Kéretlen küldemények, váratlan nyeremények

<p>A portékájukat házról házra járva, művelődési házakban, kirándulásokon, telefonon vagy nem várt és nem kért küldeményekben kínáló bóvliárusokról sokszor írtunk már, de a jelek szerint nem elégszer. Mindig akad, aki bedől nekik, sőt, mint kiderült, ha nem dől be, és nem kér az ajánlataikból, akkor sem tud szabadulni tőlük.</p>

Mert bármennyire hangoztatják is az illetékes hivatalok, hogy csak bátran tegyenek feljelentést a károsult és zaklatásnak kitett ügyfelek, végül szinte semmit nem tudnak vagy nem akarnak tenni a védelmükben.

 

Égig érő, folyton termő eper

Ezt a tétlenséget és tehetetlenséget tapasztalta meg régi kedves olvasónk, Ildikó is, akit több mint egy éve kapja a kéretlen leveleket az újtölgyesi (Nová Dubnica) Vita Market nevű cégtől. Az első néhány küldemény után a többit már ki sem nyitotta – minek is tette volna, amikor már a borítékon elolvashatta, hogy óriási nyeremény vár rá. Hol 6500, hol 10 000 euróval kecsegtették, mellé pedig még elbűvölő és egyedi ajándékokat is ígértek. Hogy milyen feltételekkel, arra olvasónk már nem is volt kíváncsi, enélkül is volt tapasztalata a céggel. 2014 nyarán, amikor még nem tudta, kikkel van dolga, futóepret rendelt tőlük. Szórólapjukon azt ígérték, hogy a palánták 60–90 cm magasra nőnek, szép nagy, piros termést hoznak, és legalább két éven át teremnek. A cég azt is felajánlotta, hogy azokat a palántákat, amelyek nem felelnek meg a felsorolt kritériumoknak, azonnal és ingyen kicseréli. Ildikóék eperpalántái alig 15 cm magasra nőttek, és csupán négy hónapig teremtek. Írt is a cégnek, hogy a cserepalántákra nem tart igényt, a kifizetett 19,90 euróját szeretné visszakapni, mert többé nem bízik bennük, de választ nem kapott. „Ehelyett folyamatosan vaskos borítékokat küldtek, hogy nyertem. Tudtam, hogy ez csak becsapás lehet, ezért a borítékokat már ki sem nyitottam, hanem még 2014 novemberében írtam a cég postafiókcímére, és kértem őket, hogy kíméljenek meg a küldeményeiktől. Válasz helyett újabb borítékok érkeztek, tömve reklámanyagokkal és szórólapokkal” – mondja Ildikó, akinek januárra elfogyott a türelme, és a Szlovák Kereskedelmi Felügyelethez (SOI) fordult panasszal.

 

Cseh cég, szlovák postafiókkal

Gondolta, ha ez az intézmény olyan gyakran figyelmezteti a lakosságot, hogy mire ügyeljen és hol tegyen bejelentést az ilyen árusok ténykedésével kapcsolatban, biztosan képes a fegyelmezésükre is. „Megírtam, hogy a kérésem ellenére folyamatosan küldik a szórólapjaikat, és kértem, hogy ellenőrizzék a tevékenységüket. Márciusban nagy meglepetésemre azt a választ kaptam, hogy nem tehetnek semmit, mert az újtölgyesi cím csupán egy postafiók, ahol nincs mit ellenőrizni. A céget Csehországban jegyezték be Direkt Market Kft. néven, vagyis a szlovák kereskedelmi felügyelet tehetetlen” – mondta el Ildikó. Robert Poliak, az SOI privigyei irodájának igazgatója azt ajánlotta neki, hogy forduljon a gazdasági minisztériumhoz tartozó Európai Fogyasztói Központhoz (ESC), amely az EU-tagállamokban működő cégek elleni fogyasztói panaszok ügyében illetékes. Ildikó idén júniusban ezt is megtette és újra kérte, hogy az ESC ellenőrizze a cseh Vita Market szlovákiai tevékenységét. Az innen kapott válasz még inkább meglepte.

Dženšída Veliová, az ESC igazgatója júliusban válaszolt neki, és arról értesítette, hogy ők sem tehetnek semmit, mert sem ellenőrző, sem kényszerítő hatáskörük nincs. A szóban forgó céggel kapcsolatban ugyan több fogyasztó is panasszal fordult hozzájuk, de a Vita Market velük sem kommunikál, nem válaszol a leveleikre, figyelmen kívül hagyja a felhívásaikat. „A csehországi Európai Fogyasztói Központ tájékoztatott bennünket, hogy a szlovák fogyasztók panaszait továbbíthatjuk a Cseh Kereskedelmi Felügyelőségnek (ČOI), amely már több eljárást is folytat a nevezett cég ellen” – állt a levélben.

