeket tanácsos fogyasztani, amelyek elősegítik az emésztést. Különösen a szőlő, eper, málna, egres vagy szilvabefőtt jöhet számításba. Gondoskodni kell a megfelelő folyadékbevitelről is. Az étrendben sok rostot tartalmazó ételek szerepeljenek, mert ez segíti elő leginkább a bélmozgást: ilyenek a hüvelyesek, a borsó, bab, lencse, káposztafélék, retek, gomba, uborka, karalábé. Kenyérből főleg a korpatartalmúak ajánlottak.
A HÁZISZER IS SEGĺTHET
Tapasztalatból tudjuk, hogy az átmeneti székrekedést egyszerű háziszerrel is le lehet küzdeni. Néha elég egy pohár éhgyomorra elfogyasztott langyos víz, egy csésze feketekávé, nagyobb séta, vagy este friss gyümölcs. Ha ez nem elég, igyunk sós hashajtóvizeket vagy hashajtó teákat. A bodzabogyóból és -virágból, édesköménymagból, papsajtlevélből, bengekéregből készült tea is ajánlott. Aki azonban nem gyógynövénygyűjtő, az a hashajtóteát gyógyszertárban vásárolhatja meg.
Enyhe hashajtó a közismert ricinus olaj. Egy része a bélben felszívódik, enyhén izgatja a bélfalat, serkenti a bél perisztaltikáját, de fájdalmat, bélgörcsöt nem okoz. Fennmaradt része a vastagbélbe jutva sikamlóssá teszi a bélsárt. Huzamosabb ideig nem ajánlatos szedni, mert étvágytalanságot, később pedig székrekedést okoz.
Székelési ingert válthatunk ki a végbél izgatásával is. Ehhez végbélkúpot vagy beöntést alkalmazzunk. A beöntéshez langyos vizet vagy olajat tartalmazó vizet használjunk. Egyszerűbb eljárás azonban a glicerin kúp alkalmazása, melynek hatása kb. 10 perc elteltével várható.
Ha a székrekedés oka a neurózis, akkor pszichoterápiát kell alkalmazni. A beteggel meg kell beszélni a feszültség okát, a konfliktusok elhárításának a módját, és a pihenés szükségességét. A hashajtókat lehetőleg kerüljük, mert ezek gyakori, ill. állandó használatával a szervezet megszokja őket, és egyre nagyobb fokú bélrenyheség fejlődhet ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.