<p>Tizennyolc éves nyertese is van a nemzeti trafikpályázatnak. A tényt, hogy az ifjú debreceni győztes történetesen a Fidesz egyik helyi erős emberének gyermeke, kivételes véletlenként is számon tarthatnánk, ha nem volna tele a sajtó több mint egy hete hasonló esetekkel. Vagyis Fidesz-politikusok üzleti és/vagy családi kapcsolatainak tömeges trafikgyőzelmeivel.</p>
Trafikforradalom
A kormányzat nem azzal kívánja cáfolni a vádakat, hogy a nyilvánosság elé tárja az ötezer nemzeti dohányboltra benyújtott tizenötezer pályázatot, hanem azzal, hogy megszigorítja a közérdekű adatokhoz való hozzáférést. Ez majd más ügyekben is jól jöhet. A kormányzat saját szerveire bízná, kiadnak-e adatokat a nyilvánosságnak. A közérdekű adatok megismerése alapjog marad ugyan, ám a közpénzek felhasználását ténylegesen csupán a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, valamint az Állami Számvevőszék vizsgálhatná.
A kabinet elzárni igyekszik a gyanítható visszaélések bizonyítékait. Maradnak a találgatások, a kiszivárgó információk és nagy ritkán egy-egy bennfentes nyilatkozata. Igencsak életszerűnek tűnik például egy szekszárdi fideszes önkormányzati képviselő beszámolója arról, hogy a Fidesz-frakció és a választókerületi elnökök erősen belevonódtak a dohánybolt-koncessziók pályázatainak elbírálásába. Állítását a kormánypárt cáfolta.
Három évvel a fülkeforradalom után most a trafikokban is lezajlik a Fidesz-forradalom. A kormánypárt egyrészt – s ez igazán különleges látásmódra vall – kifejezetten a dohányzás visszaszorításáról beszél a trafikkoncesszió kapcsán. Nyilván azért van szükség a dohánytermékek kiskereskedelmi árrésének növelésére, hogy ezzel a ravasz árdrágító intézkedéssel mérjenek csapást a dohányzás káros szokására. Másrészt, szokás szerint azt mondják, hogy a kormány a külföldi érdekekkel szemben védelmezi a magyar vállalkozókat. Ám a trafikpályázat és egyáltalán a dohánytermékek forgalmazásának államosítása miatt számos vállalkozó család veszti el legalábbis egyik megélhetési forrását. A legjobb eset, ha e vállalkozókat alkalmazottként visszafoglalkoztatják a győztesek.
A kormány valójában rendszerint a magyar és külföldi vállalkozók egy részét hozza helyzetbe más magyar és külföldi vállalkozókkal szemben. Amiből a Fidesz nemzeti ügyet kreál, az többnyire semmi egyéb, mint az érdekviszonyok átrendezése. Ez jelen esetben nem azt jelenti, hogy mostantól minden nemzeti dohányboltosban Fidesz-kádert kell tisztelnünk, de azt igen, hogy ahol a Fidesz érvényesíteni akarta befolyását, ott meg is tette. Ezzel a kormányoldal megerősítette gazdasági erőfölényét, egyúttal azonban még inkább nyilvánvalóvá tette, hogyan működik a Fidesz-rendszer.
A szerző magyarországi politológus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.