Szabadság és matematika

<p>A szlovák politikai palettáról meglepetésszerű baloldali fordulatát követően levonuló Somogyi Szilárdnak napok óta sikerül izgalomban tartania a paletta szlovákiai magyar oldalát, mióta meglebegtette pártalapítási szándékát. Az új formációról egyelőre nem sokat tudunk, azt sem, hogy Somogyi alapítaná-e, vagy csak támogatná, mindenesetre talán nem etnikai, és biztosan baloldali lenne.</p>

Nos, virágozzék minden virág, és alapítson mindenki politikai pártot, aki teljesíti a politikai pártokról és mozgalmakról szóló 85/2005 törvényben foglaltakat. Mert ha teljesíti, akkor az adott politikai párt legitim, legyen szó a Pali Búcsúpohara Vidám Politikai Pártról, a Független Erotikus Kezdeményezésről, a ROSA Munkáspártról (e kettő nem a képzelet szüleménye, korábban még a választásokon is indultak), vagy éppen a Smerről.
Aki kisebbségekkel kapcsolatos pártot alapít – jóhiszeműen feltételezhetjük –, annak a kisebbségek hatékony érdekképviselete lehet a célja. Valószínűleg így voltak ezzel a Független Magyar Kezdeményezés, az Együttélés Politikai Mozgalom, a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom, a Magyar Polgári Párt, a Magyar Néppárt, a Szlovákiai Magyar Szocialista Párt, a Magyar Föderalista Párt, a Romák Magyar Demokratikus Mozgalma a Szlovák Köztársaságban pártok alapító atyái is, a Magyar Népi Mozgalom a Megbékélésért és a Jólétért esetében a patyolattiszta szándék ugyan megkérdőjelezhető, de esetükben a kérdésfelvetés immár akadémiai. Parlamentbe jutni közülük – nem számítva a rendszerváltás utáni eufórikus időszakot, az első szabad választást, mikor a Szlovák Nemzeti Tanácsban összesen öt párt listájáról 23 magyar képviselő került be – az önálló Szlovákiában csak a Magyar Koalíciónak, a Magyar Koalíció Pártjának és a Most-Hídnak sikerült. De egyszerre mindig csak egynek. Így volt ez az egymást nem a megszokott periodicitással követő legutóbbi két választás során is. A pártalapítás jó dolog, ám az állampolgári szabadság e megnyilvánulása további érdekérvényesítő képességének a kisebbségek esetében – ahogy az említett példa is mutatja – racionális határt szab a matematika. Mivel a legutóbbi népszámlálási adatok szerint a szlovákiai magyarság még távolabb került a lélektani határt jelentő tíz százaléktól, egyre inkább csak elméletivé vált annak a lehetősége, hogy a jövőben egynél több pártot „szavazzon be“. Ez persze nem jelenti azt, hogy a már meglevőket kell választani, 2016 még nagyon messze van, lehet, hogy akkor éppen a zödmezős beruházásként létrejött pártnak fog állni a zászló. Jó lenne viszont, ha addig egyik pártvezér sem hanyagolná a matekot, a mostani 458 467 ugyanis addigra valószínűleg még kevesebb lesz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?