A bőrbetegségek jól látható elváltozásokat okoznak, ezért meglétük könnyen felismerhető. Ennek ellenére a betegséget kiváltó ok meghatározása sokszor csak hosszas vizsgálatok után sikerül.
A bőr betegségei – 3.
Genitális szemölcs
A genitális szemölcs (hegyes függöly, condyloma acuminatum) kakastarélyra vagy kicsiny kelbimbókra emlékeztető, rózsaszín vagy vörös, puha tapintatú sejtburjánzás. Az elváltozás a végbélnyílás környékén, nőknél a hüvelyben, a méhnyakon és a külső nemi szerveken, férfiaknál a hímvesszőn és a herezacskón alakul ki. Férfiak esetén az elváltozások gyakran mikroszkopikus méretűek.
A kórokozó a papilloma vírus, melynek bizonyos típusai rákos megbetegedést okozhatnak. A fertőzés majdnem mindig szexuális úton történik. Bizonyos tényezők hajlamosítanak a vírusok kifejlődésére vagy a fertőzések kiújulására, ilyen pl. a terhesség, a fogamzásgátló tabletta szedése, a cukorbetegség, az immunhiányos állapotok (pl. AIDS), a bőr gyulladása.
Teljes mértékben kielégítő kezelés nincs, a terápia helyileg alkalmazott ecsetelőkkel és az elváltozás sebészeti eltávolításából áll.
Diszhidrózis
A diszhidrózis krónikus hólyagos bőrkiütés. Kicsiny, kerek és feszes, átlátszó folyadékot tartalmazó, viszkető hólyagok jelennek meg a tenyereken, az ujjak oldalsó felszínén vagy a talpakon. Voltaképpen krónikus ekcémáról van szó, amit a kézen a rendszeres fizikai igénybevétel és vegyi anyagok, a lábon pedig a harisnya- és cipőviselet miatt kialakuló meleg, nyirkos környezet vált ki. A hólyagok gyakran hámlanak és nedveznek. A kezelés a kiváltó októl függ, a gyulladás csökkentésére helyileg alkalmazható kenőcsöket, az esetleges bakteriális felülfertőzésekre pedig antibiotikumot írnak elő.
A diszhidrózis kifejezést alkalmazzák a verítékmirigyek működési zavarára is, de a hólyagos bőrkiütésekkel járó krónikus betegségnek nincs köze a verejtékmirigyekhez.
Verejtékmirigy-gyulladás
A verejtékmirigy gyulladása (hidradenitisz) leginkább szőrös bőrfelületen alakul ki, fájdalmas csomó keletkezik, amely akár egy kisebb borsószem méretét is elérheti. Végül a csomó magától megnyílik, és tartalma kiürül. A váladék többnyire víztiszta, csak esetleges felülfertőződés esetén gennyes. A kezelést - antibiotikumok, a csomó sebészeti megnyitása - minél előbb el kell kezdeni.
Elefantiázis
Elefantiázis esetén az egyik szerv vagy végtag (általában a lábak) megduzzad, a duzzanat ijesztő méreteket is ölthet. Az elváltozás hátterében visszér vagy nyirokpangásból eredő vizenyő áll, amelyet később a köt[szövet burjánzása kísérhet (a bőr vastag és merev lesz, akár az elefánt bőre). A nyirokpangásnak nincs terápiája, a duzzanat csökkentésére kompressziós kötés, rugalmas zokni vagy ingujj, súlyosabb esetben levegővel felfújható (pneumatikus) kötés javasolható. A kötőszöveti burjánzás eltávolítása operációval lehetséges.
Bőrrák
A bőrrák felismerése viszonylag könnyű, a betegség korai szakaszában is megtörténhet. A bőrrák a legtöbb esetben nem olyan súlyos, mint a többi rákbetegség, feltéve, ha időben kiderítik és kezelik (mindez nem vonatkozik a melanóma malignumra).
