<p>Terepesek dolgában a Mercedes korábban sem állt rosszul, (G, ML), de elhatározta, hogy deklasszálja a másik két prémiummárkát. Főleg amikor Stuttgartban megtudták, hogy a BMW egy újabb szabadidő-autót tervez (X6). Nos, kettővel válaszoltak rá: gyors egymásutánban elkészítették a GL-t és a GLK-t.</p>
Mercedes GLK 320 CDI: Egyet fizet, hármat kap…
TESZT
Az utóbbi, vagyis a kisebbik ráadásul látványos módon mutatkozott be. Először a Szex és New York tévésorozat mozi-adaptációjában láthatta a nagyközönség, a Samantha Jonest alakító Kim Catrallal a volán mögött. Nos, nem állítjuk, hogy ugyanezt az autót kaptuk meg tesztelésre, viszont ez is hófehér volt, mint a filmbéli.
Külalak, besorolás
Ha a másik három modellt nézzük, a GLK a közöttük köthető legtökéletesebb kompromisszum. Messze nem annyira szögletes és traktorfazonú, mint a G, messze nem annyira gömbölyded és csont nélküli, mint az ML, és végképp nem anyahajónyi méretű, mint a GL. Pedig nagyobbnak néz ki, mint amekkora valójában, de ez kifejezetten jót tesz neki; a Suzuki Jimny óta tudjuk, hogy egy terepjáró bizonyos méret alatt komolytalan, sőt komikus. A prémiumkategóriás, illetve alacsonyabb rangú versenytársakat (BMW X3, Audi Q5, Ford Kuga, Toyota RAV4, stb.) elsősorban szélességben veri: már elülső sárhányói között is 184 cm a távolság! A szögletesítés pedig abszolút tudatos volt; e téren egyértelműen a konszern legpatinásabb terepjáró-családja, a Jeep volt a mérvadó. A karosszérián ugyanakkor modern személygépkocsi-stíluselemek is fellelhetők, mint például az oldalán végigfutó, meredeken emelkedő övvonal. Az autó egyébként a C-osztály padlólemezéből építkezik, de innentől kezdve minden hasonlóság véget ér a két modell között.
Komfort, szereltség, térkínálat
A fehér szín egyébként a speciális Edition 1 kivitel sajátja volt, amelyet csak a bevezetés ideje alatt kínált a Mercedes. További összetevői voltak például az alumínium pedálok és betétek, az egy tárcsával kezelhető COMAND APS szórakoztató és navigációs rendszer, továbbá a sötétített hátsó üvegezés és az elektromos csomagtér-ajtó.
A „normális” alapszereltség értékesebb elemei: ostorcsapás-effektus ellen védő fejtámlák, sebességhatárolóval kombinált tempomat, AGILITY CONTROL rendszer (később még lesz róla szó), hegymenet-indulást elősegítő automata, kétzónás automata légkondi, kettős vevőegységgel felszerelt mp3-as rádió, hands-free+Bluetooth-telefon. Tesztautónk emellett egy sor opciós kellékkel (tolatókamera, elülső-hátsó parkolósegéd, háromzónás légkondi, kettős panorámatető, külön hátsó DVD-lejátszó) is fel volt szerelve. A stílusos beltér a legjobb minőségű anyagokból építkezik, az élettér a hátsó szektorban is elfogadható, belső pakolóhelyből elöl sok van, hátul kevesebb. A csomagtartót csak dicsérni lehet: kellően tágas, küszöbe alacsony, egyszerűen bővíthető, miközben padlója sík marad.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Tesztautónk erőforrása a kínálatban szereplő két dízel erősebbike volt. A bevált háromliteres V6-osról van szó, amely különösen gőzmozdony-nagyságrendű nyomatékával tűnik ki. A 7G-TRONIC automata váltó szinte észrevétlenül, kapcsol, és visszaváltáskor az egyes fokozatok átugrására is képes. Hátránya, hogy keményebb gázadásra picit késve reagál – mintha azon tűnődne, melyik fokozatot vesse be… Utána viszont úgy meglódulunk, hogy alig kapunk levegőt. A váltó egyébként a kormányra szerelt fülekkel kézzel is vezérelhető. Aztán volt még a már említett Agility Control futómű, amely az útviszonyoknak megfelelően hangolja a lengéscsillapítókat és a kormányzást is optimalizálja, kényelmessé téve a vezetést és az utazást egyaránt. Ami az összkerékhajtást illeti, a konkurensek abszolút többségével ellentétben állandó, 45:55%-os megoszlással az elülső és hátsó futómű között. Ez a rendszer – a menetstabilizálóval és az elektronikus kipörgésgátlóval együttműködve – terepen biztonságosabb mozgást garantál, a hasmagasság és a terepszögek azonban erősen gumi- és tárcsaméret-függőek; a műszaki adatok között az elérhető maximumot adtuk meg. Az országúti komfort első osztályú; az említett rendszereknek köszönhetően úgy érezzük, hogy egy kezes, szófogadó limuzint terelgetünk.
Zárszó helyett
Aki szabadidő-autó vásárlását fontolgatja, de 1. prémiummárkánál alább nem hajlandó adni, 2. a lehető legújabb modellt akarja, 3. zsúfolt városokban is viszonylag gond nélkül szeretne közlekedni, de főleg parkolni, annak most a Mercedes GLK vagy az Audi Q5 az ideális megoldás. A többi – ízlés és márkaszimpátia dolga… (vas)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.