A futás hangulatjavító ereje

A legtöbb sportoló már hallott róla, sokan hisznek benne, és vannak, akik tapasztalták is, hogy a futás vagy az intenzív edzés ugyanolyan jó érzést kölcsönöz, mint a hangulatjavító gyógyszerek, vagy egyes drogok.

A legtöbb sportoló már hallott róla, sokan hisznek benne, és vannak, akik tapasztalták is, hogy a futás vagy az intenzív edzés ugyanolyan jó érzést kölcsönöz, mint a hangulatjavító gyógyszerek, vagy egyes drogok.

A tudósok azonban évekig nem nyilatkoztak erről a kérdésről, mert nem bizonyította egyetlen alapos vizsgálat sem, hogy ilyen valóban létezik.

A szakemberek véleménye szerint a fizikai aktivitás valódi biokémiai hatást gyakorol az agyra, endorfinok, az agyban természetes módon előforduló ópiátok termelődnek. Nemcsak futással lehet elérni ezt az érzést, hanem a legtöbb intenzív tréninggel, vagy állóképességet fejlesztő gyakorlattal is.

Az elmélettel csak az volt a baj, hogy nem lehetett ellenőrizni, nyilván nem volt járható út, hogy a futás előtt és után hátgerinccsapolást végezzenek. Futás után a vérben ki lehet mutatni az endorfinokat, de ez a szervezet stressz-reakciójának része, a vérből az agyba nem jutnak el az endorfinok. ĺgy az elmélet vagy 30 éven át csak feltételezés maradt.

A technika azonban ma már lehetővé tette a bizonyítást. Német tudósok jelentették, hogy igaz a hiedelem, a futás valóban endorfinnal árasztja el az agyat.

A kísérletet azzal a módszerrel végezték el, amellyel a fájdalmat is mérik. A PET-vizsgálatot összekötötték olyan vegyi anyagok alkalmazásával, amelyek kimutathatóvá tették az agyi endorfinokat. Kétórás futás előtt és után elvégezték a PET-vizsgálatot, és standard pszichológiai teszttel kérdeztek rá a sportolók hangulatára.

Az adatok azt sugallták, hogy a futás alatt termelődött endorfinok az agy azon területeihez kapcsolódnak, melyek például a szerelmesek vagy az eufóriát okozó zenét hallgatók agyában is aktiválódnak. (The New York Times)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?