Pozsony. Szlovákiában minden tizedik család szegénységben él. Ők azok, akiknek a bevételei a létminimumot sem érik el, ezért szociális segélyre szorulnak.
A munkanélküliség átka
Pozsony. Szlovákiában minden tizedik család szegénységben él. Ők azok, akiknek a bevételei a létminimumot sem érik el, ezért szociális segélyre szorulnak. Róluk és a szlovákiai munkanélküliség alakulásáról szól a Világbank egyik legfrissebb elemzése, amelyet tegnap a Szlovák Külügyi Társaság, a Kormányhivatal és a Világbank által rendezett konferenciát követően mutattak be. Roger Grawe, a Világbank regionális igazgatója szerint Szlovákiában a szegénység elsősorban a munkanélküliség számlájára írható. Leküzdéséhez ezért elsősorban ez utóbbi csökkentésére lenne szükség. Ehhez az első lépéseket már megtettük a közvetlen külföldi befektetések növelésével és a pénzügyi szféra reformjával. Ez utóbbira égető szükség volt, hatékony bankrendszer nélkül a kis- és középvállalkozások, amelyek a leginkább hozzájárulnak a foglalkoztatottsághoz, képtelenek hatékonyan bővíteni tevékenységüket. Szociális helyzetünk javítása érdekében azonban elengedhetetlen az ország szociális rendszerének reformja is. Grawe szerint ennek elmaradása súlyos egyensúlyhiányhoz vezethet az ország pénzügyi gazdálkodásában. A szociális reformnak figyelembe kell vennie a lakosság életszínvonalának alakulását, vagyis a reformot nem lehet végrehajtani az egyik napról a másikra. A Világbank szerint Szlovákia és Csehország korábban halogatták a szerkezeti reformokat, ami recessziót okozott. Míg ez Csehországban jelentősebb lassulást eredményezett, Szlovákiában kedvezőbben alakult a helyzet. Most, hogy a gazdaság szerkezetátalakítására sor került, jó esélyünk van arra, hogy Szlovákiában a nyugati országokhoz hasonló növekedésre kerüljön sor. A Világbank Szlovákiában is egy olyan intézet létrehozását sürgeti, amely folyamatosan figyelné a hazai szegénység alakulását. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.