A visszér sajnos korunk egyik népbetegsége, ami a lakosság közel egyötödét érinti és egyre többen vannak a fiatalabb korosztályban is, akik ezzel a problémával küzdenek. Néhány jótanácsot betartva azonban csökkenthetjük a betegség kialakulásának esélyét és korai stádiumban a kór súlyosbodása is megelőzhető.
A visszerek és a mozgás
Mi is az a visszér?
Leggyakrabban az alsó végtagokon megjelenő betegség, amely a vénák kitágulásának, csomókba rendeződésének és eltorzulásának az eredménye.
Mitől alakulnak ki a visszerek?
A visszerek kialakulásában számos tényező közrejátszhat. Vannak olyan tényezők, amelyeket szerencsére tudunk befolyásolni, ilyen lehet például a túlsúly vagy a hosszú állásból fakadó visszér. Sajnos emellett vannak olyan kiváltó okok is, amire nincsen hatásunk. Ezek közé sorolható az örökletes betegségek, (és sajnos még nagyobb problémát okozhat, amennyiben kötőszöveti betegség öröklődik) vagy nők esetében a hormonok érfalat ellazító hatása. Elsősorban ennek az eredménye, hogy hölgyeknél a betegség kialakulása több mint 2-szer gyakoribb, mint férfiaknál. Az életkor múlásával is egyre gyakoribb probléma a visszér kialakulása, mivel a vénák falai kezdenek veszíteni a rugalmasságukból.
A visszérbetegség megelőzése
A legjobb gyógyír erre a betegségre, ahogy sok másra is, ha inkább a megelőzésre fektetünk nagyobb hangsúlyt és nem akkor esünk kétségbe, amikor már kialakult a probléma. Az alábbiakat érdemes tehát betartani, főleg ha genetikai hajlamunk van a visszérre.
Sportolás a prevenció érdekében
A mozgás az egyik leghatékonyabb megelőzési formája a visszér kialakulásának. A séta és a kerékpározás megfelelő mozgásforma, ha szeretnénk megelőzni a bajt, mivel serkentik a véráramlást. Ezeknek a sportoknak nagy előnye ráadásul, hogy télen sem kell felhagyni velük, hiszen egy szobabicikli vagy futópad segítségével az otthonunkban is komfortosan elvégezhetjük a napi edzéstervünket.
Kockázat csökkentése helyes étrenddel és étrend-kiegészítőkkel
A visszér kialakulásának kockázata csökkenthető a jótékony antioxidáns hatással rendelkező C-, illetve E-vitamin megfelelő mennyiségű fogyasztásával. A C-vitamint friss zöldségek, gyümölcsök formájában, míg az E-vitamint növényi olajokkal, olajos magvakkal és máj fogyasztásával tudjuk a szervezetünk rendelkezésére bocsátani. Kerüljük ugyanakkor az alkoholos italok, a kávé, a fehér liszt, a cukor, valamint a túlzottan zsíros és fűszeres ételek fogyasztását. A népi gyógyászatban a vadgesztenyét használták visszér ellen. Valószínűleg tudhattak valamit az őseink, ugyanis számos visszérre kifejlesztett kenőcs tartalmaz vadgesztenyét.
Tehermentesítsük a lábunkat!
A lábunkra nehezedő nyomást minimalizálva szintén hatékonyan tudjuk csökkenteni a visszér kialakulásának lehetőségét. Hosszú utazások során például mozgassuk meg rendszeresen a lábainkat, illetve a hölgyek a várandósság során polcolják fel azokat, ugyanis rendkívül gyakori, hogy ebben az időszakban alakul ki a visszér. A lábunkat a könnyedebb, puha, hajlékony talpú cipő viselésével is tudjuk tehermentesíteni. Törekedjünk továbbá az ideális testsúly kialakítására, hiszen az elhízás is számottevő kiváltó oka ennek a betegségnek.
Visszérbetegség tünetei
A visszér elsődlegesen nehézláb érzés, vizesedés és éjszakai vádligörcsök formájában szokott jelentkezni. Sajnos sokan nincsenek ezzel tisztában, ezért csak a duzzadt kék erek megjelenésekor, vagy állandósult fájdalom esetén szoktak orvoshoz fordulni.
Visszérbetegség kezelése
Fontos, hogy már a panaszok megjelenésének a kezdetekor azonnal forduljunk szakorvoshoz! Súlyosabb esetben a műtéti kezelést szokták alkalmazni, hogy ne alakuljon ki később mélyvénás trombózis vagy lábszárfekély. Enyhébb panaszok esetén visszérkenőccsel vagy -krémmel kezelhetjük, illetve kompressziós harisnya/fásli viselésével. A kompressziós termékek használata a vér szívhez történő gyorsabb visszajutását segíti elő. A kiújulását az életmód megváltoztatásával tudunk leginkább megakadályozni, főleg olyan esetben, ha a kiváltó ok például a túlsúly. Nem csak a megelőzésnél, de a kezelés során is javasolt valamilyen sport. Itt azonban már nagyonk kell figyelni, hogy milyen sportot választunk. Szakemberek az úszást ajánlják, ugyanis a hideg víz összehúzza a vénák falában lévő simaizmokat és a vízszintes testhelyzetnek köszönhetően a lábakra sem nehezedik nagyobb súly. A választás előtt tehát mindenképpen érdemes szakemberrel konzultálni.
Visszér esetén kerülendő
Ha már kialakult a visszér, de megfelelő módon kezelhető, vagy enyhék a panaszok, akkor mindenképpen érdemes néhány dolgot messziről elkerülni. Ilyenek a:
szaunázás
napozás
nagy fizikai megterhelést okozó sportok (izomépítős edzések, nagyon intenzív futás)
vénás nyomást okozó mozgásformák (folytonos ugrálással járó sportok)
melegvizes fürdőzés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.