Szlovákiában az elmúlt években rengeteg ellenérvet hoztak fel a gépkocsiadó fizetése ellen, feltéve a kérdést, hogy tulajdonképpen miért is kell fizetni a vállalkozóknak ezt az adófajtát.
Nem fizetünk eleget
Szlovákiában az elmúlt években rengeteg ellenérvet hoztak fel a gépkocsiadó fizetése ellen, feltéve a kérdést, hogy tulajdonképpen miért is kell fizetni a vállalkozóknak ezt az adófajtát. Sokan azonban megfeledkeznek arról, hogy a motorizációból befolyt bevételek messze elmaradnak az állam erre a célra fordított kiadásaitól. Szlovákiában egyelőre ugyan nem készült felmérés arról, hogy az állam mennyivel fizet rá a motoros társadalom támogatására, a nagyjából hasonló törvényi hátérrel rendelkező Magyarországon azonban a Levegő Munkacsoport megpróbálta kiszámolni a motorizációból szerezhető bevételek és a ráfordított kiadások eredőjét. A forintban kifejezhető eredmény: a környezetvédelmi szervezet számításai szerint az államnak a motorizációból 350 milliárd forint bevétele származott 2002-ben (2003-ban hozzávetőleg 370 milliárdra emelkedett ez az összeg), míg a kiadási oldalon összesen mintegy 2170-4170 milliárd forint sorakozik. A különbségként adódó 1800-3800 milliárd forint pedig az a külső költség, amit nem az autós, vagyis nem az okozó fizet, hanem közvetetten az egész társadalom. A szervezet tanulmánya nem állít kevesebbet, minthogy a magáncélú autózás az éves magyar költségvetés fele. A számok ráadásul csupán egy évre vonatkoznak, ami azt jelenti, hogy az állam az elmúlt évtizedekben több tízezermilliárddal támogatta a motorizációt. Mindez „ellentétes a piacgazdaság és a tisztességes piaci verseny követelményeivel”, elhibázott, költséges, a versenyképességet rontó – állítja a munkacsoport. (Fn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2012. 08.19.
Kerüljük el a büntetést
2012. 08.19.
Kedvezmény a nagyoknak
2012. 08.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.