A Hyundai azon kevés autógyártók egyike, amelynek kínálatában A kategóriás, tehát a legalacsonyabb méretosztályba tartozó modell is szerepel. Atosnak hívják, később megkapta a Prime ragadványnevet, majd egy időre eltűnt a hazai piacról.
Hyundai Atos Prime 1.1i Dynamic: Az alsóházból
Külalak, besorolás
Az Atos hovatartozása nem is annyira egyértelmű, amilyennek első pillantásra tűnik. A „Ha akarom ez, ha akarom, amaz” tipikus esetével állunk szemben: a kocsi ugyanúgy nevezhető mikrovan-nak, mint hagyományos építésű törpeautónak. Ha az első változatot fogadjuk el, a Daewoo Matiz, az Opel Agila vagy a Suzuki Wagon R+ a közvetlen konkurense, ha a másodikat, akkor a KIA Picantóval, a Fiat Seicentóval és Pandával, esetleg az árkategórián túllépve a Citroen C2-essel, a Ford Ka-val a Toyota Yarisszal és a Nissan Micrával kerül egy zsákba. A felsorolt modellek némelyikével szemben az Atos elvitathatatlan előnye, hogy kizárólag ötajtós karosszériával készül. Ez a karosszéria a kocsi hosszmére-téhez képest igen széles, de főleg magas: a közel 160 centiméter ismét a mikrovan minősítés mellett szól. Ami az egyéb vizuális benyomásokat illeti, az orr-részen szépek a hatalmas, de harmonikusan beépített lámpatestek, az oldalajtók bádogfelületeit a lehető legarányosabban osztják ketté a gumi védőcsíkok, a színrefújt kilincsek és tükrök alapfokon is standard tartozéknak számítanak, hátul pedig mutatós tetőspoiler vonzza a szemet.
Komfort, szereltség, térkínálat
A középső Dynamic komfortfokozat standardja gazdagabb, mint amire az ár alapján tippelni lehet: két frontlégzsák, szervokormány, elektromos elülső ablakemelők, központi zár, négyhangszórós rádió-előszerelés, 1:1 arányban osztott hátsó ülések. Ez a 269 900 koronába kerülő alapmodellhez képest utasoldali légzsákkal, szervóval, elektromos elülső ablakemelőkkel és 175/60-as gumiabron-csokkal több, a 319 900 koronáért megvásárolható csúcsszerelt változatnál pedig hagyományos vezérlésű légkondicionálóval kevesebb. Az elülső fotelek ülőlapja rövid, az 1:1 arányban osztott hátsóké viszont kiskocsihoz képest meglepően hosszú. Sem a volán, sem a vezetőülés magassága nem állítható, de a kompromisszumos üléshelyzetet viszonylag jól eltalálták a konstruktőrök. Szereltségi fokozattól függetlenül szembeötlő a kesztyűtartó ajtajának hiánya, de ezt a hiányt teljes mértékben pótolni tudják az elülső ülések alól kihúzható fiókok. Fordulatszámmérő sincs, de a motor van annyira hangos, hogy ne csábítson túlpörgetésre. A csomagtartó a kategória legtágasabbjai közé tartozik, és ismét a mikro egyterűek felé pozicionálja az autót. Nem is beszélve arról, hogy űrtartalma a hátsó ülések nem túl munkaigényes összehajtogatásával és előrebillentésével bőven megnégyszerezhető.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A PIONEER rádió opciós kellék, de a vásárló természetesen más típust is választhat Az Atos Prime egyetlen motorral kapható a hazai piacon. A korábbihoz képest 87 cm3-rel nagyobb négyhengeres benzinaggregát teljesítménye arányos az űrtartalmával, nyomatéka tulajdonképpen szintén, ám az utóbbi teljes terheléskor vagy hosszú emelkedőkön kevésnek tűnhet. Ez a hátrány azonban a rövid tagolású váltó okos használatával jórészt kiküszöbölhető, főleg ha az egyes fokozatokat megfelelően kombináljuk a benzinmotorhoz képest alacsony fordulatszámon jelentkező csúcsnyomatékkal. Már csak ezért sem érdemes túlságosan pörgetnünk az egyébként igen készségesen reagáló motort, főleg hogy – lásd fentebb – a zajszigetelés nem a kocsi erős oldala. A menettulajdonságokkal viszont semmi gond, érezni a maximalizált tengelytáv áldásos hatásait, a rugózás pedig éppen annyira kemény, hogy ne engedje bólogatni a magas karosszériát. A fogyasztás az ilyen kategóriájú benzinmotorok átlaga, de a gyári értékek betartása önmegtartóztató vezetésmódot és átgondolt váltóhasználatot igényel.
Zárszó helyett
A Hyundai Atos Prime elődjéhez hasonlóan a legkisebb és legolcsóbb kocsik közé tartozik a hazai piacon. Szereltségben, mint már említettük, a tesztelt középső komfortfokozatot találtuk a legideálisabbnak a három közül, amely véleményünk szerint a kocsi áránál valamivel többet ad. Az ötajtós karosszéria és a viszonylag tágas utastér szintén vonzó lehet, mégpedig szereltségtől függetlenül. És ezek után tényleg a legfőbb ideje, hogy az árat is leírjuk: 289 900 korona. A szereltséghez hasonlóan szintén egészséges kompromiszszumnak nevezhető… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1086 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 43,3 kW (59 LE)/5450 min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 89,1 Nm/2850 min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 146 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 15,8 s
Menetkész tömeg: 900 kg
Méretek (h/sz/m): 3565x1525x1570 mm
A csomagtér űrtartalma: 220–889 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,4/5/5,9 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 35 l
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.