Öntözni, de hogyan?

<p>A július nálunk a legmelegebb és a legszárazabb hónap. A kiskertekben, díszkertekben, gyümölcsösökben gyakran öntözünk, és a pázsitot is szinte naponta locsoljuk. A nagy melegben, szárazságban felüdülés a locsolás, kicsit felfrissül tőle a levegő.</p>

Az ilyen üdítő locsolás azonban a növények számára nem a legmegfelelőbb vízpótlási mód. Az ideális a nagyobb adagokkal, de ritkábban történő öntözés. A zöldségfélék gyökereinek zöme a talaj felső 30 cm-es rétegében helyezkedik el, és az az optimális, ha ez a réteg nedves. Az öntözés után, ha a felszín megszikkad, porhanyítani kell, megszüntetni a cserepesedést és ezzel a víz elpárolgását.

Az növény részére az a jó, ha a felszín száraz, ám a gyökérzónában nedves a talaj. Sajnos, az a tapasztalat, hogy sokan a felszínt mindig nedvesen tartják egy kis locsolással, a mélyebb rétegek azonban szárazon maradnak. A gyökerek nem hatolnak mélyebbre a talajba, ezért gyakran vízhiányban és ezzel tápanyaghiányban szenvednek. Az ilyen lankadó növények locsolás után ugyan rövid időre felfrissülnek, tápanyaghoz azonban nem jutnak, és a gyakran nedves levélfelület segíti a betegségek terjedését. A baktériumok, melyek csakis szinte állandóan nedves területen terjednek, szaporodnak, és nyálkás, rothadásos tüneteket okoznak.

Az ilyen nyirkos környezet felel meg az utóbbi időben szinte inváziószerűen elterjedt csigáknak is. A levelek alatti, állandóan nedvesen tartott rész ideális számukra: itt napközben megbújnak, éjjel pedig nyugodtam táplálkozhatnak a növényeken.

A növények gombabetegségeinek a fertőzéshez és a szaporodáshoz vízre van szükségük. A lisztharmat az éjjeli párás leveleken már meg tud telepedni, de a peronoszpóra-, alternária-, szeptória-, kladospórium-, fehér- vagy szürkepenész-fertőzéshez nedves felületre van szükség. Esős időben terjedésüket csak permetezéssel tudjuk megelőzni, megállítani. Szárazság idején, ha nem alakítunk ki mesterségesen – öntözéssel – alkalmas feltételeket a terjedésükhöz, nem szükséges permetezni.

Az öntözés legjobb módjai az árasztás és a csepegtető öntözés. Ha csak esőztető öntözést tudunk alkalmazni, a lehető legritkábban, nagy adag vízzel és reggel vagy a délelőtti órákban tegyük, sose este. Meleg, száraz időben számolni kell azzal, hogy esőztető öntözéskor a víznek akár az 50%-a is elpárolog, elveszik.

A növények gyökereinek levegőre is szükségük van, tehát ne legyenek pangó vizes területek. Nagyobb adagokkal történő öntözéskor kell erre odafigyelni, ha egyenetlenségek vannak a talajon, ahol a víz mindig megáll, megzöldül, algásodik, mohásodik a talaj, a gyökerek nyálkásodnak, elhalnak, rothadnak. Minden öntözés után levegőztetni – lazítani, sarabolni, kapálni, gereblyézni – kell a felszínt.

Úgy öntözzünk, hogy ne pazaroljuk a legnélkülözhetetlenebb életelemet, a vizet, és ne okozzunk vele magunknak növényvédelmi problémákat.

 

 

Növényvédelem júliusban

 

Júliusban a levéltetvek ellen kell védekezni, melyek paprikán, káposztaféléken, gyümölcsfákon egyaránt elszaporodnak. Nemcsak közvetlen kárt okoznak szívogatásukkal, hanem a kiválasztott mézharmattal szennyezik is a termést, és nagyon sok vírusbetegség terjesztői. Használható vegyszerek: BI 58 EC – Nové (dísznövények), Calypso 480 SC, (alma, paprika, szilva, uborka), Dursban 480 SC (gyümölcsfák, paprika, dísznövények), Pyrinex 48 EC (alma, paprika), Karate Zeon 5 CS (káposztafélék, paprika, dísznövények), Mospilan 20 SP (alma, paprika), Nemazal – T/S (káposztafélék, tökfélék, paradicsom, alma), Nurelle D (gyümölcsfák, paprika).

Száraz időjárás esetén az atkák okozhatnak kellemetlenséget. Főleg a hajtatott uborkát kedvelik, de a paprikán, tökféléken és gyümölcsfákon is elterjednek. Júliusra szaporodnak fel a gyümölcsfákon a levélatkák. Nagyon aprók, kézi nagyítóval sem láthatóak. A levelek kanalasodnak, barnulnak szívogatásuktól. Ellenük használható szerek: Apollo 50 SC (almatermésűek, csonthéjasok, dísznövények), Nemazal T/S (tökfélék, paradicsom, alma), Vertimek 018 EC (alma, paprika, uborka, dísznövények).

A gombabetegségek közül, ha esős, meleg, párás az időjárás, a szőlőt kell permetezni peronoszpóra ellen: Cabrio Top, Champion 50 WP, Kocide 2000, Kuprikol 50, Cuproxat SC, Curzate Gold, Delon 700 WDG, Ridomol Gold Plus 42,5WP, Tanos 50 WG, Zato 50 WG. A réztartalmú szereket nem ajánlott más vegyszerrel, sem gomba-, sem rovarölő szerrel keverni, mivel csökkenthetik azok hatékonyságát.

Szárazabb, meleg időjárás esetén és az utóbbi években nagyobb károkat okozó lisztharmat ellen használhatók: Bumper 25 EC, Cabrio Top, IQ-Crystal, Kumulus WG, Thiovit Jet, Talent, Topas 100 EC, Vivando, Zato 50 WG. A szőlőmoly második generációja ellen keverjünk a gombabetegségekre használatos permethez Calypso 480 SC, Dursban 480 SC, Integro, Karate Zeon 5 CS, Nurelle D, Spintor, Steward szereket.

A lisztharmat nagyon gyakran megtámadja a tökféléket, petrezselymet és sok dísznövényt. A kéntartalmú Thiovit Jet-et használhatjuk rá. Alkalmazásakor ügyelni kell arra, hogy magasabb hőmérsékleten megégetheti a leveleket.

A paradicsomot, burgonyát a paradicsomvész veszélyezteti; ellene a következőket alkalmazhatjuk: Cuproxat SC, Champion 50 WP, Kocide 2000, Kuprikol 50, Ridomol Gold Plus 42,5WP, Tanos 50 WG.

Az almát, őszibarackot, szilvát a molyok második generációja ellen kell permetezni (itt a korai fajtáknál már vigyázni kell az egészségügyi várakozási időre): Bulldock 25 EC, (alma), Calypso 480 SC (alma, szilva), Decis EW 50 (őszibarack, alma, szilva), Dimilin 48 SC (alma, szilva), Integro (alma), Karate Zeon 5 CS, (alma, őszibarack), Mospilan 20 SP (alma, szilva), Reldan 22 (alma), Spintor, (alma), Steward (alma).

A vegyszereket csak a használati utasításban megadott töménységben használjuk, és a zöldségek, gyümölcsük fogyasztása, értékesítése előtt mindig tartsuk meg az egészségügyi várakozási időt.

 

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?