Fiat Ulysse 2.2 JTD Emotion: Majdnem mikrobusz

Május 3-i számunkban jelent meg a Peugeot 807-es tesztje, amelyben egyebek között megemlítettük, hogy ennek az autónak néhány ikertestvére is van. Ezek egyikével – a Fiat maxi egyterűjével – június elején köthettünk közelebbi ismeretséget.

A széles tolóajtóknak köszönhetően középre rendkívül könnyű a beszállás(A szerző felvételei) Az Odüsszeusz nevét viselő „nagy utazóról” van szó, amely természetesen sokban hasonlít francia vérrokonához, de azért néhány különbségeket is felfedezhettük a két autó között. Nagyjából olyasmiket, mint amikor két ikertestvért különbözőképpen öltöztetnek fel és a hajukat is másként fésülik…

Külalak, besorolás

A Fiat Ulysse az egyterűek legmagasabb kategóriájába tartozik (lásd még: Citroe#n C8, Lancia Phedra, Ford Galaxy, SEAT Alhambra, VW Sharan, Renault Espace, Chrysler Voyager, Honda Stream, Mitsubishi Grandis, plusz, ha akarom, Volkswagen Multivan). E kocsik legfőbb jellemzője a buszos építésmód, a 7-8 férőhelyig bővíthető utastér és az ülések nagyfokú variabilitása, ami szükség esetén a kisebb furgonokéval összemérhető szállítókapacitást eredményez. Többségükben úgy hasonlítanak egymásra, mint egyik tojás a másikra, főleg ha közösen kifejlesztett modellekről van szó. ĺgy az Ulysse motorházfedele is csaknem egy ívet alkot a szélvédővel, a tető szinte vízszintesen fut a felfelé nyíló ötödik ajtóig, a karoszszériaoszlopok „kockákra” tagolják az oldalüvegezést. A fényszórók alatt elhelyezett – és ködlámpákkal egybeépített! – irányjelzőkkel azonban már megjelenik egyfajta individualizmus, a hátsó lámpatestek pedig sokkal szebbek és karakteresebbek, mint amilyenek például a Peugeot farát ékesítik.

Komfort, szereltség, térkínálat

A kocsi öt-, hat- vagy hétszemélyes változatban kapható a hazai piacon, de a két magasabb szereltségi fokozatban (Emotion, Admiral) nyolcszemélyesként is megrendelhető. Tesztkocsink is ilyen volt; a középső üléssor három kényelmes fotelből állt, míg hátul egybeszabott, de még mindig kényelmesnek mondható kapanét találtunk. Ha valóban nyolc személy utaztatására van szükség, ez a két üléssor előre-hátra mozgatható – a középső fotelek természetesen külön-külön is –, így mindenki számára elfogadható méretű lábtér alakítható ki. A középre történő beszállás a két nagyméretű tolóajtónak köszönhetően abszolút problémamentes, de a második sor szélső foteleinek egyetlen mozdulatra történő összecsukódását és előrebillenését követően hátra sem különösebben nehéz. Ha pedig rakodótérre van szükségünk, a szállítandó személyek számától függően a következő lehetőségek állnak rendelkezésünkre: 1. előretoljuk a hátsó lócát, miáltal a 324 literes csomagtér 480 literessé tágul, és a kocsi még mindig nyolcszemélyes marad; 2. fokozatosan megkezdjük a két hátsó sor lebontását, a támlák „kivasalásától” kezdve egészen az ülések teljes kiszereléséig. A végeredmény, mint a táblázatban is olvasható, megközelíti a 3 köbmétert. S bár az Ulysse belterével kapcsolatban kétségtelenül ezek a legfontosabb közölnivalók, érdemes néhány szó erejéig elidéznünk a kocsi formabontó műszerfala felett is. A hagyományos „órák” középre kerültek, alattuk a rádió és a fedélzeti számítógép kijelzője, még lejjebb maga a (telefonnal kombinált, volán alól távirányítható) rádió, az alsó pulpituson pedig a navigációs berendezést is tartalmazó fedélzeti rendszerek kezelőpultja, valamint a kétzónás légkondicionáló vezérlőegysége. E rendszer kezelése idővel egész tisztességesen megtanulható, az viszont elhallgathatatlan ergonómiai fogyatékosság, hogy jobb kezünk vezetés közben sűrűn eltakarja a fordulatszámmérőt – bár ez még mindig egy fokkal kisebb hiba, mint a Peugeot 807-esnél, ahol a sebességmérőt takarta el. Az sem tetszett túlságosan, hogy a magasra ültetett, egyébként kitűnően kézre álló váltókar, nyilván a pozíciójából eredő plusz áttételeknek köszönhetően kissé gumiszerűen járt.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Tesztkocsink erőforrása a kínálatban szereplő két dízelmotor erősebbike volt. Bár csaknem 20 lóerővel tud többet a kétliteresnél, a kocsi jelentős önsúlya sokszor ezt a tekintélyes teljesítményt is felemészti – főleg a csúcsnyomaték alatti fordulatszám-tartományokban. Kétségkívül ez is egyik oka annak, hogy az a kézi váltó csak ötfokozatú; egy hosszú „hatos” már alighanem látványos elerőtlenedést eredményezne. ĺgy azonban minden közlekedési körülmények között optimálisan beoszthatjuk a motor erejét, feltéve, ha nem engedjük 2000 alá csökkenni a fordulatszámot. Mi több, ekkor jövünk rá, hogy akár egy-két huszáros előzést is megengedhetünk magunknak; mégiscsak közel százharminc lóerővel és bőven 300 Nm feletti nyomatékkal gazdálkodunk, ami azért 1,8 tonnával párosítva sem kevés.

Zárszó helyett

A Fiat Ulysse és a hozzá hasonló autók többet nyújtanak, mint akár a legnagyobb és legtágasabb családi limuzin: efölött már valóban a különböző méretű buszokkal folytatódik a skála. Tesztautónk attraktív többlete volt a háromszemélyes hátsó üléssor, amely egyébként 29 900 koronát tett hozzá az 1 239 900 koronás árhoz. Akinek pedig kevesebb is elég, 996 900 koronánál kezdheti a válogatást; ennyibe kerül ugyanis a kocsi kétliteres benzinmotorral felszerelt ötszemélyes alaptípusa.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?