A szobanövények téli művi megvilágítása

A virágaink fejlődését segítő világítást több szempont szerint tervezzük. Nagyon fontos a megvilágítás erőssége, aminek mértékegysége lux, és az egységnyi felületre jutó fényáramból (lumen) számoljuk ki.

A virágaink fejlődését segítő világítást több szempont szerint tervezzük. Nagyon fontos a megvilágítás erőssége, aminek mértékegysége lux, és az egységnyi felületre jutó fényáramból (lumen) számoljuk ki. A legtöbb szobanövénynek 1200–5000 lux már elegendő, némely növénynek, mint az orchideáknak, ennél jóval több, 2000–50000 luxra van szüksége. Miután meghatároztuk, milyen erős fényt szeretnénk, kiszámolhatjuk, ezt hány Watt teljesítményű fénycsővel érhetjük el. Például a 20W-os F3-as fénycső kibocsátott fényárama 1230 lm, egy szintén 20W teljesítményű F7-es fénycsőé 1000 lm. A kettő együtt 2230 lm. Ha a teljes érték egy 20cm x 1m (0,2 m2) területű növénytálcára jut, 2230 lm/0,2 m2 = 11150 lux a megvilágítás erőssége. Természetes fénytől távol, napi 10–15 órán át tartsuk bekapcsolva a lámpát, kiegészítő fényforrásként elegendő, ha csak pár órára kapcsoljuk be. A növényekhez minél közelebb helyezzük el, de minimálisan 25–30cm távolságot tartsunk, nehogy a levelek megperzselődjenek.

A növények fotoszintéziséhez szüksége hullámhossz: 440 és 660 nm. A növények fejlődéséhez, növekedéséhez vörös (660 nm) és távoli vörös (735 nm) fény, a levélképződést segíti a kék (435 nm) fény. A 440 nm hullámhossz felelős a növények fény irányában történő mozgásáért. Válasszunk olyan fénycsöveket, amelyek ibolyakék és narancsvörös hullámhosszú fényt adnak, mert a növények ezt hasznosítják a legjobban. A növények megvilágítására leginkább a fluoreszcens lámpák alkalmasak. Hőtermelésük csupán 13–20 %. A levéldísznövények többsége szépen fejlődik, ha kék és vörös fényt kibocsátó izzókkal világítjuk meg őket. A napfényéhez a halogén izzók fényspektruma áll a legközelebb. Célszerű ezért a természetes fehér (F3) és a nappali fehér (F7) csövek együttes alkalmazása. A legtöbb szobanövény 14–16 órás megvilágításban érzi magát a legjobban. A túl rövid megvilágítási időtartamot a növények megsínylik: rosszul fejlődnek, leveleik kifakulnak. A krizantém, a mikulásvirág vagy a karácsonyi kaktusz akkor virágzik, ha a nappalok hossza csökken. Ezeknek a növényeknek több hetes 14 órás sötét periódusra van szükségük. Egyes kalceoláriák és begóniák csak hosszú nappalok hatására kezdenek virágzani. A ciklámen, gloxínia, fokföldi ibolya virágzásának nincsenek ilyen speciális igényei.

Ha a növényeket mesterséges fényben szeretnénk tartani, fokozatosan kell hozzászoktatnunk őket. Az indításhoz 15 perc megvilágítás javasolt. Ne feledjük, hogy a növények az extra megvilágítás hatására jobban fejlődnek, ezért víz- és tápanyagellátásukra jobban oda kell figyelni. A nyugalmi periódus kialakítása céljából a megvilágítás időtartamát csökkentsük napi 3-4 órára, ritkábban, kevesebb vízzel öntözzünk, csökkentsük a hőmérsékletet, és álljunk le a tápozással. A jól elhelyezett fényforrás nagymértékben növeli kedvenceink díszítő értékét. A természetes fény pótlására tervezett világítás további előnyökkel jár. Lehetővé válik sötét sarkokban is, ablaktól távol, a zöld belső tér kialakítása, szebben és gyorsabban fejlődnek növényeink. A hosszú nappalt, vagy a különösen erős fényt kedvelő növényeket pedig szinte csak így lehet a lakásban igazán jól tartani. A lámpák elhelyezésekor gondoljunk rá, hogy az öntözéskor mellé csöpögő víz ne okozzon balesetet, a keletkező hő pedig megperzselheti a leveleket, ha nincs meg a kellő távolság.

Teljes napfény 10 760 lux

Reggeli napfény 10 760 lux

Világos szoba 3 500 lux

Északra néző ablak 2 000 lux

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?