Pajzsmirigyrák
Ritka betegség. Évente 10-30 megbetegedés jut egymillió lakosra, ebből öten halnak meg. A pajzsmirigyrákos beteget minél előbb meg kell operálni, és ha szükséges, a műtét után sugárterápiát kell alkalmazni.
A pajzsmirigy – III
Ritka betegség. Évente 10-30 megbetegedés jut egymillió lakosra, ebből öten halnak meg. A pajzsmirigyrákos beteget minél előbb meg kell operálni, és ha szükséges, a műtét után sugárterápiát kell alkalmazni. Nincs összefüggés a jódhiány vagy a pajzsmirigy csökkent vagy túlműködése és a rákos folyamat között. Korábbi sugárkezelés sem hozható kapcsolatba a pajzsmirigyrák kialakulásával.
Gyermekkori mixödéma
Annak ellenére, hogy a gyermekkori mixödéma majdnem mindig veleszületett, a jellemző tünetek születéskor gyakran nem észlelhetők. A következőkre kell figyelni: nehezített légzés, nyelészavar, túlságosan megvastagodott nyelv, késleltetet csontosodás. A gyermek nem eszik eleget és a havi két centiméteres testhossz-növekedési ütemet nem tartja, szorulása van, bőre száraz és az újszülöttkori sárgasága nem múlik. Mindenekelőtt „korához képeset túl jó a gyerek". Nem mosolyog, nem reagál a külső ingerekre, ez pedig a megkésett testi-lelki (pszichomotoros) fejlődést igazolja. Ha a kezelés elmarad, a testi és szellemi fejlődés elmaradása drámaivá fajul és aránytalan törpe lesz a gyerekről, rövid végtagokkal, amihez súlyos gyengeelméjűség (kreténizmus) is társul. A kezelés pajzsmirigyhormon-készítmény naponta történő adagolásából áll, egy egész életen át. A kezdeti nagyon alacsony adagot rendszeres ellenőrzés mellett fokozatosan emelik, ezzel teszik lehetővé a normális növekedést és a lehető legharmonikusabb fejlődést.
A pajzsmirigy-elégtelenség tünetei
A sokféle tünet közül az archoz, a bőrhöz és a környező szövetekhez, a szív- és érrendszerhez, az emésztőrendszerhez, az idegrendszerhez, valamint az izomrendszerhez kapcsolódók a legjellemzőbbek:
Püffedt arc, közönyös arckifejezés, apátia, aluszékonyság.
A bőr sápadt, hűvös tapintatú, száraz és érdes. Enyhén sárgás színű, néhol foltok is láthatók rajta. Főleg a lábszár feszítőoldalának bőre lehet feszes és viaszos tapintatú. A nyelv megvastagodott, a haj száraz és töredezett. Jellemző a hajhullás.
A pulzusszám és a vérnyomás alacsony. Keringési zavar lép fel.
Az étvágy csökken, de ugyanakkor súlygyarapodás tapasztalható. Egyébként jellemző a székrekedés.
A szellemi funkciók csökkenése észlelhető. Egyéb tünete: memóriazavarok, csökkent látásélesség és vontatott beszéd artikulációs zavarokkal.
Az ínreflexek lelassulása észlelhető az izomrostok csökkent összehúzódási képességének következtében.
Pajzsmirigy-túlműködés
A Basedow-kór a nőknél vagy férfiaknál alakul ki gyakrabban, és hogyan gyógyítják?
Nőknél ötször gyakrabban tapasztalható a kórkép, mint férfiaknál. Többnyire a 20 és 50 év közötti nőket érinti a betegség. Vagy lelki megrázkódtatás után jön létre, vagy a nemi fejlődés valamelyik szakaszán bekövetkezett esemény következtében alakul ki, pl. a pubertás, a szülés vagy a menopauza során. Adott esetben az akár néhány perc alatt is kialakuló tünetek hátterében szervi baj állhat, de az esetek többségében a kór nem csupán a pajzsmirigy betegségeire vezethető vissza, hanem a központi idegrendszer és az agyalapi mirigy szerepére is. A pajzsmirigy-túlműködés kezelésének a pajzsmirigyhormon-szint csökkentésén túl a lelki problémák megoldására is ki kell terjednie. A kezelés lehet gyógyszeres (a pajzsmirigyhormon-termelés visszaszorítására), sugárkezelés (radioaktív jódtartalmú gyógyszer adása) és műtéti (a hormontermelés megszüntetésének leggyorsabb módja), azonban a lehetséges szövődmények miatt csak alapos indokkal operálnak.
A golyvák
A pajzsmirigy olyan megnagyobbodásai, duzzanatai tartoznak ide, amelyek a szerv nem daganatos és nem is gyulladásos megbetegedései miatt keletkeznek. Hosszú időn keresztül nem kíséri a pajzsmirigy csökkent vagy fokozott működése. Az endémiás (valamely vidéken gyakran előforduló) golyvák esetében mindig a jódhiány áll a pajzsmirigy-rendellenességek hátterében. Egyes, a tengertől távol eső területeken, vagyis a golyva kialakulásának kedvező vidékeken, az ivóvíz nem tartalmazza a pajzsmirigy megfelelő működéséhez szükséges legkisebb menynyiségű jódot sem. E hiányállapot kialakulását jódozott só használatával előzik meg. Ezeken az eseteken túl léteznek izolált golyvás megbetegedések is, amelyek főleg nőknél a pubertás, a terhesség vagy a menopauza időszaka alatt észlelhetők és állítólag másodlagosan alakulnak ki az emelkedettebb tüszőhormonszint (ösztrogénszint) hatására. Ezekben az esetekben a kezelés során nem pajzsmirigy-túlműködés elleni gyógyszereket alkalmaznak, mivel nem hyperthyreózisról van szó, hanem thyroxint vagy más pajzsmirigykészítményt. Ha a hormonkezelés eredménytelen, akkor esztétikai megfontolásból lehetőség nyílik sebészi eltávolításra is.
Segíts magadon!
Basedow-kór esetén sokat segíthet az alábbi életviteli szabályok betartása:
Ossza el egyenletesen a napi megterhelést és a pihenést.
Fogyasszon vitaminokban gazdag ételeket.
Gondoskodjon a bőséges folyadékbevitelről (ivóvíz, gyógytea, gyümölcslé), de kerülje a kávé- és az alkoholfogyasztást.
Le kell mondania a dohányzásról, és a dohányfüstös helyeket is el kell kerülnie.
Óvakodjon a túlzott napsütéstől, és szaunáznia sem szabad.
Kerülje a jódtartalmú anyagokat. Ne fogyasszon tengeri halat és tenger gyümölcseit, jódot tartalmazó ásványvizet. Ne használjon jódtartalmú gyógyszereket és fertőtlenítőszereket. Nem szabad jódtartalmú gyógyvízben sem fürödnie.
u Ha szemtünetei is vannak, viseljen sötét szemüveget, feküdjön magas párnán és gyakran használjon műkönnyet.
(Család és egészség)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.