Volkswagen Scirocco 2.0 TSI DSG: Majdnem sok a jóból!

<p>Ha a múltkor élenjáró autó-reinkarnálóként emlegettük a cseheket és az olaszokat, akkor a németekhez se legyünk mostohák; ők is megérdemelnek e műfajban néhány elismerő szót. Pár éve ugyebár felélesztették haló poraiból a Jettát, tavaly pedig 1974-től 1992-ig gyártott csinos sportkupéjuk, a Scirocco került sorra.</p>

VAS GYULA

Az autóértők már évekkel ezelőtt, az Iroc tanulmánymodell bemutatásakor felkapták a fejüket: ez a név valahonnan ismerős! Nem is tévedtek, és a folytatás is az lett, amit vártak: egy, attraktív, ugyanakkor megfizethető sportkupé. A legerősebb motorral, plusz DSG automata váltóval felszerelt csúcsmodellt kaptuk meg tesztelésre.

Külalak, besorolás

Akik a Beetle-hez hasonló retródizájnt vártak, csalódtak: az új Scirocco ízig-vérig modern fazonú autó. És főleg: ízig-vérig sportos, bár például az Audi TT-vel azért mégsem vetekedhet. A Golfból építkezik, de hosszabb, szélesebb, és 11 (!!!) cm-rel alacsonyabb; arányai ezzel máris adottak. A többi – hab a tortán. Agresszíven keskeny műtőmaszk és széles, méhsejt-rácsozatú légnyelő elöl, hihetetlenül magas övvonal és effektíven keskenyedő oldalüvegezés középen, széles vállak és dupla kipufogó hátul. Mindez – a feláras napfénytetővel együtt – 17 hüvelykes könnyűfém tárcsákon és 225/45-ös gumikon áll. Egy szó, mint száz, a Beetle és az Eos után itt a harmadik attraktív „népautó”, amely után megfordulnak az utcán az emberek… Konkurensek? Alsó középkategóriás, viszonylag olcsó sportkupék alig vannak a piacon. Tulajdonképpen csak a Hyundai Coupé, de ha a hagyományos modellcsaládok neve alatt futó kupéverziókat is beszámítjuk, akkor a Mégane Coupé, a háromajtós Honda Civic/Type-R, sőt a Kia pro-ceed is szóba jöhet.

Komfort, szereltség, térkínálat

A távkapcsoló megnyomása után 2 cm-rel lejjebb csúsznak az oldalablakok, és kitárhatjuk a széles ajtókat. Belül négy (felárért bőrkárpitozású) sportülés vár bennünket, a hátsók oldaltartása alig marad el az elülsőkétől. Ezeket egyébként kombinált módszerrel állíthatjuk be, a deréktámaszt például magasságában és mélységében is elektromosan. Hátra nemcsak beülni könnyebb, mint a legtöbb háromajtósba, hanem gyorsan rájövünk, hogy HELYÜNK is van! Főleg a lábunknak, mert felül, ha picit magasabbak vagyunk, igen közelinek érezhetjük a tetőt. A bőrbevonatú, alul csapott volán szenzációs fogású, az Eosból átvett műszerfalon vörös fények izzanak, a középkonzol és a szellőzőnyílások fémkeretei tovább emelik az enteriőr rangját. Az ergonómia abszolút rendben van, csak a bekapcsolva felejtett indexek ketyeghetnének picit hangosabban. A csomagtér kupéhoz képest tisztes méretű, sőt – igaz, óriási lépcsők árán – bővíteni is lehet. Küszöbe viszont eszméletlenül magas, és bejárata is szűk, egyszóval: kupés. A szereltség alapfokon tartalmazza a függönylégzsákokat, a menetstabilizáló rendszert, a komfortkellékek közül pedig a klímaberendezést és a tömörített formátumot is játszó rádiót. Tesztautónk ezen felül tempomattal, hátsó parkolószenzorokkal, kétzónás automata légkondival, navigációs rendszerrel és fűthető elülső ülésekkel is fel volt szerelve.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Bár a kocsi dinamikus külseje kétségtelenül vérpezsdítő autókázást ígért, az első kilométerek mégis sokkoltak bennünket. Természetesen a szó legeslegjobb értelmében. Az élmény – fontossági sorrend nélkül – a következőkből állt össze: a motor hangja, teljesítménye, benzineshez képest hihetetlen rugalmassága, a tizedmásodperces időkkel dolgozó – és a volánról is kapcsolgatható! – dupla kuplungos automata váltó, a gombnyomással sportosra állítható (opcionális) rugózás és az elképesztő stabilitás. Kövér gázadásra mély bariton hangzik fel a hátunk mögött, amely – ha S állásban vagy kézi üzemmódban szűk hétezerig hagyjuk kipörögni a közvetlen befecskendezéses turbómotort – fokozatosan magas tenorba vált, jelentékenyen fokozva az impozáns gyorsulás élményét. Váltáskor ez a csodás hang megszakítás nélkül ugrik lejjebb egy regiszterrel – szünet egyszerűen nincs, legalábbis a fülünk nem érzékeli. Forma–1-es élmény, higgyék el. Ugyanakkor ezzel a motorral (aszketikus önmegtartóztatással) kimondott takarékosan is lehet autózni, ami a „direktspricces” benzinesek sajátja. Ha tartottuk a vánszorgásnak tűnő 90-100-as tempót, folyamatosan 5 liter körüli értékeket mutatott a pillanatnyi fogyasztás mérésére átkapcsolt fedélzeti számítógép!

Zárszó helyett

Nyilvánvaló, hogy sokkal több emberfia szeretne ütős fazonú, kellően erős és gyors sportkocsit kergetni, mint amennyinek pénze is van rá. Az ő számukra jobb kompromiszszumot nemigen tudnak kínálni az autógyárak, mint a Volkswagen tette az új Sciroccóval. Tessék csak megnézni az induló árat; már azért is 122 lóerő dukál…! (vas)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?