Sokunk egész életén át küzd vele, mégsem súlyos betegség: ez a fejbőr korpásodása. A hajban, vállon megjelenő fehér pelyhek kínosak lehetnek viselőjüknek.
A korpa nyomában

Olyan módon alakul ki, hogy a fejbőr hámrétegének legfelső rétegéről túl nagy ütemben kezdenek el leválni az elhalt és összepréselődött hámsejtek, melyek között a gyors leválás miatt gyakran még a kapcsolódás is megmarad. Így ami egyébként észrevétlen, az a hámsejtek összekapaszkodása és rendkívül nagy száma miatt fehéres-sárgás pelyhek formájában észrevehetővé válik. Okozhatja:
- Száraz bőr: sokszor ez önmagában elég a korpához. Főleg fűtési szezonban, a benti száraz és meleg levegő még jobban kiszárítja fejbőrünket, ami erre viszketéssel és korpásodással reagál.
- Seborrhoeás bőrgyulladás: az irritált, zsíros-seborrhoeás bőr szintén korpásodással jár. Ilyenkor azonban nemcsak a fejbőrön, hanem a szemöldökökben, az orr mentén és más testtájakon is láthatjuk a sárgás-fehéres pelyheket és a bőr kipirulását.
Pikkelysömör és ekcéma
Hajápolási termékekkel szemben való érzékenység: ha fejbőrünk túl érzékeny, használjunk kevesebb hajformázó készítményt, és kíméletesebb, kevesebb illat- és egyéb adalékanyagot tartalmazó samponnal tisztítsuk hajunkat.
A fejbőr gombás elváltozása: a természetes körülmények között is előforduló gombafaj, a Malessezia, főleg zsíros fejbőrön könnyebben elszaporodhat, a hámréteg irritálását és korpásodást okozva ezzel.
Kétszer samponozzunk
A gyógyszertárakban nagyon jó minőségű korpásodás elleni készítményeket vásárolhatunk. Ha megvettük a megfelelő készítményt, használhatjuk akár naponta is, és figyeljünk oda a helyes hajmosási technikára. Kétszer samponozzunk, hogy az összes elhalt hámsejtet eltávolítsuk a fejbőrünkről és a második samponozásnál gyengéden masszírozzuk át a fejünket, majd 4-5 percig hagyjuk hatni a szert, hogy a hatóanyagok minél jobban kifejthessék hatásukat. Fontos az alapos öblítés is, hogy semmilyen szermaradvány ne maradjon a hajunkban, mert az a fejbőrt tovább ingerelheti. Ne dörzsöljük túl erősen a fejbőrt, nehogy felsértsük, és ne használjunk túl forró vizet az öblítéshez.
Fontos az alapos öblítés is, hogy semmilyen szermaradvány ne maradjon a hajunkban, mert az a fejbőrt tovább ingerelheti.
(hazipatika)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.