Egyik leggyakoribb formája a laphámrák (karcinóma planocellulare). A másik gyakori gyakoriforma a magyar Krompecher Ödön által a világon először leírt karcinóma bazalióma, amely a laphámráknál kevésbé veszélyes, gyakorlatilag soha nem képez áttétet, s többnyire az arc bőrén található.
A diagnózis felállítása a próbakimetszés (biopszia) kórszövettani vizsgálatával történik. Miután teljes bizonyossággal megállapították a bőrelváltozás jellegét, annak sebészi eltávolítása következik. Az operációt szükség szerinti egyéb terápiás eljárások (pl. sugárkezelés) egészítik ki.
A keloidok
A keloidok („hegdaganat“) a kötőszövet túltengése miatt alakulnak ki, sérülések vagy sebészi beavatkozások helyén, de néha a külső hatásoktól függetlenül is megjelenhetnek. A fekete bőrűek hajlamosabbak a keloidképződésre, mint a fehérek. A keloid tömött tapintatú, sima, fénylő felszínű, fehér bőrűeknél kissé rózsaszínű, kiemelkedő képződmény. A keloidok alig reagálnak a kezelésre. Kortikoszteroid injekciók hatására ellapulhatnak, és az orvosok megpróbálkozhatnak a sebészi vagy lézeres eltávolítással is, de az eredmény sajnos ritkán tökéletes.
Ekcéma (idült bőrgyulladás)
Az ekcéma igen eltérő formákat ölthet a rendkívül változatos ingerlő hatásoknak (allergia, ismétlődő, vakaródzással kísért bőrviszketés, lelki megrázkódtatás stb.) köszönhetően. Megjelenhet bőrpír, vizenyő (ödéma), göbös bőrelváltozások (papula), parányi varasodott területek, vagy pedig nedvedző hólyagok formájában. Gyakori megjelenési helyei a hónalj, a könyök, a lágyék tájéka, a combok belső felülete, az orr körüli barázdák és ritkábban a szemek környéke. Bizonyos bőrbetegségek ekcémával szövődhetnek.
A szeplők (ephelides)
A szeplők a leggyakrabban megjelenő bőrelváltozások közé sorolhatók. Ezek a kicsiny, körülírt színes (fakó vagy sötétbarna) foltok legtöbbször a világos bőrű, szőke vagy vörös hajú emberek arcán, vállain és kezein jelennek meg, de az is előfordul, hogy ennél jóval kiterjedtebb bőrfelület érintett. A szeplősök bőre kifejezetten érzékeny a napfényre, általában a pöttyök is jóval szembetűnőbbek nyáron, mint télen. A napozáshoz a szeplős, érzékeny bőrűek mindig használjanak magas faktorszámú fényvédő krémeket. A szeplők teljesen jóindulatú elváltozások, csupán esztétikai szempontból lehetnek zavaróak egyesek számára.Májfolt
„Kisbabát várok, és az arcomon szabálytalan, szürkésbarna foltok jelentek meg. Az orvosom azt mondja, a szülés után el fognak tűnni. Igaz ez?”
Az arcon megjelenő, változatos formájú és méretű, sokszor éles határvonalú sárgásbarna vagy sötétbarna folt a májfolt (chloasma gravidarum). A májfolt legtöbbször a terhesség alatt vagy a fogamzásgátlót szedő nőkön alakul ki. Gyógymód nincs, a foltok a szülés után (vagy a fogamzásgátló szedésének abbahagyásakor) elhalványodnak és maguktól eltűnnek, bár előfordul, hogy csak hónapok múlva. Addig is mondjon le a hosszas napozásról, mert hatására az elváltozás rosszabbodhat. Használjon fényvédő krémet vagy viseljen széles karimájú szalmakalapot. A lehető legkevesebb alkoholtartalmú parfümöt használjon.
Forrás: Család és egészség
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.