A gyümölcsfák ültetése előtt

A gyümölcsfaültetők nagy hibája a könnyelmű gyümölcsfavásárlás. Sokan azt hiszik, minél idősebb, vastagabb oltványt ültetnek, annál hamarabb ontja majd a gyümölcsöt. Pedig minél fiatalabb az oltvány, annál értékesebb. A fiatalabb gyökérzettel bíró oltvány biztosabban ered, termőtestét hamarabb felneveli, ennek következtében hamarabb és bővebben terem.

A jó oltvány fajtájának megfelelő, egészséges, ép gyökérzetű, egyenes növésű, betegségektől mentes, a sudár koronavesszőjén kívül 3-4 erőteljes koronavesszője van. Háromévesnél idősebb ne legyen, mert ültetésre nem alkalmas. Az ültetés ideje ősszel, valamint kora tavasszal van. A mi viszonyaink között a gyümölcsfák többsége számára a legelőnyösebb ültetési időpont az ősz, így az oltványok gyökerei már őszszel és tél elején hegedni kezdenek, megkezdődik az új gyökerek fejlődése. Kora tavasszal a nedvkeringés megindultakor a fácska zavartalanul fejlődik tovább, a talaj tavaszig végbemenő süppedése következtében a gyökerek a téli nedvességet jobban értékesítik. Ősszel akkor ültessünk, amikor már beállt a gyümölcsfák tenyésznyugalmi állapota, így a téli fagyok nem tehetnek bennük kárt. Mihelyt a hőmérséklet 0 fok alá süllyedt, már nem szabad ültetni, mert a fiatal gyökérzet már mínusz 2 fokon is kárt szenvedhet. Tavasszal az erős fagyok után azonnal ültethetünk.

Ültetéskor tartsuk szem előtt, hogy a gyümölcsfát évtizedekre ültetjük, helyét tehát ennek megfelelően válasszuk meg és készítsük elő. A talaj lazítása, a fa egész életére, egészséges fejlődésére, gyümölcsözésére kihat. Csak az a fa fog kellőképpen fejlődni, amely gyökereit elég széles körben szét tudja bocsátani, hogy azok elegendő tápanyagot, nedvességet találjanak. Ültetés előtt a talajt ajánlatos 60–70 cm mélyen megforgatni. A kézi talajforgatás előnye, hogy a talajból eltávolíthatjuk a cserebogárpajorokat, amelyek a kiültetett fiatal oltványokban hatalmas károkat okoznak. A kártevők főként a könnyű, homokos talajban tanyáznak.

Őszi ültetéshez nyár vége felé, tavaszi ültetéshez ősszel ássuk meg a gödröket, lazítsuk meg a földet, hogy az átforgatott talajnak elegendő ideje legyen megülepedni. Minél keményebb, silányabb a talaj, annál szélesebb, mélyebb gödröket kell ásni. A gyökerek jobb terjeszkedését elősegítendő inkább a gödrök szélességét, mint a mélységét növeljük. Megfelelő minőségű talajban elegendő, ha a gödröket 60–70 cm mélyre és 100–120 cm szélesre ássuk. A gödörből kiásott földet rakjuk kétfelé, egyik oldalra a feltalajt, másik oldalra az altalajt. Ültetéskor ugyanis a pihent feltalaj kerül a gödör mélyére, az altalaj pedig felülre.

Ültetéskor sokan gondolkodóba esnek, hogy szükség van-e istállótrágyára. Minden megfelelő minőségű talajnak fel kell nevelnie a gyümölcsfát trágyázás nélkül is. Ha a talaj nagyon sovány, kiélt, csak akkor célszerű a gödör földjét istállótrágyával, vagy még inkább komposzttal (amelyet a fa gyökerei a legkönynyebben értékesítenek) megkeverni. A friss istállótrágya erre kevésbé alkalmas, de az érett trágya alkalmazásakor is ügyeljünk arra, hogy az a gyökerekre ne kerüljön, mivel könnyen kiégetheti azokat. Kiszáradt idősebb fa helyébe újat ne ültessünk. Ha valamilyen oknál fogva ezt mégis meg kell tennünk, akkor olyan mély és széles gödröt kell ásni, hogy az elhalt fa minden gyökérdarabját kiszedhessük a talajból. Az ily módon kiásott gödörbe máshonnan hozzunk friss földet.

Az oltványok gyökerét ültetés előtt meg kell metszeni. Minden törött, vagy megrongált gyökeret, a törés, vagy rongálás felett simára metszszük úgy, hogy a gyökéren minél kisebb sebet ejtsünk, s a metszési lap lefelé irányuló legyen. A hosszú egészséges gyökereket kissé bekurtítjuk. Az ültetés előtti csemeték gyökérzetét agyagból és vízből készült pépbe mártsuk. Ezzel a gyökér nedvessége tovább tartható, valamint jobban rátapadnak a talajrészecskék a gyökérre.

Az ültetéskor ügyeljünk arra, hogy a gyökérnyak a talaj leülepedése után is a talajszinttel egy magasságban legyen. A mélyen ültetett csemete gyökere nem kap elég levegőt, befullad, a magasan ültetett gyökere pedig könnyen kiszárad. A félretett feltalajjal a gyökerek közeit feltöltjük, közben a fát többször megrázogatjuk, hogy a gyökerek között hézag ne maradjon, azután a gyökeret betakarjuk. A fa tövét köröskörül megtapossuk. Ha tavasszal ültettünk, akkor a fák tövét 20–25 liter vízzel alaposan öntözzük be. Ősszel az öntözés nem szükséges, sőt néha káros is.

Akár tavasszal, akár ősszel ültetjük az oltványt, mindig kupacoljuk fel, amely télen védi az oltványt a nagy hidegektől, tavaszi ültetés esetén pedig a kiszáradástól. Karóra a gyümölcsfának csak kivételes esetben van szüksége. A karó nélküli gyümölcsfa életrevalóbb, zömökebb lesz, és arányosabban fejlődik.

A szerző kertészmérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?