Zárt ajtók mögött tárgyalásokat kezdenek a hatóságok a prostituáltak képviselőivel arról, hogy hol és milyen feltételek mellett engedélyezhető a magyar fővárosban a prostitúció.
Titkos tárgyalások az örömlányokkal?
Zárt ajtók mögött tárgyalásokat kezdenek a hatóságok a prostituáltak képviselőivel arról, hogy hol és milyen feltételek mellett engedélyezhető a magyar fővárosban a prostitúció. A prostituáltak, szószólójuk ultimátuma szerint, a héten a Rózsadombra vonulnak, mert sehol nem jelöltek ki számukra türelmi zónát. A II. kerület vezetői szerint a Rózsadombon nem dolgozhatnak a lányok, mivel ott szinte minden négyzetméter védett övezetnek minősül.
A Népszabadság rendőrségi forrásokból származó értesülése szerint hétfőn titkos tárgyalások kezdődnek a prostituáltak érdekvédelmi szervezetének képviselői és a hatóságok között arról, hogy hol dolgozhatnak a jövőben a budapesti prostituáltak. A tárgyalások valódi célja azonban az, hogy a prostituáltak ne váltsák be fenyegetésüket, és ne szállják meg a rózsadombi villák környékét. Nem hivatalos értesüléseink szerint a lányok szerdáig adtak haladékot egy minden érintett számára elfogadható megoldás elfogadására. Ha továbbra sem közelednek az álláspontok, a hét második felében elfoglalják II. kerületi új „munkahelyeiket”.
Az úgynevezett maffiaellenes törvény 1999-ben törvényesítette a prostitúciót, azzal a megkötéssel, hogy bizonyos területeken, amelyeket a törvény védett övezeteknek nevezett el, a lányok nem árulhatják szolgáltatásaikat. Védett övezetnek tekintendő – egyebek között – az autópályáktól és a főutaktól számított száz, illetve ötvenméteres sáv, a népképviseleti, bírósági, ügyészségi és rendőrségi épületek, oktatási, kulturális és egészségügyi létesítmények, valamint a bejegyzett egyházak szertartásaira szolgáló helyiségek és a diplomáciai képviseletek háromszáz méter sugarú körzete. A törvény hatálybalépése óta csak Miskolc és Nyíregyháza önkormányzata jelölt ki türelmi zónát, de mindkettő életképtelennek bizonyult.
A legtöbb önkormányzat napirendre sem tűzte a kérdést, vagy ha mégis, azt állapította meg, hogy a területén nincs jelen tömegesen a prostitúció, esetleg azt, hogy nincs alkalmas területe türelmi zónának.
Utóbbira hivatkozott a II. kerület vezetése is, amikor megüzente a lányoknak: tűzzel-vassal kitessékeli őket a kerületből, ha beváltják fenyegetésüket, és valóban oda mennének „dolgozni”. A kerületiek jogértelmezése szerint ugyanis nemcsak a diplomáciai képviseletek háromszáz méteres körzete, hanem azoknak a lakásoknak a környezete is védett, ahol a diplomaták laknak. A Külügyminisztériumtól egy ötszáz címet tartalmazó jegyzéket kapott a kerület vezetése a területén lévő diplomáciai képviseletekről és diplomatalakásokról. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag egyetlen talpalatnyi „nem védett övezet” sincs a kerületben.
Csakhogy a Belügyminisztérium (BM) másképpen értelmezi a törvényt. A tárca névtelenséget kérő munkatársai szerint a diplomatalakások nem tekinthetők védett övezetnek, csak akkor, ha ténylegesen ott működik a nagykövetség vagy a konzulátus. A törvény – legalábbis a BM szakértői szerint – nem rendelkezik erről a kérdésről egyértelműen. Ott, ahol az önkormányzat nem jelölt ki türelmi zónát, a lányok a védett övezeten kívül bárhol dolgozhatnak. Ez esetben tehát a II. kerület törvény által védett épületeitől 300, főútjaitól 50 méterre bárhol felajánlhatják szolgáltatásaikat a tizennyolc évesnél idősebb járókelőknek.
A törvényt minden érintett másképpen értelmezi. A II. kerület rendőrkapitánya vélhetően épp ezért kért a közelmúltban hivatalos állásfoglalást arról, hogy a kerületében melyek is a védett övezetek. Azt a választ kapta, hogy azt neki kell tudni. A tárca – a választások közelsége miatt – nem áll a prostituáltak pártjára, nem segíti őket az annak idején a BM előterjesztésében elfogadott törvény értelmezésében, mert nem akar szembefordulni az önkormányzatokkal. Azok ugyanis a törvény elfogadása óta, de már azt megelőzően is tiltakoztak a zónarendszer ellen. A polgármesterek és a képviselő-testületek ugyanis saját újraválasztási esélyeiket „játszanák el”, ha szabad „munkaterületet” biztosítanának a lányoknak. Ezt még azokon a településeken és fővárosi kerületekben is így gondolják a vezetők, ahol jelen van a prostitúció, akár évek, évtizedek óta.
A II. kerületi konfliktussal kapcsolatban a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kommunikációs osztálya azt közölte lapunkkal, hogy a rendőrség minden körülmények között fenntartja a törvényes rendet. A kerületben terepszemlét tartó, lányokat igazoltató rendőrök tudják is a megoldást. A rendőrségnek ugyanis, törvényes módszerei vannak a probléma kezelésére. A járőrök szigorúan ellenőrzik majd a lányok egészségügyi könyvét, és annyiszor igazoltatják őket, ahányszor csak arra járnak. Emellett, amint feltűnnek a területen a lányok, ahol csak lehet, megállni tilos táblákat helyeznek ki, hogy az autós kuncsaftok ne állhassanak meg.
Természetesen tucatnyi rendőr figyeli majd a tilalom betartását. És vajon melyik férfi vendéget nem tartja távol a területtől annak a lehetősége, hogy a szabálysértési idézés a felesége kezébe kerülhet? Ezzel a módszerrel néhány éve a töredékére csökkentette a rendőrség a VIII. kerületi lányok forgalmát, és sikeresen kiűzte őket Józsefváros egyes területeiről.
(Népszabadság)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.13.
Orbán: az SZDSZ-szel „vadházasság” lenne
2008. 06.13.
Nový článok
2008. 06.13.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.