<p><span style="font-size: 12px;">Szabad a Smerrel kormányozni? - amikor decemberben ezzel a címmel írtam kommentárt, álmomban sem gondoltam volna, hogy pár hónap múlva szintet kell ugranunk. </span></p>
Szabad az SNS-szel kormányozni?
Míg sokan - én is - úgy vélték, hogy a Smerrel való kormányzás is önsorsrontó lehet, az SNS-szel való együttműködés egy magyar párt és politikus számára egyenlő a halálos ítélettel.
A Szlovák Nemzeti Párt az elmúlt 26 évben a szlovák nacionalizmus megtestesítője volt, azé a szélsőségé, amely mindvégig a magyarok ellen irányult. Az SNS az összes kormány közül a legkártékonyabbnak volt a tagja, és tevékenyen kivette a részét a rombolásból.
Ne tévesszen meg senkit Andrej Danko csalfa mosolya! Ő is egy közülük. Danko és családja még a 90-es évek végén haszonélvezője volt a mečiari privatizációnak, évekkel ezelőtt Ján Slota potenciális utódjaként ültette őt az alelnöki székbe. Hogy később páros lábbal rúgja ki főnökét -ami nem annak a jele, hogy a magyarokkal kapcsolatban nem értene egyet Slotával, csupán azt mutatja, hogy rátermett politikus. Aki skrupulusok nélkül képes megszabadulni gátlástalan nevelőatyjától. A párt frakciója pedig még mindig tele van a slotai sötét korszak szereplőivel. Opportunisták, magyarfalók, céljuk a zsebeik megtömése.
Egy ilyen párttal felelős magyar politikus nem lép koalícióra. Nemcsak elvi okokból - ha ez a kifejezés még mond valamit a közéleti szereplőknek -, hanem gyakorlati okokból sem. Egy SNS-es kormánykoalícióban kisebbségi szempontból csak dekorációs változásokat lehet elérni. A nagy semmit. Abból pedig volt elég eddig is.
Nem lennék most Bugár Béla helyében. Pedig a választások előtt úgy tűnt, nyerő pozícióban találja magát. Egy Fico- vagy Procházka-vezette koalícióba ültetheti be pártját, míg fő riválisa a harmadik sikertelen nekifutás után befejezheti.
A második verzió, hogy Bugár nemet mond Sulíkéknak, ám akkor a szlovák jobboldali pártok és a szlovák média jelentős része őt fogja okolni a sikertelenségért és az előrehozott választásokért. Az eredmény: a Híd szlovák szavazóinak elvesztése, a szlovák-magyar párt, mint ideológiai projekt teljes összeomlása. Valószínűleg választhatna egy Smer-vezette koalíciót is, Sieť plusz SNS-es felállással (utóbbi két párt talán benne lenne), ám itt az SNS mellett még Fico jelenlétét is meg kellene magyaráznia magyar és szlovák választóinak - cserébe egy ilyen kormány kibírna négy évet. Kérdés, mit érne 2020-ban egy 0,4%-os eredmény a Hídnak…
Mindeközben a Bugárékat az SNS elfogadására felszólító internetes kommentelők, jobboldali politikusok meg jegyzetírók tömege azt mutatja, az elmúlt években a szlovák-magyar kapcsolatok javulásáról szóló áriák eltakarták a valóságot. Nincs acsarkodás és nyílt színi magyargyűlölet, ám a szlovákok továbbra sem értik a magyarok alapvető problémáit. A Híd pedig jelentős részük számára csak addig volt szimpatikus, amíg ritkán hozakodott elő holmi „megosztó“ kisebbségi témákkal és pragmatikusan viselkedett. Amint viszont úgymond magyar szempontok alapján elfogadhatatlannak tartja az SNS-t, máris kicsinyesnek, szűk látókörűnek, horribile dictu nacionalistának, „olyan MKP-szerűnek“ titulálják szlovák választói is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.