Foto: Profimedia
Tartsa szemmel négylábú kedvencét! Veszélyes parazita fertőzheti meg
Az utóbbi években Szlovákiában jelentősen megnőtt a szívférgességgel fertőzött kutyák száma. Ezt egy féreg okozza, amely a tüdőben vagy a szívben telepszik meg. A legalattomosabb, hogy a betegség csak néhány hónap múlva válik nyilvánvalóvá, és a kezelése is hasonlóan hosszadalmas.
A veszélyes betegségről egy cseh tanulmány is készült. Szerzői 2011-ben még csak egyetlen esetet regisztráltak az állatoknál, de 2021-re a vizsgált állatok közel 5 százaléka már fertőzött volt a veszélyes parazitával. A parazitabetegségekkel foglalkozó szakemberek ezt komoly egészségügyi kockázatnak tartják.
Az alattomos parazitát szúnyogok terjesztik. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a fertőzés a közeljövőben a kutyák utazása miatt terjedhet el, amelyeket sok gazdi nyaralni is visz. „Európában eddig inkább a déli országokban találkoztunk ezzel a betegséggel, de most már Közép-Európában is terjed” – magyarázta MVDr. Martina Miterpáková, DrSc. a Szlovák Tudományos Akadémia kassai Parazitológiai Intézetének munkatársa, a tanulmány egyik szerzője. A migráció és az új szúnyogfajok, az éghajlatváltozás, valamint a kutyákkal való gyakoribb külföldi utazások okozták a szívférgesség közép-európai elterjedését. Jelentős növekedését a járványügyi szakemberek Romániában, Magyarországon és Szlovákiában is megerősítették. Európában a betegség különösen Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban terjedt el. Szlovákiában a fent említett tanulmány szerint fokozott a fertőzés kockázata, különösen a Duna menti alföldön és a kelet-szlovákiai síkságon, amelyeket a parazitológusok már a betegség tartósan magas előfordulási gyakoriságú területének tartanak. „A betegségért felelős féreg neve Dirofilaria immitis, és akár 30 cm hosszúra is megnőhet” – magyarázza Martina Miterpáková. A fertőzött kutyák fáradtnak és letargikusnak tűnhetnek, légzésük rosszabbá válik, és fizikai megterhelés után krónikus köhögés alakul ki náluk. A kezeletlen betegség következményei végzetesek. „Ha a szúnyogról a kutyára átvitt lárvák nagyobb száma eléri a szívet, a férgek beköltöznek a szívbe, és megakadályozzák a szívbillentyű mozgását” – figyelmeztet Miterpáková állatorvos. A parazita eltömítheti az ereket és embóliát okozhat.
A szívféreg, ahogy a parazitát nevezik, az ember szervezetében is megtelepedhet, de ezek inkább kivételes esetek az orvosok szerint. Az embert az általánosabb rokona, a Dirofilaria repens támadja meg, amely Közép-Európában is elterjedtebb. Ez egy kisebb féreg, amely a bőr alatt telepszik meg a fejbőrön, a nyakon, és esetenként a szembe is behatol. Állatokat és embereket egyaránt megtámad. A szívférgességhez hasonlóan azonban az ember nem fertőződhet meg a beteg kutyával való közvetlen érintkezés révén. A lárvákat ismét csak a fertőzött szúnyogok terjesztik.
A szakértők ezért arra kérik a kutyatulajdonosokat, hogy elővigyázatosságból védjék meg kutyáikat a belső élősködők ellen, ha olyan területekre utaznak, illetve ott tartózkodnak, ahol fennáll a betegség kockázata. Ezzel megelőzhetik, hogy négylábú kedvenceiknél komoly problémák lépjenek fel. Az orvosok azt tanácsolják, hogy adjunk a kutyáknak megelőző parazitaellenes szereket, és szereljük fel őket repellenssel. Anyagilag a megelőzés körülbelül 20-szor olcsóbb, mint a kezelés. „Ajánlatos évente legalább egyszer vérvizsgálatot végeztetni, amely korai stádiumban jelzi a betegséget” – tanácsolja MVDr. Martina Miterpáková.
(1.pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.