A kormány többször is megígérte már az egészségügyi intézmények, köztük a gyógyszertárak tartozásainak megtérítését több forrásból. A legnagyobb adós az Általános Egészségbiztosító (VšZP), amelynek költségvetését a parlament hagyja jóvá évről évre.
Állami tartozástorzók
A kormány többször is megígérte már az egészségügyi intézmények, köztük a gyógyszertárak tartozásainak megtérítését több forrásból. A legnagyobb adós az Általános Egészségbiztosító (VšZP), amelynek költségvetését a parlament hagyja jóvá évről évre. A többi egészségbiztosító többé kevésbé rendesen fizet, mivel biztosítottjai között kisebb arányt tesznek ki az állam által biztosítottak, tehát arányában nagyobb a költségvetésük. (Az állam az úgynevezett saját biztosítottjai – a diákok, a katonák, a munkanélküliek stb. – után a többi biztosított után fizetendő díj alig harmadát fizeti). Szlovákia gazdasági helyzete miatt azonban a VšZP költségvetése csak papíron kiegyenlített, évek óta óriási hiányt görget maga előtt. Csak a nyilvános gyógyszertáraknak több mint hatmilliárd koronával tartozik, az egészségügy belső tartozásai azonban már elérik a 20 milliárd koronát. Ebbe természetesen a gyógyszertartozások mellett beletartoznak a kórházak közüzemi tartozásai, vagy a biztosítók által ki nem fizetett orvosi beavatkozások költségei is. A kormány tavaly májusban 6,76 milliárd koronát hagyott jóvá az eladósodás enyhítésére, melynek azonban csak egy része érkezett meg az egészségügyi intézményekhez. A gyógyszerészkamara adatai szerint alig több mint a fele, 3,643 milliárd korona. Ez hajszálpontosan ugyanígy zajlott le 2000-ben is; a tervezett 6,76 milliárd helyett csak 3,643 milliárdot kaptak meg az intézmények. Idén a parlament a kormány javaslatára a privatizációs bevételből 3,685 milliárd koronát szavazott meg az egészségügynek. Habár az összeg a teljes tartozás egyötödét sem teszi ki, az érintettek mégis örülnek, legalább valamit megkapnak régi tartozásaik fejében. A gyógyszertárak azonban tartanak attól, hogy ebből az adósságcsökkentési körből kimaradnak, mivel a közigazgatási reform miatt vélhetően előnyt élveznek majd a kórházak és más, önkormányzatokhoz kerülő egészségügyi intézmények. Ezeket ugyanis a kormánynak a hatásköri törvényből kifolyólag adósságmentesen kell átadnia új tulajdonosaiknak, az önkormányzatoknak. Az egészségügyi rendszer reformjának elmaradása miatt azonban várható, hogy néhány hónapon belül a tisztára mosott intézmények újra eladósodnak. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.