A fertőzött állatot is kerülni kell!

A gombás fertőzések felületes, mély és szisztémás csoportra oszthatók. A felületes folyamatok a bőrt, a hajat, a körmöt és a nyálkahártyákat, míg a szisztémás folyamatok a belső szerveket érintik.

Orvosi szempontból három gombacsoport különíthető el: a dermatophyták (trichophytonok, microsporumok), a sarjadzó gombák (candida fajok) és a penészgombák (aspergillus, fusarium, alternaria, stb.). Az emberi bőrbetegséget okozó gombák a földben, az állatokon vagy emberen élnek. Megemésztik a szaruréteget, ezáltal képesek behatolni a bőrbe, hajba, körömbe. A gombákkal szembeni védekezésben fontos szerepet játszanak a fehérvérsejtek. Fehérvérsejt hiányában szenvedő betegekben gyakoribbak az idült gombás fertőzések. A T-lymphocyták szerepére utal, hogy atópiás egyéneknél szintén gyakrabban fordulnak elő gombás fertőzések. A bőr felső rétegének épsége, a hám vastagsága, a beférkőzött gomba mennyisége és minősége, a következményes gyulladásos reakció, a megfertőzött személy immunrendszere egyaránt befolyásolják a gombás fertőzés jellegét.

A hajas fejbőr fertőzései

A 2–5 éves gyermekek között a leggyakoribb, de a serdülőkorig bármikor előfordulhat. Azt követően védő zsírsavak termelődnek a fejbőrön, melyek megnehezítik a fertőződést. Általában kerek vagy szabálytalan alakú egy vagy több hajhiányos folt látható, melyet gennyes csomók tarkíthatnak, lehet pörkkel fedett, lisztszerű réteggel borított, illetve rosszul kaszált mezőre – nem minden hajszál törik le a beteg területen – emlékeztető. A Microsporia fertőzéseket a macskák, ritkábban a kutyák, míg a Trychophyton fertőzéseket a kisrágcsáló állatok hordozzák. A Microsporium gombát a macskák tünetmentesen is hordozhatják, a fertőzés a macskáról terjed az emberre, emberről emberre nem, vagy csak kivételesen. Emberről emberre terjedő Microsporia faj is létezik. A fertőzött állatot is kezeltetni kell!

A szakálltáj fertőzése

Főleg serdülő fiúkon, fiatal férfiakon fordul elő a szakálltájon, ritkábban a bajusztájon gennytartalmú hólyagok, csomók, pörkös elváltozások formájában. A gyulladt szőrtüszőkből a szőrszálak részben kihullanak. Esetenként láz, általános tünetek is kísérhetik. A mély folyamat heggel gyógyul.

Az arc és a test bőrének fertőzése

Kutyával, macskával játszó gyermekek, felnőttek arcán, nyakán, mellkasán egy vagy több, egyneműen hámló kerek elváltozás képében jelentkezik. A csecsemők – akik szüleiktől fertőződnek – pelenkával fedett területeit sem kíméli, térképszerű, éles határú elváltozást okozva. Felnőtteken sokszor trópusi körülmények között, illetve szisztémás betegségben szenvedőkön láthatók a fertőzések. Kezelés nélkül a folyamat évekig fennáll, a középső rész gyógyul, a széli részeken tovaterjed, végül kokárdaszerű rajzolatot öltve.

A népi nevén napgomba betegség kórokozója a Pityrosporum ovale, mely sarjadzó formában a hajas fejbőrön, a bőrön él.

Télen a törzs felső részén, a nyakon, a válltájon, a hason, gyermekeken az arcon is, hámló, ovális barna színű foltok képében jelentkezik. Napozás után a foltok kifehérednek.

A hajlatok fertőzése

A lágyékhajlat, farvágat, hónalj, emlők alatti terület, hasredők és környékének dematophytonok által kiváltott éles határú, vörös vagy vörösesbarna, széles hólyagokkal vagy hámlással tarkított, igen viszkető felületes gyulladása. A gombás betegség kialakulásának kedvez a szoros nadrág, a fehérnemű dörzsölése, a sportolás, az izzadás, a műszálas, nem levegőző ruházat.

