A számítógép rendszerezése

szamitogep

Sokan, sokféleképpen használjuk a számítógépeinket. Van, akinek munkaeszköz, van, aki csak játszik rajta/vele, megint mások médiafájlokat gyűjtenek és szerkesztenek a segítségével, és olyan is akad, aki tanuláshoz használja. Bárhogy legyen is, mindannyiunknak szüksége van egy könnyen karbantartható és átlátható rendszerre. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy inkább többen, mint kevesebben, de elég hanyagul bánunk a fájljainkkal. Aki eleve hajlamosabb a rendszerezésre, az ugyanúgy rendet fog tartani a gépén is, aki pedig a közmondásos káoszelmélet híve, mely szerint a zseni átlátja a káoszt, nem fog különösebb energiát fektetni a digitális karbantartásba. Egészen addig, amíg az évek alatt építgetett fejetlenség egyszer a nyakába nem robban. Egyre lassabban tölt be az operációs rendszer, egyre lassabban nyitja meg a fájlokat, egyre többet „gondolkodik” a parancsok végrehajtása közben, vagy egyenesen lefagy.

Macbetegedett a gép?

Amikor a fenti tünetekkel találkozunk:

* Első lépésként futtassunk le egy alapos szkent, és győződjünk meg arról, hogy nem történt-e behatolás

  1. A következő teendő, hogy fizikailag is takarítsuk ki a gépet.
    • Ellenőrizzük például a hűtőventillátort.
    • Ha nagyon poros, ne csodálkozzunk azon, hogy túlmelegedett a processzor. 
    • Sok esetben maga a helytelen használat okozza a lassulást.
      • Ne az ölünkbe téve használjuk a laptopot, hanem sík felületen,
      • és ott is tegyünk alá egy állványt a megfelelő szellőzés érdekében.

Ha azonban fizikailag mindent rendben találunk, akkor a digitális szeméttel teletömött tárhelyek, duplikátumoktól terhelt mappák és a kritikus lemeztöredezettség áll a problémák hátterében.

 

A számítógép tárhelyeinek tisztítása

Amikor gépet veszünk, sok esetben a gigabájtok bűvöletében döntünk. Minél nagyobb, több, annál jobb. Sokunk még fájlmenedzsert sem használ, pedig egy kétpaneles fájlkezelő hatékony támogatást nyújt nemcsak a fájlok manuális keresésében és törlésében, tömörítésében és kibontásában, de a könyvtárfán való átmozgatásban és mappázásában is. Ugyanakkor a többterás HDD-ket sem lehet a végtelenségig töltögetni. Idővel el kell indítanunk a tárhelyfelszabadítást, ehhez azonban nem árt tudnunk, hogy mitől szükséges megszabadulni.

A PC mélyén lehetnek valóban értékes adatok is, de zömmel a következők derülhetnek ki:

* Egy-egy médiafájlnak – kép, videó, hangfelvétel - akár 2-5 ugyanolyan másolata és 1-2 verziója is létezik.

* Ugyanez pepitában a szöveges dokumentumokkal, melyek akár .doc, .txt, és .pdf változatú duplikátumokkal tarkítják a sort.

  1. Tele van a meghajtó olyan fájlokkal, és programokkal, amiket már évek óta nem használunk, ez lehet például:
    • egy régi, már nem is használt nyomtató, mobiltelefon, vagy webkamera telepítője, és illesztőfájljai,
    • ezeréves játékok és járulékos fájljaik, valamint a kapcsolódó játékállás-mentések, képernyőmentések,
    • egy korábbi gépünkről átmentett fájlok, melyekhez esetleg érzelmi kapcsolat fűz.

A szentimentalizmusnak azonban nincs helye a számítógépen. Ha nagyon kötődünk egy-egy fájlhoz, legyen az akár egy régi, már nem kompatibilis játék telepítője, egy fotósorozat, vagy kedvenc lemezírószoftver akár, töltsük fel az e-mail fiókunkhoz csatolt Google Drivera, vagy Dropboxba.

