Ford Mondeo 2.5 V6 Ghia Executive: Jó ízlésűeknek!

A Ford akkor még csak második legnagyobb európai modelljét éppen tíz éve, 1994-ben választották meg az év autójává. A Scorpio távozását követően a márka zászlóshajójává lépett elő az öreg kontinensen. Legutóbbi felfrissítésekor több mint 1500 új alkatrészt kapott, erőforrásai között pedig megjelent a Ford első közvetlen befecskendezéses benzinmotorja.

Gazdagabb krómozás, fehér burájú villogók, új formájú ködlámpákA szerző felvételeiEzt a változatot korábban már részletesen bemutattuk olvasóinknak, nemrég viszont az új modellcsalád egy másik tagjával is közelebbi ismeretséget köthettünk. Tegyük hozzá: a legexkluzívabbak egyikével. Csúcsszereltség, V6-os motor – kívánhattunk volna ennél többet?

Külalak, besorolás

Az említett 1500 új alkatrész között számos olyan akad, amely kívülről is jól látszik: több a krómdísz, fehér burát kaptak a villogók, megnőttek a külső visszapillantó tükrök, más formájúak a ködfényszórók és a hátsó lámpatestek. A sziluett azonban gyakorlatilag nem változott, ami az ötajtós típusnál nyúlánk, laposan ereszkedő, kupészerű karosszériát jelent, kirakatablak méretű hátsó szélvédővel. A Ford „New Edge” formavilágát itt inkább csak jelzik a sárhányók szoknyái vagy a karakteresen megrajzolt elülső maszk; a többi egészséges konzervativizmus, rendkívül ízléses kivitelezésben. S hogy mindez hová sorolható be? Természetesen a középkategóriába, ahol a motort és a szereltséget is figyelembe véve olyan vetélytársak állnak szemben az új Mondeóval, mint a Honda Accord 2.4 Executive, az Opel Vectra 2.2 GTS Essentia, a Mazda6 2.3 Sport, a Peugeot 407 2.2 SV vagy a Toyota Avensis 2.4 Lux Elegant.

Komfort, szereltség, térkínálat

Ha csúcsszereltség, akkor a Fordnál Ghia, illetve a Mondeo esetében Ghia Executive. Részletesebben, ám a teljesség igénye nélkül: 6 légzsák, ABS, automata klímaberendezés, egyszerű fedélzeti számítógép, esőszenzor, automatikusan elsötétülő belső tükör, a volánról távirányítható hathangszórós, CD-táras rádió. Hogy ez sok-e vagy kevés, azon lehet vitatkozni; tesztautónknál mindenesetre rádobták még a 70 900 koronába kerülő Exclusive csomagot is, amely elektromosan állítható elülső ülésekből, Alcantara bőrkárpitozásból, 17 hüvelykes alufelnikre húzott 205/50-es gumiabroncsokból és bőrbevonatú-faberakású volánból áll. Ez már csakugyan attraktív lista, amelyhez ha hozzászámoljuk még a tágas belteret, a fejezetcímben szereplő fogalmak mindegyike mellé egy-egy jókora piros pontot írhatunk. És akkor még nem is beszéltünk az opciós listáról áthozott tempomatról, fűthető és szellőztethető elülső ülésekről vagy xenonégős fényszórókról… Megkoronázza mindezt az utastér minden zugában jelen lévő visszafogott, ugyanakkor magas fokú elegancia; elég csak a fehér számlapú ovális órát említenünk. Az autó kiváló pakolhatósága is megérdemel legalább egy félmondatot, hiszen a magasra nyíló ötödik ajtó gyakorlatilag teljes alapfelületében hozzáférhetővé teszi a fél köbméternyi csomagtartót.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Nem látványelem, „csak” erős és kultivált járású A hathengeres, két és fél literes Duratec benzinmotor a „civil” Mondeók legnagyobb teljesítményű erőforrása. (A „civil” jelző azért indokolt, mert a kifejezetten sportos verziók – ST220, Titanium – háromliteres, 226 lóerős benzinmotorral dicsekedhetnek.) Érett, kiforrott konstrukció, amelynek első nemzedéke még 1994-ben állt szolgálatba. Járása rendkívül kultivált, ami az új, hatékonyabb zajszűréssel kombinálva a legcsendesebb autót eredményezte ebben a kategóriában. A feláras Durashift 5tronic automata váltó jól kezeli ezt a nyugodt erőt; ráadásul annyira finoman dolgozik, hogy a váltást legfeljebb a fülünkkel érzékeljük, a kocsi mozgásából szinte egyáltalán nem. Bizonyos fokig a stílusunkhoz is képes alkalmazkodni, ezért például sportos vezetéskor csúcsközeli értékekig hagyja kipörögni a motort. S ha valakinek még ez is kevés lenne, ott a kézi váltás lehetősége, méghozzá kétféleképpen: magával az előre-hátra billenthető váltókarral, vagy pedig a volánon elhelyezett +/- gombok segítségével. Bármelyik módszert is választjuk azonban, érezni fogjuk, hogy egy erős, ugyanakkor szófogadó és nagyszerűen kezelhető autót vezetünk, amelynek viselkedését könnyű kiismerni. Beleértve a menettulajdonságokat is, amelyek immár tíz éve egyfolytában a legjobbak közé tartoznak ebben a kategóriában.

Zárszó helyett

Aki gazdag ember, de ízlése is van; aki reprezentálni szeretne, de nem felvágni; aki tartja magát valakinek, de ezt nem maffiózó-allűrökkel akarja a világ tudtára adni – nos, ilyeneknek ajánlható a 2,5-ös motorral felszerelt Ford Mondeo Ghia Executive. Biztosak lehetnek benne, hogy sem üzleti partnereik, sem barátaik, sem az irigyeik nem fogják megszólni őket, amiért nem hivalkodóbb autót választottak. Sőt könnyen lehet, hogy néhányan követni fogják a példájukat… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2485 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 125 kW (170 LE)/6000 min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 220 Nm/4250 min-1

Sebességváltó: ötfokozatú szekvenciális automata

Legnagyobb sebesség: 225 km/óra

Méretek (h/sz/m): 4731x1812x1429 mm

A csomagtér űrtartalma: 500–1370 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 15,0/7,5/10,2 l/100 km

Ár: 993 800 korona (kézi váltóval 914 000 korona)

A tesztelt kocsi ára: 1 177 800 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?