<p>Pozsony. Már rendszeresen kihasználja a rendőrség az objektív felelősség elvét, a szabálysértő autót tehát nem állítják meg, csupán felvételt készítenek a gépkocsiról, s a bírságot postán küldik ki a gépjármű tulajdonosának – a címet a rendszám alapján keresik ki. Viszont ki fizessen a szolgálati autókon elkövetett szabálysértésekért, ha a bírságot egy cégnek postázzák?</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
Bár az objektív felelősség elvéről már számtalan információ megjelent, a sofőrök körében még mindig sokan vannak, akik nem értik, hogyan működik a rendszer vagy nem tudják, kivel fizetessék ki a bírságot. Felmerültek már olyan kérdések is, hogy kinek kobozzák el a jogosítványát, ha a bírságot postán küldik ki. Természetesen senkinek, ugyanis a kiküldött bírság az adott közlekedési szabálysértésért járó egyetlen büntetés.
Az objektív felelősséggel kapcsolatban joggal, a cégautókkal kapcsolatban jelent meg a legtöbb kérdőjel. Ki fizesse ki a cégnek postázott büntetést, ha nem tudják kideríteni ki vezette az autót? Bírságolhatják a céget azért is, hogy a szolgálati autókkal kapcsolatos nyilvántartás nincs rendben? Kinek veszik el a jogosítványát, ha az autóval komolyabb szabálysértést követtek el.
A rendőrség mindig az autó hivatalos tulajdonosának küldi ki a bírságot. Ha a büntetés egy cégbe érkezik, mivel az autó papírjai szerint a cég a gépkocsi tulajdonosa, akkor a bírságot a cégnek, s nem az ügyvivőknek kell téríteniük.
Ha a büntetést 15 napon belül kifizetik, elég az összeg kétharmadát téríteni, ezen a határidőn belül úgy tekintenek rá a rendőrök, mintha az egész összeget kifizették volna. Az objektív felelősség elve szerint csak pénzbírságot lehet adni, a kihágásokért nem kobozhatják el a jogosítványt. Ha egy cégnek nincs rendben a szolgálati autókkal kapcsolatos nyilvántartása, akkor büntetést ezért nem kap, ha a bírság postán érkezik az objektív felelősség elve szerint. Viszont 3500 eurós bírságot kaphat a cég azért, ha nem fogja tudni, ki vezette a kihágás elkövetésekor az autót és a rendőrség ezt megpróbálja kideríteni – ennek a bírságnak viszont semmi köze az objektív felelősség elvéhez. Az autó tulajdonosa elkerülheti a büntetés kifizetését, ha igazolni tudja a rendőrségen, ki vezette a kihágás elkövetésekor a gépkocsit. Ha nem tudja bizonyítani, ki vezetett, az eredeti bírsághoz további 30 eurót hozzászámolnak.
A sofőrök az alábbi kihágásokért kaphatnak büntetést postán: gyorshajtás, tilos előzés, tilosban való tolatás vagy megfordulás, piroson való áthajtás, tilos helyen való parkolás, vasúti átkelőhelyen való áthajtás olyankor, amikor ezt fénysorompó tiltja, az Állj, adj előnyt tábla figyelmen kívül hagyása. (dem)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.