Újabb lenyűgöző képek a Marsról

A vörös bolygó körül keringő Mars Express űrszonda 3 dimenziós képein a földi gleccservölgyekhez hasonló alakzatok láthatók. Eközben a felszínen vizsgálódó Spirit újabb ígéretes kőzeteket fúrt meg.

A november 6-i I. Magyar Marstalálkozó előestéjén újabb szép felvételeket láthatunk a Mars felszínéről. Az Európai Űrügynökség (ESA) űrszondája, a Mars Express soha nem látott részletességgel fotózta a marsi egyenlítő mentén húzódó hatalmas kanyonrendszer, a Valles Marineris nyugati végét. A képeken - ahol már 50 méter széles részletek is megkülönböztethetők - olyan U-alakú völgyek láthatók, amelyek a Földön klasszikusan a jégárak (gleccserek) felszínalakító tevékenysége nyomán alakulnak ki. Erre számos példát láthatunk például a Kárpátokban, amely a legutóbbi jégkorszak során eljegesedett terület volt. A Mars Express felvételei tehát a gleccserek egykori jelenlétét tanúsíthatják a vörös bolygó felszínén is. A kanyon aljzatán sötét, rétegzett anyag figyelhető meg, amely a kutatók szerint vulkáni eredetű lehet. A bolygó felszínén mozgó amerikai marsjárók egyike, a Spirit is újabb eredményekkel állt elő, ami ismét az egykori folyékony vízborításra utalhat. A Columbia-hegyeken araszoló szerkezet most az Uchben névre keresztelt alakzatot vizsgálta meg alaposan. A kőzettömb igen hasonló a korábban vizsgáltakhoz, amelyeken a párhuzamos rétegzettség mellett az is megfigyelhető, hogy a rétegek kopásállósága különböző: a keményebb rétegek gerincszerűen kipreparálódtak, feltehetően a marsi szélerózió hatására. További vizsgálatok szükségesek annak eldöntésére, hogy ezek a kőzetrétegek vízben ülepedtek-e le, vagy a levegőből szálló vulkáni porból keletkeztek. A kőzetfúrásos vizsgálatok során (lásd az alsó képen) szögletes és lekerekített szemcséket egyaránt találtak a kőzetanyagban - előbbi vulkáni eredetre utal, utóbbi viszont vízben vagy széllel történő szállításra is utalhat, amelynek során a szemcsék sarkai elkoptak. Forrás: NASAA jelenleg legvalószínűbbnek tartott forgatókönyv szerint a kőzetanyag vulkáni eredetű, de hordalékként került jelenlegi helyére, és ott ülepedett le, párhuzamos rétegekben. A vízben történt szállítás mellett szólhat, hogy az eddigi spektrométeres elemzések alapján a kőzetek ásványai később vízzel kerültek érintkezésbe, ami módosulást idézett elő bennük. 10 hónappal a Spirit landolása után a marsjáró minden tudományos berendezése működik, s ez társára, az Opportunityra is elmondható. Ez nem várt teljesítmény ahhoz képest, hogy az elsődleges küldetést csupán 3 hónapra tervezték.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?