Az ősz már mögöttünk van, a gyümölcsösben azonban mindig van tennivaló. Az egyik legfontosabb feladatot a talajmunkák jelentik, melyekkel a kertész már a jövő évi termés feltételeit teremti meg.
A tél beállta előtt a gyümölcsösben
A fák alatt nagytakarítást végzünk. Összegereblyézzük a leveleket, ha valahol kinőtt a gyom, a vastag szárával együtt lekaszáljuk s eltakarítjuk. A metszés most nem időszerű, de a letöredezett, elszáradt ágakat levagdossuk, lefűrészeljük, összerakjuk. A lepotyogott, fertőzött gyümölcsöt szintén összeszedjük, és vagy a jól működő, beindult komposztba rétegezzük, vagy gödröt ásunk, és abba rakjuk.
Kezdődhet a trágyázás!
A gyümölcstermesztés egyik alapszabálya, hogy a gyümölcsöst négyévenként istállótrágyával lássuk el; ha a talajjavításra komposztot használunk, azt három évre számítsuk. Figyelembe kell venni, hogy a kertészkedők egyre nehezebben jutnak istállótrágyához, hiszen már falvakban is felszámolják az állatállományt. Ezért egyre inkább szorgalmazzuk a komposztgyártást. A gazdaboltok is számoltak ezzel, és forgalmaznak granulált, szárított trágyákat. A szarvasmarha granulált trágyája TRIBU néven, 25 kg-os csomagolásban, a baromfi granulált trágya ITALPOCINNA néven, ugyancsak 25 kilogrammos csomagolásban kapható. Hogy ezekből a granulátumokból mennyit veszünk és szórunk a fák alá, az a pénztárcánktól függ – a lényeg a szervesanyag-utánpótláson van.
A százéves Bálint Gyuri bácsi szavait idézve: az őszi lomb aranyat ér! Akár ásunk, akár szántunk, rakjuk az összegyűjtött lombot a barázdákba, tapossuk meg kissé, és szórjunk rá ipari trágyát. A forgalomban lévő trágyák közül a Cereritet ajánlom – nem tartalmaz klórt, ezért a zöldségekre is használható; négyzetméterenként 50-60 gramm a javasolható mennyiség belőle. Amennyiben nagyobb területről van szó, maradhatunk az olcsóbb NPK-nál. A falevél lebomlását a nitrogéntartalmú (NO3) műtrágyák is segítik.
A rügydifferenciálódásról
Megemlítem még, hogy a korábbi hetekben-ónapokban történt meg a fák rügydifferenciálódása, vagyis ekkor alakultak ki a következő esztendő termőrügyei. Ehhez vízre, tápanyagra és kellőképp karbantartott (nem sűrű) koronára volt szükség. A rügydifferenciálódás levélhullás után leáll, és tavasszal már nem folytatódik.
Kötött talajok esetében a fák gyökerei a földfelszín alatt elég sekélyen nőnek, szántáskor ügyelni kell arra, hogy a gyökerek ne sérüljenek. Ilyen esetben 5, legfeljebb 10 cm mélyre engedhetjük le az ekét.
Belucz János gyümölcsész mérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.