Köztes növények és új cukorrépa-technológia

mezőnapok

Főleg a köztes növényeit, illetve azok vetőmagkeverékeit hozta el Sókszelőcére a KWS vetőmag-forgalmazó vállalat. De érdemes volt megtekinteni a cukorrépában alkalmazott Convisio Smart-technológiát is.

Kovács Tamás, a cég területi képviselője elmondta, hogy négy keverékük közül hármat vetettek el a helyszínen, hogy azokat bemutassák a gazdáknak. „A KWS úgy állította össze köztes növényeinek vetőmagkeverékét, hogy azt a mezőgazdász a legtökéletesebben be tudja illeszteni a két fő növény közé, és az elérje a fitoszanitáris hatást. A keverékek összeállítását hosszas vizsgálat előzte meg, amely egyebek mellett arra irányult, hogy milyen a kezdeti fejlődésük, gyökérzetük, virágzási idejük, hidegtűrésük” – mondta.

Mint megtudtuk, a keverékek gyökérzetének sokfélesége például lehetővé teszi a talaj kiváló átszövését a gyökerekkel, gyors növekedésüknek köszönhetően elnyomják a gyomokat, ritkítják a kártevőket, lekötik a CO2-t, növelik a talaj humusztartalmát, ezekkel a tulajdonságokkal pedig hozzájárulnak a mezőgazdaság fenntarthatóságához. „A keverékeinknél a késő virágzás fontos tulajdonság, mivel ez nagyobb flexibilitást eredményez a korai vetésnél is, és csökkenti a kipergés veszélyét. Ennek különösen a mustárnál, olajreteknél van nagy jelentősége. A facéliánál viszont épp a korai virágzás a fontos” – magyarázta Kovács Tamás.

 

A szakember hozzátette, összesen négyféle keverék található meg kínálatukban, és ezeknél akár tíz növényfélét is társítanak. A cukorrépa, búza, kukorica és borsó köztesnövényéhez például csak két keveréket, mustárt és facéliát használnak. Ennek a keveréknek a fonálféreg ritkítása miatt van jelentősége. A legtöbb, összesen tíz különféle vetőmagot tartalmazó keveréket ugyan nem hozták el Sókszelőcére, viszont az őszi vetésű keveréküket, amely alkalmas takarmánynövénynek repce, búza, kukorica és cukorrépa után, megtekinthették a látogatók. Csakúgy, mint a túl gyakran egymás után vetett repce megszakítására alkalmas, hatféle növényt tartalmazó keveréküket, amelyet lehet még gabonafélék, cukorrépa és kukorica után is vetni.

De nemcsak a köztes növényeket mutatták be Sókszelőcén, elhozta a cég a cukorrépában alkalmazott gyomirtási technológiáját is. „A Convisio smart névre keresztelt technológiát a KWS a Bayerrel közösen fejlesztette ki, amelynek a célja, hogy megoldja a gyomok okozta problémát. Hasonló elven alapul, mint a napraforgóban használt, és már jól ismert Clearfield-technológia. A Smart nagyon erős talajhatású, tökéletesen megoldja a cukorrépában a gyomkérdést, de vigyázni kell, mert a klasszikus cukorrépafajtákat kiviszi. Ez egy óriási segítség a gazdáknak, mert nem kell a gyomokat felügyelni, és nem kell annyi herbicides kezelést alkalmazni. A cukorgyárak is preferálják ezt a megoldást, és sikeresnek mondható a program, hiszen Szlovákiában a cukorrépa összterületének 55%-án ezt a technológiát alkalmazzák” – összegezte Kovács Tamás.

(cz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?