A haj elsősorban az ember külsejét jelentősen befolyásoló tényező, de fiziológiai szerepe is nagy. Védi a koponyát a hőmérséklet-ingadozásoktól, de főleg az UVA és UVB sugaraktól.
A nap sem árt neki
A haj színét a hajkéregben levő melanin adja. Az évek múlásával egyre csökken a festék a hajban, ez okozza az őszülést.
Az embrionális piheszőrzet sűrűbb, mint a születés utáni. Eredetileg a szőrzet az egész testet borította, csak később kezdett a genetikai információk és hormonális hatások következtében változni. A negyedik hónapban jelenik meg, és szülés után eltűnik. A rendes hajjal ellentétben más az összetétele, minimális a pigmentációja, és nincs velőállománya.
Formája szerint a haj lehet egyenes (mongol), enyhén hullámos (kaukázusi) és göndör (afrikai) típusú. Modern hajápoló szerekkel változtathatunk rajta. Színe alapján a hajat négy csoportba osztjuk: vörösre, szőkére, barna-feketére és őszre.
A vörös haj struktúrájában sötét és világos pigment egyaránt képződik, és ezek arányától függ a vörös haj árnyalata.
A szőke hajúaknál is mindkét típusú színezőanyag megtalálható, de a festéket képező sejtstruktúrákból kevés van, kicsik, és az általuk termelt festékanyag minimális.
Barna és fekete haj esetében csak sötét színezék, eumelanin képződik, sok van belőle, és a termelő sejtek nagyok.
Az ősz haj esetében a különböző rétegekben változik a pigmentképződés. A hajban a pigmentrészecskék helyett üres struktúrák (vakuolák) keletkeznek, melyek nem tartalmaznak festékanyagot.
A hagyományos hajbetegségeken kívül nem egészséges hajról abban az esetben beszélünk, amikor ki van téve a káros környezeti hatásoknak. Általában a természetes zsírosodással vagy a struktúrával van probléma. Következtében a haj elveszíti rugalmasságát, fényét és töredezni kezd.
Hajunk ápolása olyannyira mindennapos dolog, hogy szinte észre sem vesszük. Napjában többször fésülködünk, használunk hajkefét vagy zsebfésűt, sokszor heti több alkalommal, vagy naponta szárítjuk a hajunkat. Az elektromos, meleg, hideg és vegyi hatásoknak folyamatosan kitett haj pedig gyakran nem úgy reagál a kezelésre, mint az elvárható lenne.
Néhány hit és tévhit a hajápolásról.
A hajszárítás árt a hajnak?
A hajszárítás önmagában nem ártalmas, sőt bizonyos gyógynövényes hatóanyagok beépülését segíti is a meleg. Arra azonban figyelni kell, hogy 10 cm-nél közelebbről és lehetőleg az alacsony, vagy közepes fokozaton ne túl hirtelen szárítsuk meg a hajunkat.
A napfény árt a hajnak?
Éppen ellenkezőleg! A hajunkat a napon megszárítani nagyon jó dolog! Valóban egyes hajtípusoknál fakóbb, világosabb színű lesz a haj, ha napfény éri, de ez a haj szerkezetéből adódik, és egyáltalán nem károsítja a szálakat.
Jó dolog naponta hajat mosni!
A korábbi hiedelmekkel ellentétben egyáltalán nem igaz. A városi levegő zsírossá, esetleg zsíros és korpás felületűvé is teheti a hajat, így a városlakók gyakrabban kényszerülnek hajat mosni. A tisztább levegő előnyös a hajnak és a bőrnek egyaránt.
Fontos a hajbalzsam?
A hajbalzsam használata ápolja a hajszálakat egészen a tövüktől, így fontos használni. Más hajpakolásokat is hasznosan alkalmazhatunk, de csak problémás esetben, szakember ajánlására használjuk naponta.
Hajkefe és fésű
A hajunkhoz a hajtípusnak megfelelően kell választani hajkefét és fésűt. A műanyag kefék és a műanyag fésűk statikusan feltöltik a hajat, ami töredezetté és rossz állagúvá teszi a hajszálakat. Ezért érdemes egy szakboltban olyan fésűt, kefét és sörte kefét vásárolni, ami nem tölti fel statikusan a hajat. Naponta több alkalommal szükséges fésülködni, hogy a fáradt hajszálak távozhassanak a fejbőrről.
(Összeállította: D. É.)
Jó, ha tudja
A haj mechanikusan védi koponyánkat a lehetséges traumáktól, a hirtelen hőmérséklet-változásoktól, az UV sugárzástól, ezzel segít megelőzni a veszélyes napszúrást.
Az orrlyukban található szőrök rövidek, erősek és arra szolgálnak, hogy kiszűrjék a belélegzett levegőből a port. Megakadályozzák, hogy lélegzéssel idegen testek jussanak a tüdőnkbe.
A szempilla és szemöldök szemünket védi. A szemöldök megakadályozza azt is, hogy az izzadság szemünkbe kerüljön.
Fejünkön körülbelül 100 000 hajszálat számolhatnánk meg.
Egy hajszál teherbírása 10 dkg.
Három év alatt átlagosan 500-szor mosunk hajat, és körülbelül 30 órán át szárítjuk.
Ugyanennyi idő alatt legalább 10 000-szer fésüljük meg, és mintegy 1000 órán keresztül süti a nap.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.