Szívvel-lélekkel

<p>A keresztlevelem szerint katolikus keresztény vagyok: hiszek Istenben, és nem csupán ismerem Jézus tanítását, hanem tudom, hogy ha helyesen értelmezzük, ez a tanítás ma is megállja a helyét. Katolikus keresztény vagyok, a múlt héten így hozzám is szólt Ferenc pápa.</p>

A pápa útmutatást adott a szlovákiai hívőknek, hogyan is kellene szavazniuk a február 7-i népszavazáson. A népszavazáson, amelyet a melegek diszkriminációját örök időkre bebetonozni kívánó szervezetek kezdeményezésére rendeznek meg. A Szlovák Püspöki Konferencia által kiadott hír szerint Ferenc pápa csütörtök reggeli szentmiséjén a Rómában dolgozó szlovákiai fiatalokhoz is szólt, rajtuk keresztül üzenve nekünk. A fiatalok elmondása szerint a pápa értékeli azt az igyekezetet, amellyel Szlovákiában a családi értékeket szeretnék megvédeni. A tervezett népszavazással kapcsolatban bátorságra buzdította Szlovákia lakóit, az olasz „coraggio” szót használta – ez a kifejezés szerepel a Szlovák Püspöki Konferencia sajtóhírében. Az olasz szó magyar megfelelője a kurázsi, a kifejezés a népi latinban előforduló coraticum szóból származik. A kurázsi egyik jelentése merészséget, vakmerő elszántságot jelent, ami sokszor meggondolatlan, ésszerűtlenül veszélyes tettben ölt formát. Ferenc pápát ismerve, biztosan nem ezt ajánlja a szlovákiai hívőknek. A latin coraticum szó alapja a cor, latinul szívet, átvitt értelemben lelket jelent, vagyis a coraticum szó szerinti jelentése „szíverő”, belső erő. A pápa által használt coraggio így azt a lelki erőt, szívből jövő elhatározottságot jelenti, amely elengedhetetlen a valóban bátor döntések meghozatalához: becsületességet jelent saját magunkkal és embertársainkkal szemben. De ahhoz, hogy a saját fundamentalista rögeszméinket ráerőszakoljuk az egész világra, hogy megalázzunk, sárba tiporjunk, kriminalizáljunk másokat csak azért, mert másként gondolkodnak, más értékeket vallanak, más az ízlésük, mint nekünk, ahhoz nem kell coraggio, ahhoz elég a kocsmai verekedő primitív vakmerősége, aki tudja, hogy mögötte ott vannak a hozzá hasonló elvetemült ivócimborái. Ha a melegeket a pokolra kívánók akár csak egy pillanatra is valódi bátorságra szánnák el magukat, és a szívükre, nem pedig az elvakult fundamentalista szervezetek gyűlöletkampányára hallgatnának, rájöhetnének, hogy akkor is büszke keresztényeknek vallhatják magukat, ha úgy gondolják: másoknak is ugyanolyan joguk van a saját ízlésük szerinti boldog életre, mint nekik. Ehhez elegendő lenne betartaniuk a Jézus által megfogalmazott szabályt: „Amit szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük, mert ez a törvény.” A melegek ugyanolyan értékes állampolgárai Szlovákiának, mint bárki más, és ugyanolyan joguk van a teljes értékű boldog élethez, mint bárki másnak. A pápára hallgató keresztények így akkor járnak el bátran, ha nem vesznek részt a homofób gyűlöletkeltők jövő heti dorbézolásán, ehelyett elmondhatnak egy imát a népszavazáson résztvevő megtévedt lelkekért: „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek!”
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?