Itt biztonságosan tárolhatjuk anélkül, hogy terhelnénk vele a számítógép kapacitását. Amúgy sem tanácsos a fájlokat sokáig a fizikai gépen tárolni. A felhőszolgáltatást ráadásul biztonsági mentésként is használhatjuk, hiszen létrehozhatunk egy olyan mappát a számítógépen, amely folyamatosan szinkronizálódik a felhővel. Így a mappa tartalma automatikusan „mentődik” online.

* A tárhelyfelszabadítást természetesen nem szükséges manuálisan elvégezni. Az akár ingyenesen is elérhető szoftverek leveszik a vállunkról a terhet.

* Nemcsak a tárhelyet szabadítják fel, de időközben elvégzik a lemeztöredezettség-mentesítést is, ha szükséges törlik a böngészőelőzményeket, a gyorsítótárat és a cookie-kat is.

* Van, amelyiknek mobilverziója is elérhető, melynek segítségével akár az iPhone fájlrendszere is feltérképezhető és karbantartható.

 

Miért van szükség a számítógép lemeztöredezettség-mentesítésére?

Elsőként tisztázzuk, hogy mi is az a lemeztöredezettség. A lemez széttöredezettsége akkor következik be, amikor egy fájlrendszer elveszíti a kapcsolódó adatok együttes megőrzésének képességét, és a merevlemez-meghajtó keményebben dolgozik az aktuális feladatokkal kapcsolatos adatok előállítása során, és ezzel lelassítja a teljesítményt.

* Általában véve a Mac számítógépeket nem szükséges töredezettségmentesíteni, különösen az olyan újabb Mac laptopok esetében, amelyek SSD-vel rendelkeznek, mert eltérő módszert használnak az adatok karbantartására.

* A Windows 8 és a Windows 10 automatikusan futtat egy lemeztöredezettség-mentesítést heti ütemtervben a merevlemez-meghajtókkal rendelkező gépek esetében.

A Windows 8 és 10 felhasználók felgyorsíthatják a töredezettségmentesítést (vagy optimalizálást) a következőképpen:

* A Keresőbe írjuk be: Optimalizálás

* Válasszuk ki a Meghajtók lemeztöredezettség-mentesítése és optimalizálása lehetőséget,

* A felugró ablakban kattintsunk az Elemzés gombra, ami elindítja az analitikai folyamatot.

* Ha végzett, és szükség van a manuális beavatkozásra, az Optimalizálás gombra kattintva elvégezhetjük a lemeztöredezettség-mentesítést.

Ezzel a pár klikkel jelentősen javíthatunk a Windows operációs rendszert futtató számítógépek teljesítményén és hatékonyságán.

 

A programok törlése

A nem használt fájlok és programok törlése is megkívánja a figyelmünket, hiszen előfordulhat, hogy törlés után is maradnak digitális lenyomatok a számítógépen. A Registry-bejegyzések például szinte kamraként gyűjtik magukba a toolbarokat, parancsikonokat, logokat, egyéb fájlokat.

A Vezérlőpultban a Programok eltávolítása ezért sok esetben nem teljes értékű. Ez a probléma is megoldható azonban egy külső szoftver, például IOBit Uninstaller segítségével, mely maradéktalanul eltávolítja a nem használt programok minden nyomát.

A rendszer újragondolása

Ha végeztünk a takarítással, építsünk fel egy átlátható rendszert, hogy többé ne kelljen bajlódnunk a fájlok keresgélésével.

* Célszerű az alapértelmezett Dokumentumok, Képek, Zenék, Videók, Játékok, Letöltések mappákat használni.

* Eleve mindent a rendeltetési helyére töltsünk le, vagy

* a Letöltések mappából, ha nem is azonnal, de legalább hetente egyszer mindent mozgassunk át a rendeltetési helyére.

* Kerüljük el a háromnál több lépcsős mapparendszerek létrehozását, mert úgysem fogjuk használni azokat, ami hajlamossá tesz újabb duplikátumok létrehozására/letöltésére.

Végső soron, a számítógép digitális karbantartásának is a megelőzés a legelemibb lépése: ne szemeteljük tele a tárhelyeinket, és okosan használjuk annak kapacitását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?