Opel Astra Sedan 1.6 Enjoy: Családi kislimuzin

„Tíz kisgyerekből kilenc mindig lépcsős hátú autót rajzol” – írták egy pedagógiai tanulmányban. Az autógyárakat ez természetesen semmire nem kötelezi, a mindenkori igények viszont igen. Márpedig úgynevezett klasszikus háromosztatú autóra az alsóbb kategóriákban is mindig lesz igény, lásd a Toyota Corolla, a Honda Civic, a Ford Focus, a Renault Mégane, a Nissan Tiida, a Mazda M3 vagy a VW Golf négyajtós változatait (utóbbié Bora néven ismert). Továbbá a Fiat Lineát, a Honda Cityt, a Renault Thaliát, a SEAT Cordobát vagy a Dacia Logant.

Ismerős „astrás” arc, hangsúlyosan domborodó kerékszoknyákA szerző felvételeÉs legújabban az Opel Astra Sedant, amelyre mi tagadás, elég sokat kellett várni. A család hetedik tagja bevallottan a kelet és közép-európai országok számára készül, de például a négyajtósokat kedvelő spanyolok is megvásárolhatják. A kisebbik benzinmotorral és a középső szereltségi fokozatban kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

Külalak, besorolás

Az Astra Sedan elsősorban is NAGY; tulajdonképpen akkora, mint nemrég az eggyel magasabb méretosztályba tartozó Vectra volt. A tekintélyes külső tehát megvan – de az esztétikum is, mert az autó kifejezetten elegáns. E szempontból mindenképpen a Civic, Focus és Mégane fémjelezte legszűkebb élmezőnybe tartozik az alsó középkategóriás négyajtósok között. Köszönheti ezt elsősorban a karakteres Astra-maszknak, a hangsúlyos kerékszoknyáknak, a határozott vonalakkal megrajzolt hátsó lámpatesteknek és az azokat összekötő széles, dekoratív krómcsíknak. A csomagtartófedél márkaembléma feletti törésvonala is jól mutat, nélküle sivár lenne ez a terjedelmes felület. Ami pedig a konkurenseket illeti – lényegében a teljes listát felsoroltuk…

Komfort, szereltség, térkínálat

A négyajtós Astra nagy erénye a tágas utastér: ezekkel a hátsó ülésekkel, illetve lábtérrel eggyel magasabb kategóriájú autónak sem kéne szégyenkeznie. Nagyok és kényelmesek az elülső ülések is, belső pakolóhelyekkel viszont nem vagyunk elkényeztetve. Flakon- és pohártartóból mindösszesen egy van az egész kocsiban, a hátsó ajtózsebek mikroszkopikus méretűek, a középkonzolon kialakított egyetlen kádacskában – a kioldáskor ráfekvő kézifékkar miatt – legfeljebb egy lapos irattárcát tarthatunk. Valamit javít a helyzeten kesztyűtartó, amely kellően mély, ráadásul kétszintes.

A beltér esztétikumát illetően minden Astránál sokan bírálták már a műszerfal „technósított” középső részét, de ez véleményünk szerint ízlés dolga. Egyetemesen gusztustalan viszont a felette kialakított lőrés, amelybe a kijelzőt süllyesztették; a megoldás egyetlen előnye, hogy ide legfeljebb az év bizonyos napjainak bizonyos óráiban vetülhet fénysugár. A képernyő egyébként a CD-lejátszós rádió, a fedélzeti számítógép és a külső hőmérő adatait jelenteti meg, jól olvashatóan. A biztonsági szereltség a magától értetődő ABS-en kívül 4 légzsákból áll, és ezek után már valóban csak a minden négyajtós fő ászának számító csomagtér van hátra. Elektromosan nyitható (kissé ravaszul, a távirányító ajtónyitó gombjának hoszszabb megnyomásával), de becsukásakor hiába keresünk belül valami kis mélyedést. Küszöbe magas, bejárata szűk, de ez minden kisebb szedánra jellemző. Térfogata viszont imponáló – sőt véleményünk szerint a bűvös 500 liter is könynyen összejött volna valamivel vékonyabb kárpitozással, vagy egy-két fölösleges betét elhagyásával. Ha nagyobb rakodótér kell, előredönthetjük a hátsó üléstámlákat, ha csak egy hosszabb tárgyat szállítunk, a középső kartámla mögül nyithatunk alagutat az utastérbe.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Az 1,6-os ECOTEC 115 lóereje mindenképpen kell ehhez az autóhoz; gyengébb motor valószínűleg csak vonszolni tudná, főleg teljes terheléssel. Az ötfokozatú kézi váltón se dicsérni-, se bírálnivaló nincs, teszi a dolgát és kész. A fogyasztás is az 1,6-os benzinesek átlaga, papíron és a gyakorlatban egyaránt. A futómű viszont a kategória legjobbjaihoz mérhető. Akár sportos autózáshoz is megfelelő, ha felhasználjuk mind a 115 lóerőt; az egyenestartás, a kormányozhatóság, az útfekvés ilyenkor is végig kiváló marad. Mindeközben az utastér csendes, a nem túl kemény rugózás pedig példásan szűri az úthibákat.

Zárszó helyett

A négyajtós Opel Astra tulajdonképpen annak a lépcsőshátú-trendnek a 21. századi folytatója, amelynek 30-40 évvel ezelőtti képviselői a Zsiguli/Lada, a Wartburg vagy a Fiat 125p voltak tájainkon. Azóta jöhettek egyterűek, variálható hátsó szektorú ötajtósok, nálunk mindmáig az ilyenek számítanak hagyományos értelemben vett családi autónak… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1598 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 88 kW (115 LE)/6000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 155 Nm/4000min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 191 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,7 s

Menetkész tömeg: 1360 kg

Méretek (h/sz/m): 4587x1753x1458 mm

A csomagtér űrtartalma: 490 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9/5,5/6,8l/100 km

CO2-kibocsátás: 163 g/km

Ár: 634 900 korona

Az alapmodell ára: 574 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?