Szeptemberben időszerű

A biokertész fontos teendője szeptemberben is a másképen nem hasznosított szerves hulladék komposztálása.

A hat-nyolc héttel előbb kom-posztált anyagot a bomlási folyamat meggyorsítása érdekében még érdemes borult, magas levegőnedvességű időben átforgatni, közben figyelni az anyag nedvességét, szükség esetén öntözzük meg.

A biokert zöldséget termő részében a felszabadult sorokra utóveteményként még vethetünk hónapos retket őszi fogyasztásra, valamint téli salátát és parajt áttelelésre. Mindkét utóbbi növény sikeresen csak a megfelelő növekvési stádiumban telel át. A fejletlenek, de a túlfejlettek is télen rendszerint kifagynak. Ezért az említett növények vetését 7–10 naponként ismételjük meg különböző sorokba. Ha minden vetés áttelel is, a tavaszi munkák menetét ez úgysem hátráltatja, mert a tavaszi munkákat 0,25 méterrel eltolt sorokba a paraj vetésével kezdjük. Kedvező áttelelés esetén tavasszal nem kell parajt vetni, ugyanakkor korábban kezdhetjük e fontos és vitamindús növény fogyasztását.

A szeptember második felében felszabadult sorokba és az árnyékmentes sorközökre is nagyon fontos, hogy a termés felszedése után minél rövidebb időn belül sűrűn vessünk mustármagot. Ezt a munkát fokozatosan a termés felszedés ütemében folytassuk a következő hónapban is mindaddig, amíg a hőmérséklet annyira nem csökken, hogy a mustármag csírázására semmi remény nincs. A mustárvetemény agro-biológiai jelentősége óriási. Azon kívül, hogy riaszt több kártevőt, védi a talajt a kiszáradástól, eróziótól, megfelelő feltételeket teremt a gazdag talajélethez. Nagyon fontos szerepe van továbbá a talaj átlevegőztetésében is azáltal, hogy a sziklevél stádiumban lévő növény is viszonylag hosszú gyökereket fejleszt. A növény -7 C foknál teljesen elfagy és tavasszal a giliszták intenzív időszakában szinte minden egyes elfagyott növénymaradványt elfogyasztanak. Az által, hogy a talajfelszínig járatot készítenek, lehetővé teszik a talaj megfelelő átlevegőztetését anélkül, hogy azt ásni kellene. Ne feledjük: a giliszták által kitermelt és visszahagyott gilisztahumusz jelentősen növeli a talaj termőképességét.

A szerző a szepsi mezőgazdasági iskola nyugalmazott szaktanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?