<p>Pozsony. Egy pohár sört sem lehet vezetés előtt Szlovákiában meginni, a hatályos jogszabályok szerint ugyanis minden, ami 0 ezrelék felett van, büntetendő. Nem hivatalos információk szerint viszont a rendőrök rendszerint 0,2 promille–ig nem büntetnek. Sört vagy bort ittak, s nem tudják, mikor ülhetnek volán mögé? Eláruljuk, mikorra bomlik fel a szervezetben az alkohol, s mennyibe kerülnek olyan műszerek, amelyek segítségével vezetés előtt könnyen lemérhetik véralkoholszintjüket.</p>
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A közúti közlekedésről szóló törvény módosítása nem kegyelmez annak, aki vezetés előtt alkoholt iszik. Több felmérés igazolja, hogy azokban az országokban, ahol engedélyezték a minimális alkoholszintet a vérben vezetés közben, nem növekedett a közúti balesetek száma. Franciaországban, Finnországban és Németországban például 0,5 promille az engedélyezett határ. A legengedékenyebbek Írországban és Nagy-Britanniában, ott 0,9 ezrelék alkohollal a vérünkben is volán mögé ülhetünk.
Mit ajánlott elkerülni?
Az alkohol mindenki szervezetében más gyorsasággal bomlik le. Minden szeszes italban különböző mennyiségű alkohol van. Fontos tudni azt is, milyen gyorsan szívódik fel az alkohol a szervezetből. Egy nő szervezete átlagosan 0,085 gramm alkoholt bont le óránként egy kiló testsúlyra számítva, a férfié 0,1 grammot. Ebből a szempontból mindegy, hogy az illető alszik vagy sportol. A feketekávé vagy magas zsírtartalmú ételek sem gyorsítják az alkohol lebontását.
Az sem elhanyagolható tényező, hogy milyen alkoholt fogyasztanak, ugyanis a szénsavas italok sokkal gyorsabban felszívódnak a szervezetből. A pezsgőhöz és a szénsavas ásványvizekkel kevert italokhoz hasonlóan a különböző likőrök is gyorsabban lebomlanak a vérkeringésben. Mi lassítja az alkohol felszívódását a szervezetből? Mit ajánlott elkerülni? Elsősorban az édes és cukorral kevert italokat, ugyanis a cukor lényegesen lassítja a szervezetben ezt a folyamatot. Nagyon elővigyázatosnak kell lenni például a vodka-dzsúsz, illetve az egyre közkedveltebb alkoholos koktélok fogyasztásával. Az ital hőmérséklete is befolyásoló tényező, hiszen 18 foknál hidegebb italok gyorsabban szívódnak fel a vérben, mint az ennél melegebbek.
Őrült gyilkos
Akár így is lehetne jellemezni azt a sofőrt, aki minden figyelmeztetés ellenére ittasan ül volán mögé. Az alkohol ugyanis az ember pszichikáját, reakcióidejét is befolyásolja. „Lassítja a reakciókat, például fékezéskor” – vélekedik Ľubomír Okruhlica, a Pozsonyi Drogközpont igazgatója.
Az ittas sofőr az utakon nemcsak saját magát, hanem a közúti közlekedés többi résztvevőjét is veszélyezteti. A részeg sofőröknek rendszerint sokkal nagyobb az önbizalmuk, megbátorodnak, ugyanakkor csökken a reakcióképességük. Ittas állapotban nem érzékelik a sebességet, nem tudják megítélni, milyen messze van a gépkocsi az egyes tárgyaktól, így értelemszerűen fékezni sem tudnak időben. A 70 km/h sebességgel a gépkocsi egy másodperc alatt 25 métert tesz meg. Ha az alkohol hatására lelassul a reakcióképesség, az autó előtti 25 méteres útszakaszon lévő emberek életveszélybe kerülnek.
Két módja van annak, hogyan deríthetik ki, milyen a pillanatnyi véralkoholszintjük. Az első egy alkoholszintet mérő számológép, amelyet a világhálóról lehet letölteni. Elég megadni a tesztelt személy nemét, súlyát, magasságát, az elfogyasztott alkohol típusát és mennyiségét illetve azt, mikor kezdtek inni. A rendszer kiszámítja, hány ezreléket fújnának meg és körülbelül mikor ülhetnek volán mögé.
Sokkal megbízhatóbb módszer viszont az alkoholszonda. Egy ilyen szonda ugyanakkor nem a legolcsóbb mulatság. A legolcsóbbakat körülbelül 40 euróért lehet megvenni, a középkategória 100-300 euróba kerül, de akadnak olyanok is, amelyekért több mint 1000 eurót is elkérnek. (dem, ú)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.