Szatyrok és falak

műanyagszatyor

Igyekszem nem beleavatkozni mások életébe, de a minap odaszóltam a buszmegállóban egy nőnek, hogy tegye már le a két teli szatyrát az üres padra, mert rossz nézni, ahogy egy helyben imbolyog velük. Meghatottan köszöngette a tanácsot. „Nem is tudatosítottam a szatyrokat” – mondta. Aztán még többet is mondott.

Például, hogy előző nap a kisbabáját altatta folyamatosan sétálgatva a szobában – csak így alszik el –, és olyan fáradt volt, hogy egyszer nekiment a falnak. Továbbá, hogy a kicsi miatt néha nem képes megfőzni a vacsorát, mire az „embere” hazaér. És hogy fogalma sincs, más nők hogyan győzik a mosást, vasalást, főzést, takarítást, bevásárlást gyerekek mellett.

Szerencsére megérkezett a busza, mert már a nyelvemen volt a kérdés, hogy az embere szokott-e neki segíteni bármiben. Nyilván nem szokott, különben nem fejelné le a falat szegény asszony, gondoltam.

A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének frissen publikált kutatásából kiderül, hogy bár egyre több férfi vállal aktív szerepet az otthoni teendőkben, a munka oroszlánrésze továbbra is a nőkre hárul. Kétszer annyi nő tölt például napi négy-öt órát gyermekgondozással, mint amennyi férfi . Ez pedig hátrányt jelent a nők számára a munkaerőpiacon és erősíti az egyenlőtlenséget.

A brüsszeli szervezet közleményében az áll, hogy a kisebb gyermekekről való napi gondoskodás – fürdetés, etetés, pelenkázás – többnyire a nőkre hárul, iskolai végzettségtől függetlenül. A párkapcsolatban élő nők 49%-a számolt be arról, hogy az ilyen jellegű alapvető feladatokért elsődleges felelősséget vállal, szemben a férfi ak 6%-ával – áll a kutatásban. Jelentős nemi különbségek láthatóak továbbá az olyan tevékenységeknél, mint a házi feladatban való segítségnyújtás és az érzelmi támogatás – ez is többnyire a nők feladata. Ráadásul az is kiderült, hogy a megkérdezett férfi ak többsége azt nyilatkozta, szerintük egyenlő a munkamegosztás a háztartáson belül. Emiatt egyre több nő érzi úgy, hogy erőfeszítései észrevétlenek maradnak, hogy „az otthoni műszak” nem számít, hiszen automatikus, magától értetődő dolog, ami természetesen az ő feladata – míg a férfi feladata a pénzkeresés.

Ez a kimutatás nem csupán Európára vonatkozik, az intézet az egész világon folyamatosan fi gyeli a tendenciákat. De nehogy azt higgyük, hogy mondjuk Indiához képest nálunk minden tökéletesen rendben van. Hiszen nálunk sem számít normálisnak, hogy a házastársak vagy partnerkapcsolatban élők egyenlő mértékben osztozzanak a terheken. Távolról sincs ez így. Vannak ugyanis olyan terhek, amiket a nők már észre sem vesznek, annyira természetesnek tartják a cipelésüket. Például nem is tudatosítják, hogy két teli szatyor van a kezükben…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?