A Countryman plug-in hibrid többé nem üzemanyagfüggő

Már sok víz lefolyt a Dunán azóta, hogy a Mini 2010-ben bemutatta a Countrymant. Legutóbb a brit márka kis SUV modelljének azt a változatát próbáltam ki, amelynek gyakorlatilag semmi köze a hét évvel ezelőtt bemutatott járgányhoz.

Már sok víz lefolyt a Dunán azóta, hogy a Mini 2010-ben bemutatta a Countrymant. Legutóbb a brit márka kis SUV modelljének azt a változatát próbáltam ki, amelynek gyakorlatilag semmi köze a hét évvel ezelőtt bemutatott járgányhoz. Minimum ami meghajtást illeti, a Mini Cooper S E Countryman ugyanis nem más, mint plug-in hibrid.

A Countryman dizájnja és felszereltsége már nem újdonság, ezért inkább a meghajtásra összpontosítottam. Milyen távolságot bír ki az alternatív erőforrás?

A motorházban

Elsősorban azt kell leszögezni, hogy a Countryman már régen nem mini, pontosabban nem kis autó. Ebben a kivitelezésben ugyanis a súlya túllépi az 1,7 tonnát, így elég erős motor kell ahhoz, hogy 6,8 másodperc alatt 0-ról felgyorsuljunk 100 km/órás sebességre.

A motorral pedig ebben az esetben nincs gond. A meghajtás alapja egy háromhengeres benzinmotor, 100 kW teljesítménnyel. Ezt egészíti ki egy 65 kW-os elektromotor, amely a forgatónyomatékát kivétel nélkül a hátsó kerekekre küldi. Azonnal érezni, a motor erejét, a gázpedál erőteljesebb letaposásakor az autó megindul, mintha megkergült volna. A nyolcgangos automata sebességváltó tökéletesen működik, az autó menettulajdonságain igazán nincs mit kifogásolni.

Az elektromos meghajtásról egy lítium-ion akkumulátor gondoskodik, amelyet egy korszerű hűtési rendszer tart megállás nélkül optimális hőmérsékleten. Az akkumulátort hagyományos 230/110 voltos háztartási konnektorból, vagy dedikált elektromosautó-töltőponton lehet újratölteni. A töltőcsatlakozó a bal oldali díszítőelemen levő csapóajtó mögött található. A töltőcsatlakozón – mint ahogy azt más plug-in hibrideknél már megszokhattuk – egy LED-gyűrű van, amely a töltési folyamat különböző fázisait jelzi.

A töltési idő egyébként házi konnektorból kettő és nyolc óra között mozog az akkumulátor töltöttségi szintjétől függően. A gyártó szerint teljes feltöltésre tisztán elektromos meghajtásra 45 kilométert tehet meg az autó. Többszöri próbálkozásra is csak legfeljebb 35 kilométeres távot értem el, pedig ideálisnak mondható körülményekben vezettem. Másrészt meg kell jegyezni, hogy a szóban forgó 35 kilométert abszolút szokványos városi forgalomban tettem meg, nem sajnáltam a gázpedált, ha kellett gyorsultam, előztem, nem ügyeltem arra, hogy lassan menjek. Ezért gondolom, hogy a Countryman plug-in hibrid már érdekes alternatíva lehet azoknak, akik 25–30 kilométerre dolgoznak otthonuktól, s akiknek például van hol feltölteniük az akkumulátort, míg munkában vannak. Ha akad ilyen ember, az napokat levezethet a Countrymannel úgy, hogy egy liter üzemanyagot sem fogyaszt.

Elektromos meghajtás

Három különböző vezetési mód segít abban, hogy ne használjuk el túl gyorsan a rendelkezésünkre álló áramot: az Auto Drive, a Max eDrive és a Safe Battery.

Az első, alapértelmezett beállítás aktiválódik, amint elindítjuk az autót. A sebességedtől, gyorsulástól és az akkumulátor állapotától függően meghatározza az elektromos motor és a benzinmotor leghatékonyabb kombinációját. Az AUTO eDrive üzemmód két szakaszra oszlik. Ha az akkumulátor töltöttségi szintje 100% és 7% között van, akár 80 km/órás sebességgel is haladhatunk üzemanyag-fogyasztás nélkül. Nagyobb sebességnél, vagy ha a körülmények úgy kívánják, a benzinmotor automatikusan elindul. Ha az akkumulátor töltöttségi szintje 7% alá csökken, akkor mérsékelt gyorsulással legfeljebb 20 km/órás sebességig van lehetőség elektromosan vezetni.

A MAX eDrive mód funkciója önmagáért beszélt, tisztán elektromos meghajtásról van szó, éspedig 120 km/órás sebességig. Amikor az akkumulátor már igencsak lemerülőben van, ajánlott a Safe Battery módba kapcsolni. Ebben az üzemmódban a benzinmotor tölti az akkumulátort, vagy a töltöttségi állapotot 90%-os szinten tartja. A benzinmotor végez minden munkát. Ezt a módot praktikus városon kívül bekapcsolni, aztán amint visszatérünk lakott területre, ismét átkapcsolhatunk elektromos meghajtásra. Ez a kombináció igazán megbízható, kellemes meglepetést okozott.

A Mini Cooper S E Countryman ALL4 egy olyan plug-in hibrid, amely nemcsak papíron igazolja az üzemanyag-takarékosságot, hanem a gyakorlatban is. Elég megtanulni, mikor kell használni az egyes vezetési módokat, s napokat levezethetnek úgy, hogy az üzemanyagtartályból alig fogyaszt az autó valamit. Határozottan a piacon kapható plug-in hibrid modellek legjobbjai közé tartozik a Countryman, ami nagy teljesítmény, ha figyelembe vesszük, hogy új játékosnak számít.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?