 

Feljelentésekkel tele a padlás

Ildikó beadványa tovább árnyalhatta volna a képet, csakhogy a cseh illetékesek nem tartottak rá igényt. A pozsonyi fogyasztói központon keresztül azt üzenték, hogy köszönik szépen, elég feljelentésük van a Vita Market ellen, az a jogi szakvéleményük, hogy az övére már nincs szükség. „Bevallom, ez meglepett, mert még ha minden bejelentésben azonosak is a panaszok, mindegyik nyom a latban valamit. De végeredményben nem az a fontos, hogy az én ügyemmel foglalkozzanak, hanem hogy a cég garázdálkodásának gátat szabjanak. Mert mi még viszonylag olcsón megúsztuk, de el tudom képzelni, hogy mások akár több száz euróért is rendeltek náluk haszontalanságokat, az ígért gyógyhatást ki nem fejtő vagy akár ártalmas készítményeket, és nincs hol reklamálniuk” – mondta Ildikó. Igaza van, mert a nálunk csupán postafiókot fenntartó külföldi cégeknek a szlovák hatóságok bottal üthetik a nyomát. Ha abban az államban, ahol a székhelyük van, esetleg indul is ellenük eljárás, a bírságot nevetve kifizetik a fogyasztóktól kicsalt pénzből. Ha pedig megszüntetik őket, új néven, új címmel ott folytatják, ahol abbahagyták. Nyilván ezt teszi a Vita Marketet működtető Direkt Market is, amelyet a Prágai Városi Bíróság október elején felszámolt. A megszüntetés oka az volt, hogy a társaság a cégjegyzékben más tevékenységet tüntetett fel, mint amit a valóságban folytatott, és a bíróság felszólítása ellenére sem tette rendbe a dolgot.

Jiří Fröhlich, a Cseh Kereskedelmi Felügyelet szóvivője arról is tájékoztatott, hogy a cseh ügyfeleknek 400 és 500 ezer koronás nyereményeket ígért a cég azzal a feltétellel, hogy vásárolnak a termékeiből. „Ezt többen meg is tették, de a nyereményt nem kapták meg. Tisztességtelen kereskedelmi praktikák miatt 200 ezer koronás bírságot szabtunk ki a cégre, és a további beadványokat is ellenőrizzük” – válaszolta megkeresésünkre Jiří Fröhlich.

 

Aki nem rendelt, ne fizessen!

Az ügyben kereskedelmi joggal foglalkozó szakembert is megszólítottunk. Arra figyelmeztetett, hogy a legjobb, ha a kéretlen küldeményeket figyelmen kívül hagyjuk, és azonnal kidobjuk. Ha valaki olyan ajánlatot kap, amely nem érdekli, vagy olyan terméket, melyet nem rendelt meg, sehogy sem kell reagálnia, főként pedig nem kell kifizetnie. Mivel a küldeményt nem rendelte meg, semmilyen kötelezettségei nincsenek az azt küldő céggel szemben” – figyelmeztet Peter Serina ügyvéd. A fogyasztóvédelmi törvény alapján a kereskedő nem követelhet térítést a fogyasztótól kéretlen küldeményért, és a fogyasztónak sem kötelessége sem kifizetni, sem visszaküldeni az árut. A hallgatás és a reakció hiánya nem jelenti az ajánlat elfogadását és szerződéskötést, vagyis a fogyasztónak nincs oka arra sem, hogy a szerződés felbontását kérje. Magyarán: a legokosabb, ha a nyereményeket ígérő kapott borítékokat azonnal a szemétbe dobjuk. Ha a kereskedő feltételeket szab, és ahhoz, hogy „megnyerhessük” a pénzt, először vásárolnunk kell, annál inkább. „Ez már manipuláció, mert az áru megrendelése szerződéskötést jelent” – figyelmeztet a jogász. Ildikóék tehát ott követték el a hibát, hogy eperpalántát rendeltek a cégtől. Ezzel bekerültek az adtabázisba, szerződéses ügyfelekké váltak. Egyetlen szerencséjük, hogy a nyereménytől nem csábultak el, és nem vásároltak még több haszontalanságot. A történet mindenki számára érvényes tanulsága az, hogy eperpalántát a kertészetben, gyógyszert a patikában, cipőt a cipőboltban kell vásárolni – ahogy a régi reklám is hirdette. Azt pedig, hogy bárki önzetlenül, anélkül, hogy abból haszna volna, meg akar ajándékozni bennünket, egyszerűen nem szabad elhinni.

 

Mi a kéretlen küldemény?

Minden olyan levél vagy csomag, amelyet a fogyasztó nem rendelt meg, kéretlen küldemény. Ide tartozik az e-mailben, katalógusban, szórólapon vagy telefonon kínált termékek kézbesítése is, ha azokat a fogyasztó nem kérte. Mindig a kereskedőnek kell bizonyítania, hogy a megrendelés megtörtént. „Ha nem történt meg, a címzett nem köteles átvenni az utánvétellel érkező csomagot sem” – tudtuk meg a Szlovák Posta szóvivőjétől, Stanislava Pondelovától. Hogyha a címzett bármilyen okból átveszi és kifizeti a kéretlen küldeményt, tizennégy napon belül módjában áll indoklás nélkül visszaküldeni az árut és visszakövetelni az árát. Később erre már akkor sincs mód, ha a termék nem váltja be a hozzá fűzött reményeket – mint Ildikóék esetében az eperpalánta. Ha a kereskedő pénzt követel meg nem rendelt áruért, ez tisztességtelen, agresszív kereskedelemnek minősül, és a zaklatott fogyasztó hazai cégek esetében a Szlovák Kereskedelmi Felügyelethez, ha pedig külföldi cégről van szó, az Európai Fogyasztói Központhoz fordulhat.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?