Donald Trump 78 évesen újra elnök lett az Egyesült Államokban, ami egyedi politikai visszatérést jelent az amerikai választások történetében. Demokratikus versenyben győzte le a demokraták jelöltjét, Kamala Harrist. De a republikánusok a kongresszusi választáson is sikereket értek el, ami azt jelzi, hogy az amerikai választók nemcsak az elnököt szerették volna lecserélni, hanem az egész politikai irányultságban is változást szerettek volna elérni.
Várjuk ki a végét!
Valószínűsíthető, hogy Trump főleg a gazdasági ígéreteivel és programjával nyerte meg a választást. Olyan programot tett le az asztalra, amely érthetőbb és átláthatóbb volt a politikai ellenfelei programjánál. A választás utáni első győzelmi beszédében két konkrét célt is említett a jövőre nézve. Csökkenti az államadósságot, az adókat, és több olajat szeretne kitermelni az USA területein, mert szerinte több fekete arany van náluk, mint Szaúd-Arábiában. Ezek a kijelentések pozitív hatással lehetnek ránk, az európai és a szlovák gazdaságra, de még nem tudni, hogy ezek az ígéretek mennyire valósulnak majd meg a gyakorlatban. Az államadósság és adók egyidejű csökkentése pedig több kérdőjelet vet fel, mint amennyi választ. Viszont az olajkitermelés növelése csökkentheti az olaj árát, ami az EU-ra nézve kedvező hatással lehet.
Európa vezetői közül sokan aggodalommal figyelik Trump vámstratégiáját, ami komoly gazdasági kihívásokat hozhat. Emellett kérdőjeleket vet fel Trump NATO-hoz való hozzáállása, miszerint az USA-nak nincs szüksége a NATO-ra, és többször fel is vetette a kilépést az Észak-atlanti Szövetségből, amelynek az USA már 1949-től, a II. világháború lezárása óta részese.
A következő négy évben Európának – ha tényező szeretne maradni a vilagpolitikában – meg kell erősödnie, és erőteljesebben kell fellépnie a különutas politikát folytató országokkal szemben, akik bomlasztják az EU egységét. Stratégiailag nagyon fontos lesz összehangolnia katonai együttműködését az USA-val. De itt még közbeszólhat a közel-keleti konfliktus rendezése, Ukrajna támogatása és Oroszország Kínával való kapcsolata is.
Ironikus módon azok az országok és vezetők, akik most örömmel veszik Trump győzelmét, egyben aggódhatnak is az országaik jövője miatt, mert ezek a kisebb és gazdaságilag sérülékenyebb országok, mint Szlovákia vagy Magyarország, melyek nagyban függnek a német autóipartól, közel vannak Ukrajnához, és – ahogy látjuk – Kína-barát politikát folytatnak. Előreláthatóan nagyon érzékenyen fog hatni rájuk (ránk), ha Trump tényleg fellép Kínával és az EU-val szemben, és vámot vet ki a kereskedelmükre, ahogy azt a kampánya során oly sokszor ígérte. Hiszen ezzel a lépéssel súlyos recesszióba taszíthatja Magyarország, de Szlovákia gazdaságát is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.