Akit már egyszer is utolért az izomgörcs, biztosan nem kívánja vissza… Az izomrángás sem kellemes: kínos pillanatokat okozhat, ha nem a megfelelő időben és helyen „jön ránk”...
Derült égből villámcsapás
A harántcsíkolt izomrostok alkotják azokat az izmokat, amelyeket összefoglaló néven vázizomzatnak hívnak – ezeknek köszönhetően tudunk mozogni.
A szívizom különleges szerkezetű, hiszen olyan szervről van szó, amely egész életünk során dolgozik.
Működési feltételek
Az izmok működéséhez számos tényező együttes hatására van szükség:
Az idegrendszer, és a mozgató idegrostok épsége és megfelelő működése.
Az izmok megfelelő állapota.
Bizonyos ionok – nátrium, kálium, kalcium – és ásványi anyagok – magnézium – megfelelő mennyiségű jelenléte az izmokban.
Az izomrángást szaknyelven mioklónusznak hívják. Jellemzője az izmok szakaszos, gyors megfeszülése és ellazulása, ez pedig gyors rángást okoz az érintett izomban. Megfigyelhető olyan kórképek esetén, mint az epilepszia bizonyos formái, de jellemző a Huntington-chorea elnevezésű betegségre is. Jellemzője a nagy kiterjedésű, akaratlan mozgás.
Bár nem teljesen azonos vele, ide sorolható a tremor elnevezésű jelenség is, amely finom hullámú remegést jelent, és bizonyos fokig élettaninak tekinthető.
Csuklás
Az izomrángás jellegzetes és mindenki által ismert formája a csuklás. Oka a rekeszizom ismételt görcsös összehúzódása, ami együtt jár a hangrés gyors összehúzódásával, és az itt áramló levegő okozza a jellegzetes csukló hangot. Csukláskor valami ingerli a rekeszizmot ellátó ideget. A legtöbb csuklás ártalmatlan, hirtelen kezdődik, majd néhány perc után magától megszűnik.
Kiváltó oka lehet
forró étel/ital,
fűszeres ételek,
túlevés.
Ezekben az esetekben bátran használjuk a házi praktikákat: tartsuk vissza légzésünket, igyunk néhány korty hideg vizet, vagy finoman nyomkodjuk meg a szemgolyónkat is!
Jó tudni!
Bizonyos esetekben súlyosabb bajt is jelezhet a csuklás:
tüdőgyulladást,
káros anyagok felszaporodását a vérben,
agytumort,
szélütést.
Ezekben az esetekben a csuklás hosszú ideig fennáll, és kezelése sem egyszerű, többnyire gyógyszerekre van szükség.
A tremort egyszerűen megfigyelhetjük saját magunkon is. Előrenyújtott kezünkre helyezzünk egy újságpapírt, és figyeljük meg, mozog-e?! Sokaknál idegesség, félelem esetén a tremor felerősödik, ilyenkor mondjuk, hogy remeg kezünk-lábunk.
Izomgörcs
Izomgörcs esetén az egész izom hirtelen és többnyire fájdalmasan összehúzódik. Egészséges emberek esetében ez többnyire ártalmatlan jelenség. Oka általában az izom átmeneti vérellátási zavara. Gyakori az izomgörcs erőteljes testmozgás után vagy közben, különösen akkor, ha mozgás előtt nem melegítettük be megfelelően az izmokat.
Az izomgörcsök nagy része ártalmatlan, s folyadék- és ásványianyag-pótláson kívül egyéb kezelést nem igényel. Más esetekben viszont komolyabb problémák állhatnak a háttérben, így ha a görcsök gyakran ismétlődnek, érdemes utánajárni az eredetüknek.
Éjszakai ébresztő
Sokaknál alvás közben lép fel lábikragörcs. Nem tudjuk pontosan, mi okozza, és miért éjszaka jelentkezik, de feltételezik a magnézium-, kálium- és a folyadékhiányt. Egészségeseket is érint, de a cukorbetegség, a keringési rendellenességek és bizonyos gyógyszerek fokozzák előfordulását.
Az esetek többségében nem igényel különösebb beavatkozást. Hatásos a lábfej óvatos visszafeszítése, a pipálás, az óvatos járás, vagy a begörcsölt izmok finom masszírozása.
Fontos! Ha gyakran rándul éjszaka görcsbe a lábikránk, valószínűséggel gond van az ásványianyag-háztartásunkkal. Ilyenkor ajánlatos naponta legalább 1,5–2 liter folyadék elfogyasztása, és a magnézium-, és a kalciumpótlás.
Jellegzetes formája az izomgörcsnek, ha valakinek bizonyos távolság megtétele után nagyon fájdalmasan begörcsöl a vádlija, de néhány perces pihenés után a fájdalom megszűnik, majd adott távolság megtétele után ismét előjön. Ez a jelenség érszűkület esetén fordul elő.
Endokrin okok
A belső elválasztású mirigyek számos anyagcsere-folyamatot ellenőriznek a szervezetben: több mirigy is részt vesz az ásványianyag-háztartás biztosításában. E mirigyek bármelyikének rossz működése okozhat ásványianyag-hiányt, és így izomgörcsöt. Kalciumhiány okozza a tetániás görcsöt.
Legjellemzőbb tünete a kézfejek őzfejtartása. Hátterében gyakran a mellékpajzsmirigy alulműködése áll. De erre kell gondolni olyankor is, ha pajzsmirigyműtétet követően gyakran fordulnak elő görcsök.
Izomgörcs lehet az első jele a D-vitamin-hiány okozta rachitisnek is, de egyes esetekben hasnyálmirigy-gyulladást is jelezhet. Ritkán a tetánia jelenségét a mellékvese túlműködése okozza. (ideál)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.