A kéz és a láb fertőzése

A kézen különböző klinikai megjelenésű, gyakran aszimmetrikus, éles határú, főleg a tenyereket érintő elváltozás észlelhető. A láb fertőzése elsősorban a talpat és a lábujjközöket érinti, hámlás, hólyagok, berepedés látható. Az elváltozások viszketnek. A lábujjak közötti gombás fertőzés elterjedésében nagy szerepe van a fürdőkultúrának, a közös fürdők és zuhanyzók használatának, valamint a műanyagok mind szélesebb körű elterjedésének. Főleg fokozottan verejtékező, edzőcipőt viselő tizenéveseken fordul elő. Fontos az egyéni és az általános megelőzés.

Kandidózisok

Legjellegzetesebb képviselőjük a Candida albicans, mely az egész világon elterjedt, fakultatív parazita. A béltraktusban él, a nedves hajlatokban, a szájüregben, a hüvelyben, a bélben élősködik. Fertőzés akkor következik be, ha a gazdaszervezet helyi vagy általános védekezése zavart szenved. Hajlamosító tényezőnek tekinthető a bőr normális baktériumflórájának hiánya, az epidermis sérülése (dörzsölés), a kóros fehérvérsejt működés, az alacsony T-limfocita szám. Ezen kívül a csecsemő és időskor, a daganatos megbetegedések, a hormonális zavarok, az anyagcsere-betegségek, pl. cukorbetegség, az antibiotikus, szteroid-, hormon-, immunrendszert gátló kezelés mind elősegíti a kandidózis kialakulását.

Szájpenész

Kora- és újszülötteken gyakran látható, mivel még nem alakult ki a normális szájflóra, továbbá minden hámhiányt eredményező betegségben előfordulhat. Az újszülöttek a szülőcsatornában vagy tej, nyál fertőzött tárgyak útján fertőződnek. A nyelven, a szájpadláson, a garatban kölesnyi vagy nagyobb, összefolyó, le nem törölhető fehér felrakódás látható. Lekaparva a visszamaradó alap vérzékeny.

Szájzug-fertőzés

Egyik vagy mindkét szájzugban a gyulladt, felázott bőrön fájdalmas berepedések keletkeznek, amit a Candida albicans önmagában vagy baktériumokkal együtt okoz. Műfogsort viselőkön szinte befolyásolhatatlan.

Intertrigo

Mind csecsemőkön, mind felnőtteken előforduló fertőzés, melynek során a lágyékhajlatban, a végbélnyílás körül, az elhízott nőbetegekben a mell alatti redőben nedvedző, vörös, széli részén hámgallért viselő elváltozás látható.

A pelenkás táj fertőzése

A csecsemők székletében nagy mennyiségben jelen levő sarjadzó gomba által okozott elváltozás, melyre a pelenka és a guminadrág viselése fokozottan hajlamosít. A farpofákon, illetve a végbél körül vörös, felületes hólyagokkal tarkított terület látható.

Hüvelyi fertőzés

Leggyakrabban fogamzásgátló tablettát szedőkön, terheseken, tartós antibiotikumos kezelésben részesülőkön, cukorbetegeken fellépő, gyakori elváltozás. A betegek hüvelytáji kínzó viszketésről és égő érzésről számolnak be. Hímvesszőgyulladás

Cukorbetegség, illetve a szexuális partner hüvelyi fertőzésének eredményeként alakul ki. A fityma bellemeze és a makk vörössé válik, viszket, köztük sárgás váladék pang.

Penészgomba fertőzések

A csoportba tartozó gombák szisztémás fertőzéseket okoznak, rendszerint a légutakon, illetve a bőrön vagy a nyálkahártya-sérüléseken át jutnak be a szervezetbe, de a vér- és nyirokutak mentén is bekerülhetnek. A bőrtünet, mely gyakran az első jel, generalizáció vagy áttétképződés kapcsán alakul ki. Nemegyszer súlyos alapbetegségben szenvedőkön (leukémiában szenvedők, csontvelő-, illetve szervátültetésen átesettek) észlelhetők.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?